לראשונה אנשים עם מוגבלות יוכלו לקחת משכנתא לרכישת דירה גם אם חברת הביטוח סירבה לבטחם

מטרת החוק הינה לסייע לאוכלוסייה שהיום לא מקבלת ביטוח ובעקבות כך לא מקבלת משכנתא ואיננה יכולה לרכוש דירה

בשורה חברתית גדולה בוועדת הכספים: אושר לקריאה שנייה ושלישית החוק שיאפשר לאנשים עם מוגבלות לקחת משכנתא לשם רכישת דירה גם אם חברת הביטוח סירבה לבטחם

בשורה לציבור האנשים עם מוגבלות ובשורה לחברה הישראלית בכלל! במסגרת סיכום אליו הגיעו כלל הצדדים הנוגעים בדבר בהובלת יו”ר הוועדה, ח”כ משה גפני, אושר לקריאה שנייה ושלישית החוק הקובע כי אדם עם מוגבלות יוכל לקבל משכנתא לשם רכישת דירה גם אם חברת הביטוח סרבה לבטחו בביטוח חיים. מטרת החוק הינה לסייע לאוכלוסייה שהיום לא מקבלת ביטוח ובעקבות כך לא מקבלת משכנתא ואיננה יכולה לרכוש דירה.

במסגרת המתווה נקבע כי האומר הוא אדם בעל מוגבלות שעלולה לקצר את תוחלת חייו לעומת תוחלת חיים ממוצעת אך תוחלת חייו צפויה להיות מעל 5 שנים, אז יהיה זכאי אותו אדם לפנות לבנק והבנק לא יוכל לסרב לתת לו משכנתא בשל סיבה של אי קבלת ביטוח.

על פי המתווה במסגרת סירוב סביר של חברת הביטוח ובמידה שימצא שהוא עומד בתנאים בבדיקה אובייקטיבית, יצטרכו החברות להפנות אותו למסלול ביטוח ללא חיתום (ללא הצהרת מצב בריאות), מוצר שחברות הביטוח ידרשו להחזיק על המדף שלהם לצורך חקיקה הזו. לאחר שיחזיק בביטוח זה יוכל אותו אדם לקבל את המשכנתא המבוקשת.

הסכום מקסימלי בו יבוטח אדם במסגרת המתווה יעמוד על חצי מיליון והמשכנתא תעמוד על פי 2 מהסכום הזה – מיליון ₪. תקופת המשכנתא תעמוד על 15 שנה אלא אם הגיע האדם להסכמה עם הבנק על תקופה ארוכה יותר או שאותו אדם ביקש תקופה קצרה יותר.

במסגרת המתווה קיבלו על עצמם הבנקים “לספוג” את תקופת ההכשרה עד לכניסת הביטוח לתוקף, וכן המדינה קיבלה על עצמה להשתתף בעלויות החודשיות של החזרי המשכנתא בסכום של 300 ₪ לאדם לחודש, זאת על מנת לתת מענה לתקופת הכשרה ארוכה יותר ופרמיות גבוהות יותר הנהוגים במסגרת מסלולים ללא חיתום.

במסגרת המתווה אדם עם מוגבלות שיעמוד בתנאים הבסיסים יקבל את המשכנתא יחסית בתחילת הדרך על מנת שלא יפספס את ההזדמנות לרכישת הדירה בה הוא מעוניין ואת יתר ההליך ישלים האדם לאחר מכן, כאשר ישמרו לו התנאים שהוצאו לו.

את הצעת החוק הגישה ח”כ קארין אלהרר והצטרפו אליה חברי הכנסת: איציק שמולי, דב חנין, תמר זנדברג, מירב בן-ארי, שלי יחימוביץ, משה גפני, איתן כבל, יעל גרמן, אורלי לוי-אבקסיס, יפעת שאשא-ביטון, יעקב מרגי, מיקי לוי, חיים ילין ונורית קורן.

יו”ר הוועדה ח”כ משה גפני בירך על שיתוף הפעולה בין הצדדים: “כל הצדדים הגיעו עם נכונות כדי לאשר את החוק של קארין אלהרר לאחר שנים של כתם על החברה. סוף סוף יוכלו אנשים עם מוגבלות שרק רוצים לרכוש דירה לעשות זאת”.

ח”כ אלהרר: “אני רוצה להודות ליו”ר הוועדה מעומק הלב בשמם של כל אותם אנשים שבאמת זקוקים לחוק הזה וממתינים לו, אני מקווה שהדבר ייצא לפועל בצורה המיטבית”.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.