לראשונה: ביהמ”ש הכיר בגיור שנעשה בבי”ד פרטי

בית המשפט המחוזי בירושלים הורה לראשונה למשרד הפנים להכיר ביהדותה של י’, אישה שעברה גיור פרטי במסגרת “גיור כהלכה”. כך חשף הבוקר ‘ידיעות אחרונות’

בית המשפט המחוזי בירושלים הורה לראשונה למשרד הפנים להכיר ביהדותה של אישה שהתגיירה על פי ההלכה בבית דין פרטי. מדובר בתקדים שעשוי להשפיע על מעמדם של אלפי ישראלים שעברו בשנים האחרונות הליך גיור אורתודוכסי מחוץ לרבנות הראשית. כך מפרסם הבוקר העיתונאי קובי נחשוני ב’ידיעות אחרונות’. “היה שווה להילחם”, אמרה י’, שהמתינה יותר משנתיים עד שהמדינה תכיר ביהדותה.

כידוע, עד כה סירבה המדינה להכיר בכל סוג של גיור פרטי שנערך בישראל – בין אם בבתי דין החרדים המחמירים ביותר ובין אם בגיורים רפורמים, הן לצורך נישואים ברבנות והן לעניין רישום המתגיירים כיהודים בסעיף הדת והלאום במרשם האוכלוסין.

בשנת 2002 בית המשפט קבע לראשונה כי גיורי הזרמים הליברליים יוכרו על ידי משרד הפנים, לצרכי רישום אוכלוסין אך לא לחוק השבות, סוגייה שעדיין תלויה ועומדת בפני בג”ץ. בשנת 2016, בהרכב מורחב של תשעה שופטים, הוכר לראשונה גם גיור אורתודוכסי של בית דין פרטי ואחת המתגיירות הוכרה כזכאית חוק השבות. הפסיקה של בג”ץ טלטלה אז את עולם ההלכה, אך לא נתפסה כפסיקה עקרונית אלא נקודתית לאותה עותרת, ולמעשה י’ היא האישה הראשונה שמקבלת הכרה ביהדות על בסיס אותו תקדים. בראש ההרכב שגייר את י’ עמד הרב יהודה גלעד, לשעבר ח”כ מטעם מימד.

“זה שימח וריגש אותי מאוד”, אמרה י’ ל”ידיעות אחרונות”, “חיכיתי לזה הרבה זמן. הרבנות עושה טעות בכל ההתייחסות שלה למאות אלפי העולים חסרי הדת, אנשים שעושים צבא ומשלמים מיסים. העתיד של הילדים שלנו מדאיג אותנו, אם הם ירצו להתחתן ברבנות יעשו בדיקות ויראו שיש בעיה, אז גם הם יצטרכו לעבור שוב את התהליך הזה. לא נעים להיות במצב הזה, אבל היום אני יודעת ששווה להילחם. אנחנו המתגיירים היחידים שהוכרו בינתיים, אבל אם הרבה אנשים יצטרפו אז לרבנות לא תהיה ברירה והיא תצטרך למצוא פתרונות. ככל שנלך עם זה רחוק יותר זה יוכל לפתוח גם את הדלתות הכי נעולות”.

י’ עברה גיור באמצעות “גיור כהלכה”, מפעל שהקימו רבנים בכירים מהזרם הליברלי בציונות הדתית שטענו שהמערך הממלכתי הכפוף לרבנות מחמיר עם המתגיירים יתר על המידה, נכתב ב’ידיעות’. מאות ישראלים, רבים מהם קטינים, כבר עברו גיור באמצעותם, אך עד י’ איש לא הוכר כיהודי על ידי משרד הפנים, וזו אם כן הפעם הראשונה שדבר כזה קורה באופן רשמי.

כזכור, סוגיית הגיור הסעירה את הכנסת במושב האחרון, ואיימה לפרק את הקואליציה. כעת צפוי ההישג התקדימי של י’ להצית שוב את האש בין המפלגות החרדיות, הלוחצות לחוקק חוק שיעקוף את פסיקות בית המשפט ויתן בלעדיות למדינה בגיורים, לגורמים אחרים בכנסת.

 

 

 

 

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.