לראשונה איכלר ביקר בגלי צה”ל ומסר שיעור מאלף בסיקור הציבור החרדי – סיקור וגלריה

איכלר הוזמן היום כאורח מפקד תחנת גלי צה”ל לערוך ביקור במשרדי אולפני התחנה הפופולארית גל”צ, לדבר בפני השדרנים העורכים והמגישים כיצד יש להתייחס בסיקור הציבור החרדי.

הרב איכלר מאוד שמח על ההזמנה והעלה דברים שטעונים תיקון בזמן שסוקרים חדשות על הציבור החרדי: ״התקשורת היא מערכת חינוכית המעצבת את הציבור הצעיר לטוב או לרע ובעיקר לרע. כי בחינוך לטוב צריך המחנך לשמש דוגמא אישית ולא מספיק להטיף במילים. אבל בחינוך לרע מספיק שבעל הלשון, ידע להסית במילים פשוטות לשנאה או ליצור אוירה של הפקרות ויצר לב האדם רע מנעוריו, נמשך לרוע. לכן גם אם לא תרצו ולא תתכוונו וגם כשאתם נסתרים מאין רואה מאחורי המיקרופון, יש לכם אחריות אדירה לעיצוב דעת קהל של דור שלם”.

איכלר המשיך: “אחד השקרים הנפוצים בעולם, הוא שיש עתונאי אובייקטיבי, מקצוע העתונות אינו חשמלאות. עתונאי במהותו אינו אדם אובייקטיבי ואדם אובייקטיבי אינו עתונאי. לכן אינני מצפה לשמוע דברים אובייקטיביים. השאלה היא האם השדרן והכתב הוא אדם הגון שנותן ביטוי גם לדעות ולעובדות שאינם תואמות את האג׳נדה שלו. ואולי הוא מנצל את כלי התקשורת הציבוריים, כדי לקדם אינטרסים שלו ולהשחיר את פניהם שלא האחרים שאינם מוצאים חן בעיניו. זה ההבדל בין עתונות להסתה”.

איכלר ריתק את הצוות ותיאר כיצד התקשורת החילונית מתארת חרדים: “התקשורת הישראלית ברובה, מציירת את היהודי החרדי כאדמון מסוכן. במצרים אמרו על בני ישראל ״הבה נתחכמה לו פן ירבה ונוסף גם הוא על שונאנו ונלחם בנו״. מצרים היתה בית עבדים. אנשים רעבו שם ללחם. אבל המסר הציבורי יצא מבית המלוכה, שהיהודים הם הפולשים הזרים, המהוים סכנה קיומית. כך היה בכל הדורות נגד היהודים. גם היום בישראל מחדירים תחושה להמונים, שהחרדים הם סכנה קיומית. מנסחים כל ידיעה שיש בה חרדים בהא הידיעה המכלילה כל חובש כיפה שחורה. לאחר מכן כאשר צרכן תקשורת רואה אדם חרדי ברחוב, שאינו קשור לידיעה, הוא נושא באשמה, אם בכלי תקשורת מסחריים ופרטיים, האזרח פחות מייחס להם אמינות, הרי האחריות כפולה על תחנות “ממלכתיות” שאמורות להיות נטולות אינטרסים. התחנות הללו משולמות על ידי המיסים שלנו. יש כאן הפרת אמונים של השירות הממלכתי”.

הח”כ החרדי הציג תיאור כיצד מציגים חדשות רגילות וכיצד החרדים מסוקרים: “במערכת החדשות מגיע ידיעה על הפגנה. שימו לב להבדל בין היחס והמינוחים המשתנים לפי אופי המפגינים. אם זו הפגנת שמאל זו “משמרת מחאה”. אם אלה מסתננים מאפריקה, מביאים סיפור אנושי מעורר רחמים וזו הופכת מהפגנה ל”מסע לחירות”. אם מדובר בפועלים ששורפים צמיגים וחוסמים כבישים, זאת הבעת כאב לגיטמית. מביאים פועלת שמרויחה שכר מינימום ועובדת שלושים שנה ועומדת בפני פיטורים, ויוצרים אמפתיה להפגנה. אך אם מדובר במתנחלים שעומדים לזרוק אותם מבתיהם, זאת הפגנה ימנית קיצונית. הגרועה מכל היא הפגנה חרדית. עוד לפני שהחלה ההפגנה, זאת “התפרעות החרדים”. בכל הפגנה חרדית, גם אם יתפללו שם נקבל דיווח מידי: “החרדים מתפרעים וזורקים אבנים על שוטרים”.

אכן במערכת החדשות, עוד מביאים לעיתים בשולי הידיעה את טענת הצד החרדי. לא כן כשמדובר בתכניות אישיות. שם אין למאזינים סיכוי, לקבל את הצד השני באופן הגון. גם כאשר מביאים מפגין חרדי בוחרים את בעל הסיסמא הכי קיצונית. נכון שבכל מקרה התקשורת מחפשת דם ואקשן. אבל אצל החרדים, זה נעשה בחירוק שיניים הנשמע מפיו של השדרן ומגיעות עד לאזני המאזין בקצה הארץ. הקשים ביותר הם תכניות אישיות שבהם מופעים מטיפים ישועים, נגד כל מה שריח יהדות עולה ממנו. חייבים לאזן את השדרנים שמדברים כביכול בשם היהדות ומנצלים את המיקרופון הציבורי לדברי הסתה שוצפים נגד החרדים עד שעולה קצף על שפתותיהם” – אמר ח”כ הרב אייכלר.

צפו בגלריה
צילום דוברות הלשכה הרב איכלר

איכלר במערכת גל''צ צילום דוברות הח''כ (7)

איכלר במערכת גל''צ צילום דוברות הח''כ (8)

איכלר במערכת גל''צ צילום דוברות הח''כ (1)

איכלר במערכת גל''צ צילום דוברות הח''כ (2)

איכלר במערכת גל''צ צילום דוברות הח''כ (3)

איכלר במערכת גל''צ צילום דוברות הח''כ (4)

איכלר במערכת גל''צ צילום דוברות הח''כ (5)

איכלר במערכת גל''צ צילום דוברות הח''כ (6)

4 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. אייכלר הוא תותח!! לא דופק חשבון לחילונים הכל אומר להם בפנים,ובצורה הכי נוקבת,הכי חכמה,הכי שנונה… בקיצור אנחנו צריכים עוד כמה כאלו במגזר!!

    יהודה |
    הגב
  2. כשאייכלר יקים ארגון “הסברה” חרדית הוא יקבל מימון מהקרן החדשה לישראל.. הנזק שהוא עושה לחרדים גדול מנשוא רק משניא

    משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
    הגב