מאבק ההשקעות הנצחי – תיקי השקעות מול קרנות נאמנות – עדכון מצב

שוברים את הראש בחיפוש אחר אפיק השקעה מוצלח? בכתבה הבאה על הדילמה שלעולם איננה נגמרת: תיק השקעות או קרן נאמנות?

מהו תיק השקעות?

תיק השקעות הינו אמצעי השקעה שמאגד נכסים כלכליים אשר נמצאים תחת אחזקתם של יחידים, פירמות ומוסדות פיננסיים. הנכסים הכלכליים עשויים להיות אגרות חוב, מקרקעין, מניות, קווי ייצור, אופציות, חוזים עתידיים, ושאר נכסים שצפויים לשמור על ערכם הכלכלי. כאשר אדם פרטי מעוניין לפתוח תיק השקעות, הוא פונה ליועץ השקעות, או לחילופין, למוסד פיננסי שמציע שירותי ניהול תיקי השקעות. ניהול תיקי השקעות מקצועי כולל החלטה לגבי הנכסים הכלכליים שייכללו בתיק ההשקעות, תוך התאמה למטרות ההשקעה של בעל התיק ותוך התאמה לתנאים הכלכליים המשתנים בשטח. בין היתר, מנהל תיק השקעות יחליט אילו נכסים כדאי לרכוש, מהו הסכום הכדאי לביצוע הרכישות, מתי כדאי לרכוש נכסים כלכליים ומתי כדאי לממש אותם. בביצוע ההחלטות נעזר מנהל תיק השקעות בממדי ביצוע שונים, כמו התשואה הרצויה וסטיית התקן שלה, המגדירה את הסיכון שמשויך לתשואה. בבניית התיק חשוב לקחת בחשבון את אופי המשקיע ואת מטרותיו.

מהי קרן נאמנות?

קרן נאמנות הינה אמצעי השקעה משותפת בניירות ערך ומטרתה הפקה משותפת של רווחים כתוצאה מהחזקת ניירות הערך ומעסקאות הנערכות בהם. קרן נאמנות מנוהלת על ידי מנהל קרן, ופועלת בהתאם להסכם נאמנות שהוגדר מראש. קרן נאמנות משקיעה בהתאם למדיניות ההשקעה שהוגדרה מראש וניתן לשנות אותה בהתאם למצב השוק, לאחר התרעה בפני המשקיעים בקרן הנאמנות. קיים מגוון רחב של קרנות נאמנות, כמו קרנות נאמנות מנייתיות, בהן על מנהלי הקרן להשקיע שיעור מסוים מסך נכסיה במניות, קרן סגורה, קרן פתוחה, ועוד. מדיניות ההשקעה של קרן נאמנות עשויה להשתייך לסקטורים מגוונים בתחומי כלכלה ומסחר, כמו מדדים, אג”ח להשקעה, או אפיקים אחרים, כמו מק”מ, סחורות, ועוד. קרן הנאמנות מורכבת מיחידות, כאשר כל אחת מהיחידות מקנה בקרן זכות שווה.

אז מה עושים?

קרן נאמנות דורשת מהמשקיע ערנות, כאשר הוא נדרש לעקוב אחר השינויים המתרחשים בשוק, על מנת שיוכל לקבל החלטות ולערוך שינויים בהשקעותיו. כמו כן, אחזקת קרן נאמנות מספקת נזילות גבוהה יחסית בהשוואה לנזילות האפשרית בתיק השקעות מפוזר. השקעה בקרן איננה דורשת סכום מינימום, אך ניהול תיקי השקעות יהיה אפשרי, בדרך כלל, רק מעל סכום מסוים. בקרנות נאמנות קיימות הגבלות חוקיות בנושא סוג הנכסים המוחזקים בקרן ושיעורם, בעוד בתיקי השקעות לא קיימות הגבלות אלו. בתיקי השקעות מנוהלים מידת ההתאמה בין הצרכים הפיננסיים של הלקוח ודרישותיו לבין ההרכב של הנכסים שמוחזקים בו היא בדרך כלל גבוהה ומדויקת יותר. ניהול תיקי השקעות מקצועי דורש מכם לקבוע את מדיניות ההשקעה הכללית, ומעבר לכך – העבודה היום יומית והמעקב השוטף אחר נתוני השוק נתונים ידי מנהל התיק. במקביל, ניהול קרן נאמנות גם הוא מסיר מהמשקיעים את החלק הארי של האחריות השוטפת לניהול הקרן, כך שבשורה התחתונה, אם הנכם מתעתדים להפקיד את ההשקעה בידי מנהל מקצועי, הנתון המכריע איננו הבחירה באפיק ההשקעה, אלא הבחירה הנכונה במנהל מקצועי שינהל אותה כראוי.

בהצלחה!

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.