מאמצי ההסברה ופיקוח בים התיכון בתקופת האיסור על הדיג באמצעות ספינות מכמורת

היחידה הימית של רשות הטבע והגנים, האמונה מטעם משרד החקלאות על פיקוח הדיג בישראל, תגביר את מאמצי ההסברה והפיקוח בים התיכון, במהלך תקופת האיסור הדיג באמצעות ספינות המכמורת שתימשך השנה החל מעתה ועד ה- 31 באוגוסט כולל. בתקופה זו תבוצענה פעילויות הסברה ופיקוח בים ובמעגנות לאורך כל שעות היום ובצוותים מתוגברים.
מדי שנה אגף הדיג במשרד החקלאות מכריז על תקופת איסור הדיג על שיטותיו השונות בכנרת ובים התיכון בהתאם לתזמון עונת הרבייה. כל זאת במטרה להבטיח, עד כמה שניתן, את השלמת תהליך ההתרבות התקין והסדיר של הדגים לרבות שלב הגיוס, למען שמירה על משאב הדגה בים.
יגאל בן ארי, מנהל היחידה הימית ברשות הטבע והגנים מסביר כי, “חודשים ספורים לאחר העונה שבה מתרבים הדגים, דגיגים צעירים מגיעים לשלב הגיוס, בעיקר בבית הגידול החולי. לאחר עונת הרבייה וזמן התפתחות הביצים, השלב הצעיר של הדגים, פגיות, נסחף עם הזרמים ומתפזר במרחב. בתום שלב זה, כשהדגיגים כבני חודש עד כמה חודשים, מתחילים הדגים המתבגרים את תהליך “הגיוס” – מתכנסים, בעיקר בבית הגידול החולי, ומצטרפים ללהקות הדגים הבוגרים. על כן בעונת הגיוס שלל דיג רב של דגיגים צעירים, חסר משמעות כלכלית. את זמני הגיוס של המינים השונים ניתן להעריך בעיקר בבחינה ומדידה של שלל דיג המכמורת. על כן, כדי להימנע מלכידה של דגיגים צעירים נאסר הדייג באמצעות ספינות המכמורת למשך תקופה זו. במסגרת זו נגביר את פעולות הפיקוח בכל שעות היממה בשיתוף גורמי אכיפה נוספים כדי לאכוף בהצלחה את איסור הדיג ובכך לשמור בהצלחה על מצב הדגה בים”.
ניר פרוימן, מנהל אגף הדיג במשרד החקלאות: “משרד החקלאות רואה חשיבות רבה בשמירה על משאב הדגה, הן עבור שליית דגים טריים ובריאים לטובת הציבור הרחב, והן לשם הגנה על הדגה לשנים ולדורות הבאים. אי לכך, אנו עושים כל שביכולתנו על מנת לעצור את הפגיעה באוכלוסיות הדגים המקומיות, שמירה מיטבית על בתי הגידול ואזורי הריבוי, הגנה על הדגים הקטנים מתפיסה בטרם עת ואיסור דיג בתקופות רגישות. מזה שני עשורים, לא ניתנים רישיונות דיג חדשים לספינות, כחלק ממדיניות המשרד לשמירה על היחס המתאים שבין פעילות הדיג המסחרית ובין משאב הדגה הזמין באזורנו”.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.