מבוי סתום: תהליך השלום בגור – קרס

דרמה בגור: ניסיונות השלום של עסקני כשלו – חברי הועדה של החסידות, אברהם בנימין זילברברג, הרב דב לנדאו ונכד ה’פני מנחם’ הרב שאול מורגנשטרן, נפגשו אתמול עם מנהיג האופוזיציה הרב שאול אלתר וניסו להוביל לפשרה שתשים קץ למלחמה בין החצר הגדולה לבין החצר הקטנה ההולכת ומתהווה ומאיימת על החסידות השמרנית, אלא שבשעת לילה הודיעו אנשי הרב אלתר על פיצוץ.

דרמה בגור: ניסיונות השלום של עסקני כשלו – חברי הועדה של החסידות, אברהם בנימין זילברברג, הרב דב לנדאו ונכד ה’פני מנחם’ הרב שאול מורגנשטרן, נפגשו אתמול עם מנהיג האופוזיציה הרב שאול אלתר וניסו להוביל לפשרה שתשים קץ למלחמה בין החצר הגדולה לבין החצר הקטנה ההולכת ומתהווה ומאיימת על החסידות השמרנית, אלא שבשעת לילה הודיעו אנשי הרב אלתר על פיצוץ.

בתחילה יצאה הודעה כי הרב אלתר יחשוב כמה ימים על המתווה, אלא שבשעה 3 בלילה יצאה הודעה דמרטית מהחסידות החדשה בה הודיעו אנשי הגר”ש אלתר על פיצוץ. “הודעה שנמסרה מהראש הישיבה בשעה 03:00, – ‘הם באו עם הצעות שאינן מקובלות עלי, ממילא מודיעים לקהל אנ”ש שאין הסכם ולא יהיה הסכם, נשארים בכל תוקף בכל התוכניות’. ולא להאמין להודעות שקריות”.

מוקדם יותר, הגר”ד אלתר אחיו של הגר”ש הודיע שהוא חוזר לגור ולא יופיע יותר אצל אחיו מלבד בשמחות משפחתיות.

אמש דובר שמי שיעמוד בראשות הישיבה החדשה של פורשי גור הוא הגר”ד אלתר, אולם במכתב הגר”ש אמש נכתב כי הרב פנחס שרייבר הוא זה שיעמוד בראשות הישיבה, אלא שהרב שרייבר סירב לעמוד בראשות הישיבה החדשה.

אמש, דווח כי ‏נערות חרדיות חסידות גור יושבות היום בבית, כי האבות שלהן התפללו בשמחת תורה בבית כנסת אחר מזה של הרבי. הן סולקו מתיכון שמתוקצב מלא ממשרד החינוך.

בין ‏250-300 חסידי גור השתתפו בתפילות החג אצל הגאון הרב שאול אלתר, במניין הפרטי שערך בבית הכנסת בקריית הרמ”א. בנוסף, מאות סקרנים ותושבי האזור הגיעו למקום.


בקריאת ‘חתן תורה’ הכריזו “יעמוד מורינו ראש הישיבה”, הרב בצלאל ווקסלשטיין הוכתר כרב המנין וקיבל ‘חתן בראשית’.

במקביל, האב”ד הגר”י סילמן אמר במהלך שיחת ליל החג ברמת אלחנן: “יברכך ה’ וישמרך – בגימטריה ‘הגאון רבי שאול אלטר’ שהוא צריך שמירה גדולה מן המזיקים”

למקורביו אמר לאחר מכן כי “כאשר תיערך התכנסות כלשהי בראשות הגר”ש בבני ברק בוודאי ישתתף בה”..

הרב שאול אלתר, מנהיג האופוזיציה בגור, הודיע במהלך החג על כוונתו לערוך מניין גדול לתפילות חג שמחת תורה לחסידיו בנפרד, וזה אחרי חודשים רבים של מתיחות בין הצדדים. רבי שאול היה מקבל את ‘כל הנערים’, אך עתה נראה כי הוא מעדיף להתפלל בנפרד לאור פיצוץ השיחות בין הניצים.

בעקבות כך הודיעו גבאי גור גבאי בתי הכנסת של גור להודיע בשבת הקרובה כי מי שיילך לשם “הרי הוא מנתק עצמו מעדת חסידי גור ברוחניות ובגשמיות”

גור היא החסידות הגדולה בישראל. כ5,000 משפחות נמנים על החסידות הגדולה שעתה נמצאת על פרשת דרכים. הערכה היא כי במניין הקרוב ישתתפו כמה מאות חסידים, המבחן הגדול יהיה בשנה הבאה בזמן אלול – אז מדברים בחסידות על “הפיכה של ממש”.

בגור ישנם משפחות רבות שלא מוצאות את עצמם בתוך החסידות, חלקם נבלעו בתוך הר האדם של הפרעצנס הגוראי, אחרים נהדפו בגין התקנות המחמירות של החסידות השמרנית, עתה ניצבת החסידות בפני הכרעה. ר’ שאול אלתר הוא בנו של הפני מנחם, גאון ובקיא במכמני התורה והחסידות שהחליט כי הגיעה השעה להקים את חצרו.

עם זאת, חשוב לציין אלפי החסידים עדיין מתכוונים להישאר בחסידות, חלקם חוששים פן יבולע להם – גם כאלו שכבר חשבו לערוק קיבלו איומים.

במהלך החג, בעקבות כישלון השיחות, קיבלו גבאי בתי המדרש של החסידות נוסח מיוחד אותו הקריאו בכל ריכוזי החסידות, נגד החסידים שמתכוונים להשתתף במניינו של ראש ישיבת שפת אמת, בשמחת תורה.

בנוסח המיוחד נכתב כי “לאחר המאמצים שנעשו בכדי למנוע מלהגיע למצב זה, נאלצים להודיע, כי “היות ולדאבונינו ישנם אנשים ממורמרים שמחרחרים ריב ומנסים לגרור אחריהם את חלושי הדעת, במטרה לקעקע את יסודות הדת, לכן כל מי שמשתתף או מבקר, אפילו באופן חד פעמי בכל התאספות כגון תפילה או שיעור וכדומה, עליו לדעת כי הוא מנתק עצמו מציבור אנשי שלומינו, על כל המשתמע מכך”.

עוד נכתב, כי “עלינו להתחזק בתורה ויראת שמים ולא להתעסק בנושא זה כלל, ולפעול בעניין אך ורק על פי הנחיות הוועדה”.

בעבר, ראש ישיבת שפת אמת, הגאון רבי שאול אלתר לא הוזמן לשמחת נישואי נכד האדמו”ר מגור, בבית המדרש, וכן עלו טענות נוספות על קיפוח.

בניגוד, לבעלזא, ויז’נץ, סטאמר, נדבורנא, ועוד חסידויות שהתפצלו במהלך השנים, חסידות גור עד כה לא התפצלה, וזה הפעם הראשונה שנעשה ניסיון לפצל את החסידות הענקית בישראל.

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. גם מספרים אתם לא יודעים לקרוא

  גור מונה בארץ – באלפון הקרוב 12000 משפחות אז תורידו 400-500 משפחות

  גוראי |
  הגב
 2. על כך בדיוק נאמר: 'אמור לי מי חבריך ואומר לך מי ומה אתה'!!!

  מכחישי השואה היכן אתם? זוועת השמד בשיאה: הנה חייל ממשפחה חסידית בעלזאית לא מתבייש ומצהיר לתקשורת: “אני חרדי – ישראלי” ומקווה ל’אחדות’ ואהבה בין חרדים לחילוניים. עַפְרָא לְפוּמֵיהּ!!!!!!

  בתיעוד שהתפרסם בחול המועד סוכות בתקשורת הפסולה, מוצג חייל ממשפחה חסידית בעלזאית, עטור בזקן ובפיאות מסולסלות משוחות בג’ל ועוטה על גופו את המדים הצואים של צבא השמד והזימה, כשהוא מצהיר על עצמו שהוא “חרדי ישראלי” וקורא לאחדות בין חרדים לחילונים, ולאהוב כל יהודי, לא משנה מה הם דעותיו כי כולנו אחים, כך עפ”ל, עפרא לפומיה. [עַפְרָא לְפוּמֵיהּ] על פי אתר הבואש שצילם את החייל, הוא התגייס לצבא לפני מספר שנים “בהסכמת רבו”, וכדאי בזיון וקצף… ממש חילול השם בגדול!!! בדבריו ניתן לשמוע חלק מטשטוש הדיעות הכפרני שעובר על חיילי צבא השמד, כשהוא מספר כיצד למד בשירותו בצבא על האחדות בין חרדים לחילונים, בין היתר אמר כך:

  קוראים לי אברומי לינשה, אני בן 24, בן למשפחה עם 12 ילדים מחסידות בעלז, ואני חרדי ישראלי… עצוב לי לראות את השנאה הבלתי מוסברת בין חלקי העם עצוב לי ממש שרק בשעת צרה כולם מתאחדים סביב אותה מטריה, כשאני נזכר בתקופה של מלחמת “צוק איתן” איך שכולם התאחדו ולא ענין אף אחד מה אתה, חרדי, חילוני, דתי לאומי, {נואפים, חילונים,} כולם בסוף היו תחת אותה מטריה וכולם היו מאוחדים, זה רק מוכיח שברגעי האמת אנחנו יודעים וזוכרים מי אנחנו באמת, אני חושב שאנחנו צריכים לכבד ולאהוב כל יהודי ולא משנה מה הם דעותיו (עפרא לפומיה!!)

  אני מקווה שדרך זה שנכבד אחד את השני נביא לאחדות אמיתית בין כל חלקי העם, יש לי לא מעט חברים טובים שהם לא חרדים, אנחנו פשוט למדנו להסתדר אחד עם השני ולאהוב אחד את השני ללא שום קשר מה הדעה ומה המחשבה, כולנו אחים, כשאתה בצבא אתה לומד להכיר את זה מקרוב. [אני מקווה שדרך זה שנכבד אחד את השני נביא לאחדות אמיתית. [עַפְרָא לְפוּמֵיהּ]

  כזכור בתקופה האחרונה העיד גם אחד שמגדיר עצמו כחסיד קרלין, על קבוצה שלימה של אברכים חסידי קרלין שהתגייסו לצבא רח”ל, המעיד הינו יוסי רוזנבוים חבר ועדת הבחירות מטעם הליכוד, שאמר בישיבת ועדת הבחירות כך:
  אני נראה חרדי קלאסי ולמי שלא יודע אני מייצג פה את הליכוד, לא את יהדות התורה ולא את ש”ס. אני חרדי ליברלי, [עַפְרָא לְפוּמֵיהּ] “אני אומר לכם, כל החרדים כמוני, [עַפְרָא לְפוּמֵיהּ] אני מדבר מקירות לבי, אני מסתובב בתוך עמי, יש לי פה תמונה, אני חסיד קרלין, לחסידות קרלין בטבריה, יש לנו כיתה שלימה בצבא עם מדים, שמתגייסים, יש לי תמונה אני אשלח לכם אותה, חסידים כמוני עם פאות ולבושים בשחור לבן, לא שונים מאף חרדי קלאסי. קרלין היא החסידות הרביעית בגודלה בישראל והיא מונה כ-2500 משפחות והם גרים במאה שערים, בביתר עילית ובמודיעין עילית רק בריכוזים חרדים”. עכ”ד.

  וזה רק מהמקרים שהתפרסמו, כשברור לכל אחד שכנגד כל מקרה שמתפרסם ישנם עוד רבים שאינם מתפרסמים, אבל כל העדויות והתיעודים הברורים לא יפריעו למכחישי השואה הרוחנית להמשיך לומר ש’אין גזירת גיוס’, ו’אין מה לדאוג’ כי ‘שבעים שנה לא היה כל כך טוב’… אותם מכחישי השואה הרוחנית, הם אלו שבידם האחת מחוקקים ומובילים את גזירות השמד בגיוס ובאקדמיה, בטענה הכפרנית שמוכרחים להשיג תקציבים לישיבות ופרנסה למשפחות, ובידם השניה מכחישים את השואה הרוחנית, כדי לבלבל את הציבור החרדי, ולהשתיק את קולות ההתנגדות העשויים להפריע למסע השמד, ובשטח, הם שולחים בחורים לצבא השמד,

  כך התבטא בשנים האחרונות ח”כ אייכלר כשאמר שה’פרענקים’ ממלאים את היעדים, כך התבטא ח”כ מלכיאלי בשנה האחרונה כשאמר ש”גדולי ישראל ידאגו למילוי המכסות והיעדים”, וכך התבטא המשומד יגאל רוזן מדגל, כשאמר כי “היעדים יתמלאו בקלות ע”י בחורים שמתקשים בלימוד וכדומה”, ובשטח מתברר שהם בעצמם שולחים בחורים ואברכים לצבא השמד. [עַפְרָא לְפוּמֵיהּ] [עַפְרָא לְפוּמֵיהּ] [עַפְרָא לְפוּמֵיהּ]…

  [עַפְרָא לְפוּמֵיהּ] [עַפְרָא לְפוּמֵיהּ] [ועַפְרָא לְפוּמֵיהּ]…

  [עַפְרָא לְפוּמֵיהּ] [עַפְרָא לְפוּמֵיהּ] [ועַפְרָא לְפוּמֵיהּ]…

  [עַפְרָא לְפוּמֵיהּ] [עַפְרָא לְפוּמֵיהּ] [ועַפְרָא לְפוּמֵיהּ]…

  [עַפְרָא לְפוּמֵיהּ] [עַפְרָא לְפוּמֵיהּ] [ועַפְרָא לְפוּמֵיהּ]…

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב