מגדולי הקנאים: הצדיק רבי סנדר ארלנגר זצ”ל

ברוך דיין האמת: מבית החולים מעיני הישועה נמסר על פטירתו של המשפיע הצדיק רבי סנדר ארלנגר זצוק”ל כשהוא בן 70 בפטירתו

ברוך דיין האמת: מבית החולים מעיני הישועה נמסר  לפני שעה קלה על פטירתו של המשפיע הצדיק רבי סנדר ארלנגר זצוק”ל כשהוא בן 70 בפטירתו.

רבי סענדר סבל כבר יותר מעשר שנים מהמחלה הקשה, ובשנים האחרונות הוא אושפז מעת לעת בבית החולים.

רבי סנדר זצ”ל נחשב כאחד מגדולי הקנאים והשתתף במהלך השנים האחרונות בעצרות נגד גזירת הגיוס .

הוא למד בישיבת פוניבז’ ובריסק והיה מקורב לראשי הישיבה.

בעצרת של העדה החרדית נגד הגיוס התבטא בחריפות על עניין היעדים: “מלבד הסכנה הגדולה של הגיוס, עם ה”יעדים”, “הרי ממש נופל פחד לראות תמונה כזו, של פנים חסידיות של בחור עם הפאות המשתלשלות, והוא לבוש עם מדים ר”ל, הם לוקחים ממש את הטהורים”.

הלווית המשפיע רבי סנדר ארלנגר זצ”ל הערב בשעה 18:30 מביתו ברח’ חזון איש 83 בב”ב.

9 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. זי"ע שימליץ טוב בעד עם ישראל

  -* ופרח לנו “איש האמת” * / *היה יראת שמים גדול* -* השמיע בשפה ברורה האמת הנוקבת וללא מורא ומשא פנים * -* הקפיד לטבול עצמו במקווה לקדושה וטהרה מדי יום ויום * -* לב כארי לעמוד בשער ללחום ולזעוק על פרצות בכרם ישראל * -* הוא לחם נגד “גיוס השמד” של “חכי”ם חרדים” מכנסת המינים * -* דמעות רבות כמים הוזיל מעיניו על ‘גזירת גיוס השמד והזימה’ * -* הוא ימליץ טוב בעד עם ישראל החרדים לדבר ד’! * -* צדיק יסוד עולם! זכותו תגן עלינו ועל כל ישראל אמן.*

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 2. קנאי, אבל למי?

  קנאי נגד הגיוס. יופי, אבל האם לקנאים אכפת מה’ או מיצר הקנאה. – מה עם חילול השם שנעשה בעקבות ההתנגדות שלהם לגיוס בכל מחיר?….

  יניב |
  הגב
 3. כולם חייבים למחות נגד מדינת השמד.

  רבן שמעון בן גמליאל אומר משום ר’ יהושע: מיום שחרב בית המקדש אין לא יום שאין קללתה מרובה משל חברתה, המלחמה לא התחילה עכשיו ולא נגמרה עד ביעת המשיח רח”ל.

  רבותי, אנו חיים בתקופה איומה ונוראה, מהתחלת שנת “תש”פ” אין לך יום שאין קללתו מרובה משל חברו רח”ל. כל המלחמות והתהפוכות לא התחילו היום. זה התחיל עוד לפני המלחמה העולמית הראשונה, שעד היום לא נשקטה, ורק הקדוש-ברוך-הוא יודע מה עוד צפוי. כל המדינות מתחזקות, כל אחת ונשקה בידיה, אבל אנחנו, עם ישראל, ככבשה אחת בין שבעים זאבים”

  אבל, יש דבר אחד שצריך לחזק אותנו, וכל יהודי באשר הוא, יותר מהנשק החזק ביותר, יותר מן המדינות הגדולות והעצומות ביותר, – היהודי השומר על יהדותו והאשה השומרת על צניעותה חזק חזק חזק חזק, הוא יותר מהכל.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 4. -* ופרח לו איש האמת * / *היה יראת שמים גדול* -* השמיע בשפה ברורה האמת הנוקבת וללא מורא ומשא פנים * -* הקפיד לטבול עצמו במקווה לקדושה וטהרה מדי יום ויום * -* לב כארי לעמוד בשער ללחום ולזעוק על פרצות בכרם ישראל * -* הוא לחם נגד "גיוס השמד" של "חכי"ם חרדים" מכנסת המינים * -* דמעות רבות כמים הוזיל מעיניו על 'גזירת גיוס השמד והזימה' * -* הוא ימליץ טוב בעד עם ישראל החרדים לדבר ד'! * -* צדיק יסוד עולם! זכותו תגן עלינו ועל כל ישראל אמן.*

  -* ופרח לו איש האמת * / *היה יראת שמים גדול*
  -* השמיע בשפה ברורה האמת הנוקבת וללא מורא ומשא פנים *
  -* הקפיד לטבול עצמו במקווה לקדושה וטהרה מדי יום ויום *
  -* לב כארי לעמוד בשער ללחום ולזעוק על פרצות בכרם ישראל *
  -* הוא לחם נגד “גיוס השמד” של “חכי”ם חרדים” מכנסת המינים *
  -* דמעות רבות כמים הוזיל מעיניו על ‘גזירת גיוס השמד והזימה’ *
  -* הוא ימליץ טוב בעד עם ישראל החרדים לדבר ד’! *
  -* צדיק יסוד עולם! זכותו תגן עלינו ועל כל ישראל אמן.*

  *אבד צדיק מהארץ* |
  הגב
 5. צדיק יסוד עולם ! זכותו תגן עלינו ועל כל ישראל אמן

  צדיק יסוד עולם ! זכותו תגן עלינו ועל כל ישראל אמן

  צדיק יסוד עולם ! זכותו תגן עלינו ועל כל ישראל אמן |
  הגב
 6. כולם מודים שהוא היה יהודי גאון ותלמיד חכם ובקי לא רק בכל שולחן ערוך והגמרא גם ברוב ספרי החסידות והמוסר הוא היה בקי נפלא, יראת שמיים וקדושה בער בקרבו, הערליכער ייד, כשמתים רק זה חשוב בשמיים כמה מסרת נפש לתורה ולקדושה, יהי זכרו ברוך

  כולם מודים שהוא היה יהודי גאון ותלמיד חכם ובקי לא רק בכל שולחן ערוך והגמרא גם ברוב ספרי החסידות והמוסר הוא היה בקי נפלא, יראת שמיים וקדושה בער בקרבו, הערליכער ייד, כשמתים רק זה חשוב בשמיים כמה מסרת נפש לתורה ולקדושה, יהי זכרו ברוך.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 7. הלוויתו תצא הערב בשעה 18:30 מביתו ברחוב חזון איש 83 בבני ברק. ובירושלים בשעה 10:15 בערב מבית המדרש 'אהל רחל' - סאטמר ברחוב יואל, להר המנוחות, שם ייטמן עד ביאת גואל צדק בב"א.....

  בשנים האחרונות חלה הרב רבי חזקיהו סנדר יצחק ארלנגר זצוק”ל, מגדולי המשפיעים בדור האחרון זי”ע, והוא בן 68 בפטירתו. בימים האחרונים הדרדר מצבו והיום השיב את נשמתו הקדושה והטהורה ליוצרה. “אַשְׁרֵי יוֹלַדְתּוֹ”. הלוויתו תצא הערב בשעה 18:30 מביתו ברחוב חזון איש 83 בבני ברק. ובירושלים בשעה 10:15 בערב מבית המדרש ‘אהל רחל’ – סאטמר ברחוב יואל, להר המנוחות, שם ייטמן עד ביאת גואל צדק בב”א…..

  רבי סנדר נלקח לחתן אצל הגאון המפורסם רבי אליעזר צדוק טורצין זצ”ל, שהיה מגדולי חשובי תושבי העיר בני ברק ומחבר ספר ‘שונה הלכות’ ו’מתנה מועטת’ והיה חביבם של ה’חזון איש’ והרב מבריסק.

  מתולדותיו: הגאון הצדיק רבי סנדר זצ”ל נולד לאביו המקובל הגאון רבי שמשון רפאל ארלנגר זצ”ל משוויץ. כבר מקטנותו הוא נודע כמתמיד ושקדן עצום, ובאופן תדיר הוא נראה רכון על גבי הגמרא במשך שעות ארוכות ומתעמק בצפוני הסוגיות לברר עמקם על פי שיטת הראשונים וכו’. ובתקופה בה למד בישיבות פוניבז’ ובריסק, נחשב מהאריות שבחבורה, וטובי המוחות בקשו לקבוע עמו חברותא. הוא היה; סִינָי – ועוֹקֵר הָרִים. דהיינו – ‘סיני’ הוא כינוי למי שמכיר את תורה שבעל פה. ואילו “עוקר הרים” – הוא כינוי לבעל יכולת שכלית גבוהה. “אַשְׁרֵי יוֹלַדְתּוֹ”…

  תפילתו, ומאמריו ברבים, הייתה בהשתפכות מעוררת נפש ומלאת כסופים והשתוקקות לאבינו שבשמים. ההתלהבות וההתלהטות שאפפה אותו בסילודין בעומדו לפני קונו, הקרינה והשפיעה על כל סובביו להבין את מאמר חז”ל שהתפילה היא מן הדברים העומדים ברומו של עולם.

  בידיעות הנרחבות שרחש לו בתורת הנסתר, הפך רבי סנדר לאחד מיחידי סגולה שבדור שמאירים לו שבילי דרקיע בעומק חכמת תורת הנסתר. לימים אף חיבר ספרים רבים שלהם רחשו מקום של כבוד אצל כל הוגי תורת הנסתר שהתפלאו מרוחב תבונתו והשגתו הנפלאה במצולות עניינים האלו.

  ליבו הרחום פתוח היה בכל עת ועונה לעמוד לימין הזולת בכל מה שאפשר הן בנתינת חיזוק ועידוד לצורבי התורה ומבקשי עליה והן בקריאת אוזן במצוקת שבורי לב ונדכאים, כמו כן עסק הרבה בצדקה וחסד, בסכומים אדירים של צדקה, שעברו תחת ידו, בהיותו נחשב גבאי צדקה נאמן שרבים סמכו עליו.

  במשך שנים רבות עמד בראשות כולל אברכים בעיר תל אביב שם הרביץ תורה תמידין כסידרן והעמיד עדרים עדרים של גדולי תורה, יראים ושלמים, אשר קנו ממנו את יסודות העיון והארת דרכי החיים. תלמידיו אלו היו מקושרים אליו בלב ונפש בעבותות אהבה כל הימים ואף התייעצו תמיד בדעתו בספקות שעמדו על הפרק בענייני והליכות החיים.

  שיעוריו ושיחותיו הרבים ומאלפים שנשא ומסר בכל תפוצות ישראל לאורך השנים מהווים פרק מיוחד באישיותו הרוממה בחן אשר הוצק בשפתותיו, ובדבריו היוצאים מן הלב זכה להלהיב בלבבות להשיב רבים מעוון לקרב ליבם לאביהם שבשמים, בדרך האמת והקיצונית, בכל החוגים והעדות היו נוהרים לשמוע דבריו, ולשתות בצמה את דברות קדשו, שהיו נסוכים באהבת תורה ויראת שמים, וחיזוק קירוב המצוות וקנין המידות הטובות בהתרחקות מכל השעה ומכשולי הייצר שסופם אבדון ח”ו, הוא נחשב כאחד מגדולי המשפיעים בדורינו, וחשובי מזכי הרבים בכל העולם כולו.

  תלמידיו מספרים כי ליבו לב הארי הביאו לעמוד בשער ללחום ולזעוק על פרצות בכרם ישראל, לגדור גדר ולהעמיד משפטי הדת בהיותו עמוד האמת. הם מוסיפים כי הוא לא חת מפני איש והשמיע תמיד בשפה ברורה את האמת הנוקבת וללא מורא ומשא פנים. לא אחת הרעיד תבל ומלואו בברק חציו השנונים, בהם שלף חרב מתערה לגלות ולהסיר את הלוט מעל פני צבועים וחנפים לגלות קלונם ברבים ולהעמידם במקומם הראוי להם”. הוא לחם נגד גיוס השמד של חכי”ם חרדים בגזירת כנסת המינים שר”י, ולחם נגד חפירת קברי ישראל בפרט בבית שמש נגד ר’ משה שטרונבוך וכו’.

  דבריו שנאמרו בכוונה טהורה לשם שמים ללא שום נגיעות וחשבונות אישיות הצליחו להגביר אויבים בשער ולהביא ישע במערכות ישראל בימי הרת עולם בו רבו הטשטוש והבלבול, היה לעיניים לכל מבקשי אמת ולמשען וסעד לגבורי החיל העומדים על משמר הצלת עולם התורה מדי שועלים המחבלים ומחרסים בכרם בית ישראל.

  גיגוגי הקדושה שנראו בו העידו על סגולת רוממת נשמתו. היה חרד מאוד בשמירת העיניים, ופרישות הבלי העולם הזה, וכל ענייני אכילתו ושתייתו היו מדודים ושקולים במאזני הפרישות. הוא סיגף גופו ונפשו, ואף הקפיד לטבול עצמו במקווה מדי יום.

  לפני כעשרים שנה חלה במחלה קשה שסכנה את חייו, תפילות רבות נערכו בכל אתר, ובדרך נס ניצל ממות לחיים, בתקופה זו קיבל על עצמו להתחזק ביתר שאת בזיכוי הרבים, ואכן הקדיש מאז והלאה מזמנו היקר בהצלת הרבים, הן בשיחות ודרשות חוצבי להבות אש, והן בהפצת ספרים ומאמרים רבים, בנושאים שונים ומגוונים, בהלכה ובהגדה בנגלה ובנסתר. כמו כן פרסם מאמרים לחיזוק התורה והדת בעילום שם. “אַשְׁרֵי יוֹלַדְתּוֹ”.

  במיוחד היכה גלים ספרו על ענייני טהרה וסגולת ימי השובבי”ם המשמש כאבן יסוד בחצרות חסידים ואנשי מעשה כשהביא את ספרו זה למרן הגאון הגדול הצדיק ראש הישיבה הגר”ש אויערבאך זצוק”ל אחז בו בשני ידיו ונשקו בחיבה ואף עיטרו בהסכמה מופלגת המתנוססת בראש הספר. “אַשְׁרֵי יוֹלַדְתּוֹ”.

  בענין גיוס השמד והזימה, וג’ עבירות החמורת שנמצא שם וכו’, לא נתנו מנוח לנפשו, ופצעו את לבבו, דמעות רבות כמים הוזיל מעיניו על ‘גזירת הגיוס’, וזה בטוח כי כל מי שהולך לצבא קשה מאד שיוכל לשמור על עצמו ולצאת משמה בלי שום פגם לנפשו רח”ל, ומדרדרים אותו בכוונה שם, עד שכל הדת נהרס וחוזר הביתה כגוי גמור ממש.

  ומספרים לאחרונה על בחור אחד מהישיבה שלקחו אותו בכח לצבא ותוך כמה חודשים זרק את הכל, ולא נשאר לו כלום. והגאון הצדיק זצוק”ל הדיר שינה מעינו, ואמר לנו שאסור להתפשר על ענין הגיוס כלל וכלל, ובכל כוחו התאמץ לפעול פעולות גדולות ונצורות להשיב מלחמה למגייסים כמו גפני וכל יהדות התורה שעושים פשרות עם גזירת הגיוס וכו’ שהם משכילים בלבוש חרדים.

  עליו אמרו חז”ל; “אַשְׁרֵי יוֹלַדְתּוֹ”.
  בִּלַּ֤ע הַמָּ֙וֶת֙ לָנֶ֔צַח וּמָחָ֨ה ד’ אלוקים דִּמְעָ֖ה מֵעַ֣ל כׇּל־פָּנִ֑ים וְחֶרְפַּ֣ת עַמּ֗וֹ יָסִיר֙ מֵעַ֣ל כׇּל־הָאָ֔רֶץ כִּי ד’ דִּבֵּר. הלוויתו תצא הערב בשעה 18:30 מביתו ברחוב חזון איש 83 בבני ברק. ובירושלים בשעה 10:15 בערב מבית המדרש ‘אהל רחל’ – סאטמר ברחוב יואל, להר המנוחות, שם ייטמן עד ביאת גואל צדק בב”א…..
  -ת.נ.צ.ב.ה-

  הצדיק המקובל שקדש שם שמים |
  הגב