מדור חדש והכרחי לכל הורה / מאת הסופרת: מנוחה פוקס

חינוך  ילדים מא’ עד ת’ –  והיום באות א’ – אהבת אם

שאלה:

בני בן ה- 5 מתלונן כל הזמן שאיננו אוהבים אותו.

כמובן שזה לא נכון.

איך באמת להתייחס לילד שלא מפסיק לומר: אמא, את לא אוהבת אותי?
בדקו היטב, האם הילד הזה באמת אהוב ורצוי? האם אתם באמת אוהבים אותו או רק אומרים לו כך? האם אתם מראים לו את אהבתכם? מחבקים? מנשקים? מציינים במילים שאתם אוהבים?
אם אתם באמת אוהבים את הילד, אל תאמרו לו לעולם: ‘אם תרביץ לאחיך, אני לא אוהב אותך!’ או: ‘למה עשית לו ככה? עכשיו לך ממני, אני לא רוצה עוד לראות אותך!’ או: ‘למה לא שמעת בקולי? אתה לא ילד שלי!’

אם אתם באמת אוהבים את הילד – אל תתחנפו אליו, אל תקנו לו מתנות יקרות מיותרות, אל תוכיחו לו זאת במלים אין ספור, אל תנסו לשכנע אותו באהבתכם.
אהבה אמתית – אמורה להיראות. אין צורך להבליטה. אם יאמר לכם שוב ושוב: “אבא, אתה אוהב אותי?” אמור לו: “אני אוהב אותך גם כאשר אני לא אומר זאת, אני עסוק ולא יכול כל היום לומר לך זאת”, אבל לעומת זאת כשהילד לא מבקש שום דבר, עבור לידו באופן טבעי, לטף ראשו, נשק אותו, וכך ילמד שהוא אהוב לבך. הוא לא צריך לסחוט ממך את הבעות האהבה.

גם אם הענשתם את ילדכם, נזפתם בו, אם התנהגותו אינה כלבבכם – זכרו שאחר המקרה הוא אהוב ליבכם, והראו לו זאת. עשו הפרדה בין אהבתכם שלא תפוג לעולם לבין כעסכם עליו שלעתים הוא צודק והכרחי.
כלל ברזל:

למדו עצמכם להיות חמים ואמפטיים כלפי ילדיכם. אל תטפלו בילדים באופן טכני והכרחי, טפלו בהם מתוך אהבה מתמדת והבנה שהמשפחה היא הדבר החשוב לכם ביותר בחייכם.

 

חכו לפרק הבא:

באות ב’ – בגדי ילדים  סיבה לוויכוחים?

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.