מדריך לבחירת מסלול משכנתא אופטימלי

זוגות צעירים רבים חולמים על דירה משלהם, אבל החלום הזה קשה להשגה. מהם סוגי המשכנתא הקיימים? ומהו המסלול הטוב ביותר בעבורך?

זוגות צעירים רבים חולמים על דירה משלהם, אבל החלום הזה קשה להשגה. מעט מאד זוגות במציאות של היום מצליחים להגיע ולהגשים את חלום הדירה מבלי לקחת משכנתא. החתימה על משכנתא לקניית דירה או בית היא מאורע חשוב, שישפיע על המצב הכלכלי שלכם לאורך שנים ארוכות, מסיבה זו צריך לקחת את הזמן ולבדוק איזה מסלול משכנתא יתאים לכם במיוחד. במאמר זה ננסה לעשות סדר בסוגי המשכנתאות המוצעות כיום.

משכנתא בריבית קבועה

כדי להבטיח מינימום סיכונים בלקיחת המשכנתא, מוצע מסלול שנקרא משכנתא בריבית קבועה. המסלול הזה מוצע בשתי גרסאות – האחת היא משכנתא שלא צמודה למדד ולריבית הפריים ולכן ההחזר החודשי לא משתנה מהרגע שבו חותמים על הסכם המשכנתא. הגרסה השנייה היא משכנתה שצמודה למדד כפי שהיה בזמן החתימה על ההסכם.

משכנתא בריבית משתנה

זו המשכנתא הקלאסית שמוצעת בכמה גרסאות שונות. באופן כללי, המשכנתא צמודה למדד המחירים לצרכן ונשארת קבועה לאורך התקופה עד שמשתנה הריבית. הריבית משתנה בנקודות מסוימות לאורך המסלול, שנקבעות במועד החתימה על המשכנתא, כך שבני הזוג יוכלו להיערך לקראת השינוי.

במועדים האלו אפשר להמשיך באותו המסלול ולחילופין אפשר לגשת אל הבנק ולנסות לפרוע את המשכנתא באופן חלקי או מלא. כל בנק מציע משכנתא קצת שונה שמתבססת על השיטה הזו. כל הצעה מתבססת גם על המצב של הלקוח, התנאים שבהם הוא יכול לעמוד, סכום ההשקעה הראשוני שלו ועוד.

לחץ לחישוב משכנתא על ידי מחשבון משכנתא

משכנתא בריבית לא צמודה

משכנתא נוספת שהיא פופולרית בקרב זוגות רבים היא משכנתא שמבוססת על ריבית הפריים. ריבית פריים היא ריבית שלא צמודה למדד ומשתנה לאורך הזמן. במהלך תקופת התשלום של המשכנתא ניתן לשנות את המסלול ולעבור למשכנתא עם ריבית קבועה.

טיפים לבחירת המשכנתא שלכם:

  • בחרו במשכנתא שמתאימה לכם באופן אישי: לכל אחד מאיתנו יש אורח חיים שהוא מורגל בו ורמת חיים שהוא רוצה לשמר, יש הכנסות קבועות, חסכונות, הכנסות משתנות וכדומה. חשוב להתאים את אופי המשכנתא לפי משק הבית האישי שלכם. כדאי לבחור בתוכנית שמאפשרת לכם לשמור על החזר חודשי שתוכלו לעמוד בו לאורך זמן ושיש לה תחנות פירעון שיאפשרו לכם להקל על ההוצאה.
  • קבלו הצעות מבנקים שונים: כמו חברה סלולרית או החברה שדרכה אתם מחוברים לשידורי הטלוויזיה, גם הבנקים מציעים תנאים שונים. חשוב מאד לעשות השוואת תנאים, לבדוק מה מציע כל בנק, להיפגש עם נציגי בנקים שונים ולפנות לכך זמן לפני שאתם מתחייבים למשכנתא מסוימת. ייתכן ומשכנתא שנראית לכם מתאימה תתגלה כפחות מתאימה כשתלכו לפגישה עם בנק מתחרה. בקיצור, לא צריך לוותר על השוואת מחירים.
  • כדאי להיעזר בשירותי יועץ משכנתאות: אם זו הפעם הראשונה שלכם מול עולם המשכנתאות, כדאי לקבוע פגישה עם יועץ משכנתאות שיוכל לסייע לכם למצוא משכנתא שמתאימה לכם במיוחד ושתוכלו לעמוד בהחזרים שלה לאורך זמן.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.