מוסיפים חן למכון • ד”ר חן קוגל ימונה למנהל המכון לרפואה משפטית במקום פרופ’ היס שהודח • בזק”א מברכים

ועדת מכרזים של משרד הבריאות הגיעה להחלטה על מינוי ד”ר חן קוגל  לתפקיד מנהל המכון לרפואה משפטית במקום הפרופ’ יהודה היס. קוגל, שהיה בעבר סגנו של היס, ואף התלונן כנגדו ובמשך שנים הוביל את המאבק בהיס, עזב את המכון ב-2005, אך בעקבות תלונותיו נפתחה ועדת חקירה נגד התנהלותו של היס לפני 13 שנים.

בעשר השנים האחרונות עלו פרשות שונות כנגד היס. הראשונה (בדצמבר 2000) היתה על כך שהיס מעורב בנטילת חלקי גופות מנפטרים במהלך נתיחה לצורכי מחקר והוראה מבלי לקבל כל הסכמה מהם בחייהם, או ממשפחתם לאחר מותם. לאחר שהבין היס, כי קוגל עומד מאחורי התלונה ביטל את כל סמכויותיו.

מאז ועד היום הופסקה כלל הפעילות המחקרית במכון וכן הפעילויות להדרכת סטודנטים לרפואה ורופאי שיניים. מחדלים נוספים התגלו בהמשך על ידי ועדת הבדיקה. והיס הודה בהאשמות וננזף. בשנת  2004, הדיח שר הבריאות דאז דני נוה את היס מתפקידו כמנהל המכון לרפואה משפטית, על רקע המלצות ועדת סגלסון, והוא נותר הפתולוג הראשי במכון שהוכפף להנהלת בית החולים אסף הרופא. הסגן לשעבר קוגל נותר עובד המכון ועשה ככל יכולתו כדי לבצע שינויים ורפורמות מבניות במכון, אך לבסוף התייאש ועזב את תפקידו בשנת 2005.

בשנים האחרונות משמש קוגל ראש המערך לרפואה משפטית בחברה הפרטית מד”ן. במהלך עבודתו זו התלווה כפתולוג פרטי מטעם משפחות של נפטרים לנתיחות במכון לרפואה משפטית.

באוקטובר 2010 פרסם עיתון “הארץ” את התביעה שהגישו הוריהם של האחים אבירם ואיתי פסטרנק שנהרגו בתאונת מטוס, התברר כי המכון לרפואה משפטית התרשל בזיהוי גופותיהם. היס הודיע להורי המשפחות כי בשל טעות נקברו איברים של טייסת אחרת בקברו של בנם, קוגל הגיע לפקח כנציג המשפחה על פתיחת הקברים וביצוע החלפת האיברים, וגילה כי השרידים נקברו בשקית של סופרמרקט.

ס. שר הבריאות יעקב ליצמן החליט באוקטובר, להדיח את היס מהתפקיד, ולבצע ארגון מחדש של המכון לרפואה משפטית, שבו הוכפף המכון למינהל הרפואה במשרד הבריאות, כאשר בראש עומד הפרופ’ ארנון אפק, ובמקביל פורסם מכרז לתפקיד מנהל המכון, שבו זכה קוגל.

ממשרד הבריאות מסרו כי “הנהלת משרד הבריאות מברכת את המנהל החדש ותסייע ככל יכולתה לקידום הרפואה המשפטית בישראל. אנו מודים לפרופ’ היס על תרומתו רבת השנים, אנו מעריכים את תרומתו ומאחלים לו הצלחה”.

ארגון זק”א ממתנגדיו הגדולים של היס ברכו היום על ההחלטה ואמרו: “אנו מקדמים בברכה את מינויו של מיודענו ד”ר חן קוגל למנהל המרכז הלאומי לרפואה משפטית. ארגון זק”א רואה בכך השלמת המהלך בו התחלנו להדחתו של פרופ’ היס ופתיחת עידן חדש להתאמת הפעילות במכון לעידן הטכנולוגי החדש, ללא צורך בנתיחות פולשניות”.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.