מלחמה בפתח? איראן: נאמן את סוריה נגד ישראל

בישראל עדיין שומרים על העמימות בנוגע לתקיפות בסוריה בימים האחרונים, אבל הבוקר (א’) אישר גורם ישראלי רשמי לסוכנות הידיעות הצרפתית כי ישראל תקפה הלילה בסוריה בפרברי דמשק משלוח נשק איראני שיועד לחיזבאללה. לפי הגורם הישראלי לסוכנות, הרי ש”ישראל תקפה ליד נמל התעופה של דמשק ומטרת התקיפה הייתה טילים איראניים”.
במקביל, התייחסה איראן לראשונה לתקיפות בסוריה. דובר משרד החוץ בטהרן אמר כי “התוקפנות הישראלית נגד סוריה – מטרתה לערער את הביטחון באזור ולפגוע ביציבותו”. הדובר דחק במדינות האזור להתייצב נגד התקיפה ואמר: “על מדינות האזור לפעול ולעמוד בנחישות נגד התוקפנות הישראלית נגד סוריה”. לדבריו, “ישות הכיבוש פועלת ליצור מלחמת אחים עדתית בין המדינות האיסלאמיות, מה שיאפשר לה לפוצץ את המצב באזור”.

איראן הודיעה כי היא אף מוכנה “לאמן” את צבא סוריה במקרה הצורך, כך הכריז מפקד זרוע היבשה של צבא איראן, הגנרל אחמד רזא פורדסטן שצוטט באירנ”א. “אנחנו עומדים לצד סוריה ואם יהיה צורך אנחנו נכונים לספק להם את האימון הדרוש. לא נשתתף באופן אקטיבי בפעולות שלו”, אמר המפקד והדגיש כי לצבא הסורי “יש ניסיון בהתמודדות עם המשטר הציוני. הוא מסוגל להגן על עצמו ולא צריך סיוע זר”.
כתב רשת ‘סקיי’ בדמשק דיווח כי ההנהגה הצבאית והפוליטית בסוריה התכנסה לדיון כדי לבחון את התגובה על התקיפה הישראלית.

על התקיפה דיווחה הלילה הטלוויזיה הממלכתית בסוריה, ומסרה כי פיצוצים עזים זעזעו שורת מוקדים באזור דמשק. סוריה האשימה את ישראל בהפצצת “מכון מחקר צבאי” בעיר. גורמי ביון במערב אישרו כי יעד התקיפה היה טילים איראניים מסוג “פאתח 110” שיועדו לחיזבאללה. זהו כנראה אותו משלוח אשר הופצץ גם ביום ו’. לפי הדיווח הסורי, הפיצוץ העז היה במכון מחקר צבאי בשם “ג’מראיה”, שאותו הפציצה ישראל כבר בינואר האחרון.
מהתמונות שצילמו תושבים באזור נראה שמה שהופצץ היה מתקן שמאחסן נשק רב. בין אם ישראל תקפה ובין אם לאו, הטענה הסורית משנה את התמונה – שכן את הדיווחים על התקיפה שלשום הסורים הכחישו בתוקף וייחסו אותה למורדים.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.