מנהלי בתי החולים: “לא התנגדנו לסגר”

 מנכ”לי בתי החולים שהופיעו בקבינט הקורונה מבהירים כי לא התנגדו להטלת סגר “עיוותו את הדברים שאמרנו, לא התנגדנו לסגר

מנכ”לי בתי החולים שהופיעו בקבינט הקורונה מבהירים כי לא התנגדו להטלת סגר “עיוותו את הדברים שאמרנו, לא התנגדנו לסגר”  אך הם הדגישו כי “בתי החולים לא קורסים – נמשיך לטפל בחולים”.

איתן וירטהיים, מנכ”ל בית החולים בילינסון  טען בשיחה ל-N12: “שיבשו את דבריי שנאמרו בישיבת הממשלה אתמול. אמרתי שאין זה תפקידם של מנהלי בתי חולים להחליט על צעדים כמו סגר”.

“בסוף דבריי אמרתי שבהחלט נצטרך ללמוד לחיות עם 2,000 חולים חדשים שמתגלים בכל יום, 500 מאושפזים במצב קשה ברחבי הארץ ויהיה צורך בהתאמת מספר מיטות הטיפול הנמרץ בהתאם”, הוסיף וירטהיים. “לשאלת הסגר: אילו האוכלוסייה הייתה נשמעת להנהגה מלכתחילה לא היינו מגיעים למצב הזה היום. מנהלי בתי חולים אינם מחליטים על סגר, אלה צעדים חברתיים קשים שעליהם צריכים להחליט חברי הממשלה”.

על המצב במחלקות הקורונה סיפר: “בכל בתי החולים מיטות טיפול נמרץ הופכות למיטות במחלקות קורונה. החולים של המחלקות הפנימיות לא נעלמים אלא נשארים, הדוחק מורגש והיכולת לקבל חולים לטיפול נמרץ כללי ירדה בכל הארץ. יש בתי חולים בהם נאלצו להפחית את מספר הניתוחים והפעולות הכירורגיות בעקבות המחסור בכוח האדם. אני מתקשה להזדהות עם המושג ‘קריסה’ מכיוון שאני לא יודע מה הוא מתאר. באף שלב לא יקרסו הקירות ולא נמצא רופאים ואחיות שוכבים לנוח כי הם התעייפו – מי שמקבל טיפול בסטנדרט מעט נמוך יותר מזה שאליו אנו רגילים, אלה החולים”.

פרופ’ ארנון אפק, המשנה למנכ”ל שיבא וחבר בצוות המקצועי המייעץ לפרופ’ גמזו  אמר: “השבוע נשבר שיא החולים הקשים ואנו מסתכלים על הנתונים הללו בדאגה עמוקה. המגפה איננה מתנהגת בצורה ליניארית ובגלל העלייה הגדולה במספר החיוביים במדינת ישראל אנו צפויים לראות בעוד כשבועיים עלייה גם במספר החולים הקשים. לבתי החולים יש משמעות כפולה: זה דורש מאיתנו כמות גדולה יותר של צוות רפואי, בניגוד למה שהיה בגל הראשון. יש יותר עומס בבתי החולים כרגע ולכן העלייה במספר החולים הקשים פוגעת בטיפול הכללי בתוך בתי החולים וזה מה שמדאיג אותנו במיוחד”.

על העומסים בבתי החולים  אמר : “אנחנו בעומס מתמשך, הצוות שחוקים ונשחקים. ייתכן שהקרב הגדול עוד לפנינו והוא ייערך בחורף. לכן נדרש לבצע צעדים לצמצום התחלואה כדי לעצור את העומס הלא פרופורציונלי על בתי החולים. המערכת אמנם תמשיך לטפל בחולים, אבל צריך לקחת בחשבון את התמרור האדום שהרימה מערכת האשפוז בישראל”.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.