מסלול הדמים: כך מעביר השר אריאל מיליונים מהדיור הציבורי לגרעינים התורניים(וידאו)

אומרים שלדיור הציבורי חסר כסף? אז אומרים. תחקיר ערוץ 2 חושף: בהוראת השר אורי אריאל, חברת עמידר מזרימה מיליונים לגרעינים עם זיקה ל’בית היהודי’ עבור הפעלת מועדוניות. צפו בתחקיר המלא

במרכז מוריה בבאר שבע פעולת מועדונית לתושבי שכונה ד’. על פי מסמכי חברת עמידר, שמממנת את הפעילות במאות אלפי שקלים, מפעיל את המועדונית הגרעין התורני בית מוריה. מנכ”ל הגרעין הוא ליאור כלפה, אחיו של חבר הכנסת זבולון כלפה מהבית היהודי. מי שהקים את הגרעין הוא חבר הכנסת אבי וורצמן, אף הוא מהבית היהודי.

גם בדימונה פועל גרעין תורני, זה של הרב תורג’מן, מי שהשר אריאל מגדיר כמורו ורבו. גם הגרעין הזה זכה לפני כשבועיים במכרז להפעלת מועדונית של עמידר. אלא שהרב תורג’מן מודה שהבחירה בו אינה מקרית: “כשיש שר מסוים שרוצה לקדם אג’נדה שהוא קרוב אליה, אז הוא ממציא לעצמו כל מיני דרכים כדי לעזור לציבור שלו”.

מה בכלל הקשר בין עמידר, חברה שמחזיקה בדיור ציבורי, למימון פעילות הגרעינים החינוכיים במועדוניות? בסוף אוקטובר התכנס דירקטוריון חברת עמידר. על הפרק עמד בין היתר אישור תכנית של היו”ר, עו”ד יצחק לקס (מינוי של השר אריאל), להקצות 20 מיליון שקלים מקופת עמידר לצורך קרן רווחה ומועדוניות.

“עמדה זו עומדת בקנה אחד עם מדיניות משרד השיכון כפי שבאה לידי ביטוי בדברי השר”, נכתב בפרוטוקול. ההחלטה גרמה להרמת גבות בעמידר. החברה כבר מפעילה 36 מועדוניות לילדי הדיור הציבורי בעלות של מיליון וחצי שקלים בשנה – 40 אלף שקלים לכל מועדון.

כעת מבקש הדירקטוריון לממן 9 מועדוניות בלבד, ללא קשר לדיור הציבורי בהכרח, בעלות הגבוהה פי 5 מהמועדוניות הקיימות (200 אלף שקלים). הגבה השנייה הורמה כשהתברר שרק גרעינים חברתיים יוכלו להפעיל את המועדוניות.

“על פניו הדברים נראים כאילו נתפרו למידה מסוימת”, אומרת ח”כ אורלי לוי אבקסיס (ישראל ביתנו). “הרי אם היו יוצאים במכרז ארצי היו יכולים להציע את זה לדוגמה גם לחברה למתנ”סים, שיש לה המון ניסיון בשטח. הפלא ופלא מי זוכים? כל אותם גרעינים תורניים שמשרתים אג’נדה מסוימת אבל בטח לא את הדיירים עצמם”.

הבית היהודי שם לו למטרה לטפח את הגרעינים החברתיים. בהסכם הקואליציוני עם הליכוד הוא דרש להקים מנהלת סיוע לגרעינים החברתיים-תורניים. ואכן, מנהלת כזאת הוקמה במשרד הבינוי של אורי אריאל והיא פועלת להעביר כספים לגרעינים הללו.

תחקיר של ארגון השמאל “מולד”, חשף כי הגרעינים התורניים מקבלים עשרות מיליוני שקלים מהחטיבה להתיישבות ומשרד הבינוי, וכי רובם המכריע מזוהה עם הבית היהודי. כעת, המכרז של עמידר להפעלת מועדוניות פתוח רק לגרעינים החברתיים – מרביתם דתיים המזוהים עם הבית היהודי, כמו הגרעין בדימונה שהתמודד לבד וזכה במכרז של עמידר.

היום התבצרו זכאי הדיור הציבורי שממתינים שנים לדירה במשרדי עמידר בתל אביב. בעוד אלפי משפחות ממתינות לדיור ציבורי, עמידר תעביר בשלוש השנים הקרובות מקופתה קרוב לעשרה מיליון שקלים לתשע מועדוניות. עם הכסף הזה ניתן היה לרכוש יותר מ-10 דירות לזכאים.

מלשכת שר הבינוי והשיכון נמסר בתגובה: “תמוה שחדשות ערוץ 2 החליטו לתקוף מפעל שמסייע לחיזוק אוכלוסיות מוחלשות בשכונות מצוקה. גם ההצגה של הפרויקט כמפלגתי חוטאת לאמת, כשמפעל הגרעינים המשימתיים הינו מפעל מבורך שזכה לברכה בהחלטת ממשלה. מדובר בתקציב חברת עמידר המיועד לפעילות רווחה בשכונות מצוקה שבהן מתגוררים ריכוז גבוה של זכאי הדיור הציבורי והוא מכיל חילונים ודתיים כאחד”.

מעמידר נמסר בתגובה: “דירקטוריון החברה, אשר רובו המכריע הינו בכלל חילוני ונבחר במסגרת נבחרת הדירקטורים, החליט מתוך תפישת עולם חברתית להקים קרן רווחה בסך 20 מיליון ש”ח לשלוש שנים, אשר מתוכם מיועדים 7.2 מיליון שח להקמת מועדוניות. חשבנו לנכון שגרעינים חברתיים שפועלים ומוטמעים בקהילה יפעילו את המרכזים הקהילתיים בצורה הטובה ביותר. כל מפעילי המועדוניות נבחרו כחוק ובשום פנים ואופן לא תועדפו בשל זיקה פוליטית או דתית. אם יתעורר חשד קל שבקלים לגבי חוקיות הזכייה במכרז של זוכה כזה או אחר, תפעל הנהלת החברה ותבדוק הזוכה לפי הסטנדרטים המחמירים ביותר, ובמידת הצורך אף תבטל את זכייתו”.

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. הבית היהודי חזירים, העיקר מטיפים לחרדים חסרי ה”בגרות”

  מיקי |
  הגב
 2. כתבה ישנה וכבר הוברר שהאמת בה לא רבה.
  אם אתם קוקר מסתמכים על ארגון ‘מולד’ אז אמרתם בזה הכל.
  שאתם מוכנים למכור את האמת ואת הכל בשביל לתקוף את הימין (ואת הדתיים והחרדים).

  כתבה שקרית ומיותרת, כדאי להוריד.

  אור |
  הגב