מסע 600 צעירי רוסיה בדובאי הסתיים בהצלחה

חתונת זוג מרוסיה בלב המדבר / האירוע היהודי הגדול בהיסטוריה של האמירויות / תוספת של לימוד ושמירת מצוות על ידי הצעירים

600 מאות צעירים יהודים מכל ערי רוסיה, הגיעו לדובאי ביום שלישי שעבר, בטיסות שיצאו מהערים המרכזיות ברוסיה, ללא שישלמו רובל אחד עבור הטיסה ועבור המסע כולו, וזאת כחלק מלימודיהם במסגרת פרויקט הלימודים של ארגון ‘יחד’, הפועל ביותר מ-100 ערים ברוסיה, אוקראינה, בלרוס ומדינות נוספות. מטרת המיזם נועדה בין היתר לשמר את הקהילות ולמנוע התבוללות, באמצעות לימודים ברמה גבוהה של תורה, הלכה וחסידות, ופעם בשנה טסים מאות הצעירים המצטיינים ביותר מקרב אלפי התלמידים ליעד מעניין אחר, כפרס הצטיינות, ובכדי לעודדם יחד מתוך עוצמה וגאווה יהודית.

בראש המסע עומד יוזם ומייסד הארגון, רבה הראשי של רוסיה הגאון רבי בערל לאזאר שליט”א, שללא לאות פועל כל העת למען הדור הצעיר והבא של יהדות רוסיה. לצדו במסע השתתפות היה מנהל הארגון הרב מנחם מענדל ווילנסקי, וכן רבנים, שלוחים ומשפיעים, שבמשך כל המסע שילבו באוזני המשתתפים יהדות וחסידות.

אחד משיאי המסע היה, כאשר נערכה בלב המדבר של דובאי חתונת זוג צעירים יהודיים מרוסיה – שהפכה לאירוע היהודי הגדול ביותר בתולדות המדינה הערבית. החתונה אמנם הייתה האירוע המרכזי של המסע הנוכחי, אבל הלו”ז של הצעירים היה מלא לכל אורכו. כך למשל בצהרי יום חמישי הוזמנה כל המשלחת לביקור רשמי בתערוכת האקספו של דובאי, הם אכלו את ארוחת הצהריים הכשרה שהוכנה להם באולם מיוחד שהוקצה לשם כך, ומי שכיבד אותם בנוכחותו היה שר הסובלנות שייח’ נאהיאן אל מובארק נאהיאן, שנכנס אל האולם כשהוא מלווה ברב לאזאר וברב איחוד האמירויות הרב לוי דוכמן, כאשר נציגי השלטון באיחוד האמירויות רואים בעין יפה את הפעילות הזו.

כמו בכל מסע, גולת הכותרת היא השבת, בה מתכנסים כולם כאחד לתפילות באווירה נעלית, אותה חשים רוב הצעירים לראשונה בחייהם, בתפילה ברוב-עם. בשבת נערכו תפילות והתוועדויות חסידויות, והרגעים המרגשים היו כשכל הכיבודים של קריאת התורה, הן שחרית והן במנחה – ‘נמכרו’ לתלמידים בקבלת החלטות טובות של תוספת בלימוד, הידור במצוות ובמעשים טובים – רגעים מיוחדים, שמשנים מדי שנה את חיי המשתתפים לחיי תורה וטוהר.

לסיכום המסע אומרים המארגנים: “אנו עובדים קשה מאוד במניעת ההתבוללות ברוסיה ונאבקים בנושא למען דור העתיד של יהודי רוסיה. החתונה באה להראות להם שחתונה יהודית היא משהו שלא שייך לעבר. חשוב לנו, שהצעירים האלו – הדור הראשון שגדל אחרי נפילת מסך הברזל – באים לבקר בדובאי כדי לראות כיצד גם היום אפשר להסתובב כיהודים גאים עם כיפה וציצית, גם במדינה ערבית. התקבלנו בלבביות רבה, ובעינינו זה ממש חזון אחרית הימים”.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.