סיפורים אישיים מאירועי גל השריפות

בשלושת הימים האחרונים כוחות גדולים ומתוגברים של מגן דוד אדום הוזנקו למוקדי שריפות ברחבי הארץ * עד כה הצוותים הוזנקו להציל נפגעים והעניקו טיפול רפואי ופינו למעלה מ- 100 נפגעים, רובם במצב קל * כוחות מד”א שהיו בשטח מעידים על ההתמודדות הקשה של השריפות באזור מאוכלס ועל ההבדלים מהטיפול באסון הכרמל

בשלושת הימים האחרונים כוחות גדולים ומתוגברים של מגן דוד אדום הוזנקו למוקדי שריפות בארץ, בהם טיפלו בלמעלה מ-100 נפגעים משאיפות עשן. מיד עם קבלת הקריאות בתחנות מד”א השונות הוזנקו כוחות גדולים הכוללים אמבולנסים, ניידות טיפול נמרץ, אופנועי-מד”א, ג’יפים ורכבי פיקוד שאבטחו רפואית את פעולות הכיבוי במקום, טיפלו בנפגעי שאיפות עשן שחולצו ופינו קשישים וחולים סיעודיים מבתי אבות שהיו סמוכים למוקדי האש בחיפה. כמו כן, מד”א תיגבר את מוקדי החירום 101 בחובשים ופאראמדיקים וכוחות של מד”א הוקפצו ממרכז הארץ וממרחבים סמוכים. במקביל פעל נוער מד”א בפעילות הומניטרית במתנ”סים ומרכזי הפינוי.

לאחר הערכת מצב שקיים מנכ”ל מד”א, אלי בין, הוחלט להיערך ולשמור על רמת כוננות מוגברת במרחבי מד”א לאבטחה רפואית ולטיפול בנפגעים באירועי שריפות שעשויים לפקוד מוקדים נוספים בימים הקרובים עקב הצתות ותנאי מזג אוויר. בין היתר, הוחלט אמש כי 60 אמבולנסים יוצאו מאפסנת החירום וישוגרו לתגבר את תחנות מד”א.

קובי בן חיים, חובש בכיר במד”א, שהגיע בחמישי האחרון לאזור האסון בין הראשונים וטיפל בשריפת הכרמל בעבר: “הוזנקתי מיד עם תחילת השריפה, לאזור תחנת חל”ץ. כל הרחובות באזור היו אפופי עשן, והיה ניתן להרגיש את הלחץ האדיר של התושבים. התחלנו מיד לטפל בנפגעי עשן ולפנות את מי שנפגע לבתי החולים. כמי שהיה בתפקיד גם בשריפה הגדולה בכרמל – האווירה ישר מחזירה אותי לשריפה ההיא. אתה רואה את האנשים מתפנים ומבין שזה לא רק קירות שעולים באש, אלו זיכרונות של חיים שלמים. גם עכשיו אנחנו כאן, עם האצבע על הדופק ובכוננות גבוהה”.

אבירן ומור אשכנזי, זוג פאראמדיקים נשוי המתגוררים בזיכרון יעקב, ובימים האחרונים מסייעים בטיפול בנפגעי השריפות. אבירן אשכנזי: “יצאתי מהבית וממש ניסיתי לעזור לשכנים לכבות את השריפה, וכמובן שלסייע מבחינת מתן טיפול רפואי למי שנזקק. אני זוכר שחייגתי לאשתי ואמרתי לה שאני בספק אם יישאר לנו בית, זה רגע ממש נוראי. את הילדים העברנו לסבא וסבתא ומאז שנינו בעבודה כמעט רצופה, כשמזיכרון עברנו לסייע גם בחיפה. יש הרבה נפגעי עשן, חלק בגלל שאנשים לא מודעים לסכנה – הם לחוצים, דואגים, חלקם מנסים ממש להציל משהו עם הידיים וחלקם גם סקרנים. צריך לגלות רגישות והבנה, וכל הזמן הזה חושבים גם על הבית שלך שהשארת מאחור.”.

מוחמד נעארני, חובש בכיר במד”א שטיפל גם באסון הכרמל: “כשהחלה השריפה בחיפה הייתי בחופשה בבית וקיבלתי הודעה בביפר שיש שריפות והתחילו בפינוי החולים מבתי החולים בגלל חשש לחייהם. מיד החלטתי שאני יוצא לשטח. שהגעתי לאזור השריפה ברוממה היה שם כוח יס”מ שהתחיל לפנות את אחד הבניינים שראינו שיוצא ממנו עשן, בבניין היו שני אנשים שהצלחנו לחלץ ולתת להם מענה רפואי. השריפה אתמול הייתה האירוע הכי קשה שחווית, הרבה יותר מאסון הכרמל. אסון הכרמל היה קשה לטיפול אבל יש לזכור שזה היה יער ופה מדובר באזור מאוכלס, היינו צריכים לפנות עיר שלמה – דבר שלא התמודדנו איתו באסון הכרמל. כל פעולה היה צריך לשקול, במיוחד בשעות הראשונות, כי מדובר בשריפה בתוך אזור מגורים של עשרות אלפי אנשים שחייהם ובריאותם היו בעדיפות ראשונה”.

חנן זוהר, אחראי מתנדבים מרחב כרמל ואחראי חניון האמבולנסים של מד”א שהוקם אמש ברוממה: “הגענו לאזור שהיה כולו מלא להבות ותושבים, ומיד התחלנו בהתארגנות להקמת חניון מסודר של מד”א למתן מענה רפואי. התחלנו לפעול בשתי פנים – טיפול פצועים ופינוי של האזרחים שאינם נפצעו למקומות מאובטחים בכדי למנוע נזק בחיי אדם. לחניון ברוממה הגיע צוות גדול של מד”א בכוח מתוגבר – מאות מתנדבים ופראמדקים, 10 ניידת טיפול נמרץ ועוד כ-30 אמבולנסים. המתנדבים החלו בפינוי נפגעי שאיפות עשן לבתי החולים באזור ובמקביל התחלנו בפינוי בתי אבות וקשישים. בפינוי של הקשישים היה ‘מבצע’ מסובך בפני עצמו – ברחוב האורן חיכו לנו 40 קשישים ברחוב שהיינו צריכים לפנות במהירות יתרה שכן בית האבות שלהם התחיל להישרף. הייתי במשמרת 24 שעות ובערב אני חוזר לסייע לכוחות הביטחון במקום”.

ארז גלר, פאראמדיק מפקח מרחב כרמל של מד”א: “אני בעצמי גר ברמת אלמוג, מרחק של מטרים מהשריפה. הייתי בבית עם הילד הקטן והגיע דיווח במירס, יצאתי למרפסת וממש ראיתי את הבלגן מתחיל. הקפצתי את האמא שתשמור על הילד, בהמשך גיליתי שגם אחי שהוא לוחם אש הוקפץ, מה שבוודאי לא הוסיף לשקט. רצתי לכיוון השריפה. בדרך נעצרתי ברחוב שכולו היה אפוף עשן ולצד אמבולנס נוסף ועוד 3-4 שוטרים וידאנו שכולם מתפנים מהרחוב. היה בלתי אפשרי לצאת ברכבים, הכל היה פקוק כי אנשים היו בעבודה וחזרו, והיו מצבים שעשרה מטרים ממך יש אש. אתה רואה את העיר שלך עולה בלהבות, נשרפת, זה דבר לא קל – וכל דקה מקפיצים אותך לעוד מוקד, עוד רחוב, פה בניין ושם מוסד גריאטרי שלם שפינינו. אנשים מבולבלים וחוששים, ואתה פשוט צריך לחסום את המסביב ולהמשיך לעבוד”.

מנכ”ל מד”א, אלי בין: “שיתוף הפעולה הטוב בין מד”א, צה”ל, משטרת ישראל, כיבוי-אש, משרד הבריאות, הרשויות המקומיות ושאר הגורמים מוכיח את עצמו ביעילות ובמתן השירות הקריטי הנדרש לאזרחים במצבים מאין אלו. מגן דוד אדום פועל ביתר שאת במוקדי השריפה השונים. כוחות רבים ומתוגברים של מד”א שעוזבים הכל ומתגייסים במסירות לסייע בהצלת חיים פזורים בזירות שעולות באש, מעניקים טיפול רפואי מהיר ומקצועי לנפגעים משאיפות העשן ומפנים אותם לבתי החולים באזור.

הניסיון הרב שיש לכוחות מגן דוד אדום באירועים מגוונים לצד התמדה בהכשרות ותרגילים מאפשרים לצוותים להגיע למקום האירוע במהירות, להעניק טיפול רפואי מקצועי ולפנות את הנפגעים לבתי החולים. בנוסף הוכנה תכנית תגבור ארצית לגל נוסף במקרה ונדרש לכך”.

=

אלפי חובשים ופרמדיקים, עובדים ומתנדבים, 485 אמבולנסים, 61 אופנועי מד”א, 99 ניידות טיפול נמרץ, 10 ג’יפים, רכבי פיקוד ושליטה, 2 תחנות לאירוע רב נפגעים (תאר”ן), 1 רכב חפ”ק עם הטכנולוגיות המתקדמות בעולם ו-60 אמבולנסים שהופשרו ממערך החירום כגיבוי לתרחישי קיצון ואלפי פניות למוקד חירום 101 של מגן דוד אדום – צי שלם של רכבי הצלה וכוחות מתוגברים של מגן דוד אדום שהוזנקו למספר שיא של 374 קריאות למוקדי שריפה רבים ברחבי הארץ.

 

מהערכות מצב שקיים בימים האחרונים מנכ”ל מד”א אלי בין, הוחלט להמשיך בהיערכות מוגברת ולשמור על רמת כוננות גבוהה במרחבי מד”א לאבטחה רפואית ולטיפול בנפגעים באירועי שריפות שעשויים לפקוד מוקדים נוספים.

 

מיד עם קבלת הקריאות בתחנות מד”א השונות הוזנקו כוחות גדולים הכוללים אמבולנסים, ניידות טיפול נמרץ, ג’יפים ורכבי פיקוד שאבטחו רפואית את פעולות הכיבוי במקום, טיפלו בנפגעי שאיפת עשן שחולצו מעת לעת ופינו קשישים וחולים סיעודיים מבתי אבות שהיו סמוכים למוקדי האש בחיפה למוסדות סיעודיים בשרון ובאזור חיפה.

 

מוקדי החירום 101 של מד”א תוגברו בחובשים ופאראמדיקים שנתנו מענה מהיר לאלפי הפניות שהגיעו למוקד. כוחות גדולים ומתוגברים של מד”א הוקפצו ממרכז הארץ וממרחבים סמוכים על מנת לאבטח רפואית את הכוחות המטפלים בשריפות ובנפגעי שאיפת עשן בחיפה ובישובים השונים. גם חניכי קורס פאראמדיקים של מגן דוד אדום עצרו את תכנית ההכשרה והצטרפו לכוחות שנמצאים בשטח במטרה לאבטח רפואית, לפנות ולהעניק טיפול רפואי מהיר ומקצועי.

 

מאפסנת החירום הוצאו 60 אמבולנסים נוספים ששוגרו לתגבר את תחנות מד”א.

 

בדוח סיכום נפגעים של מד”א הוצגו הנתונים הבאים: החל מהתאריך (22 בנובמבר) בשעה 12:30 בבוקר, בשריפה שהחלה בזכרון יעקב ועד להיום (27 בנובמבר) בשעה 20:00 סה”כ מספר הפצועים עומד על 125, מהם: 2 במצב קשה, 2 בינוני ו-121 קל. בנוסף.

 

באירועי השריפה בעיר חיפה בלבד, חובשים ופראמדיקים של מד”א העניקו טיפול רפואי ופינו ממוקדי השריפות 65 נפגעי שאיפת עשן לבתי החולים, מתוכם: 1 במצב בינוני ו- 64 פצועים במצב קל שנפגעו משאיפת עשן. עקב חשש לחייהם של קשישים וחולים, צוותי מגן דוד אדום פינו 44 חולים סיעודיים ממרכז גריאטרי, במבצע פינוי מורכב הכלל עשרות אמבולנסים וניידות טיפול נמרץ, מתוכם 22 חולים מונשמים. בנוסף, פונו 36 קשישים סיעודיים מבתי אבות שונים באזור חיפה שמקום מגוריהם היווה סכנה לחייהם.

 

רונן בשרי, סגן מנהל אגף המבצעים של מד”א, תיאר, “הגענו לבית החולים הסיעודי, פלימן, בו שהו 44 קשישים וחולים סיעודיים שנזקקו לפינוי, מהם 22 מונשמים. התחלנו בפינוי המטופלים. זו הייתה משימה מורכבת מאד ולכן העמדנו את הצוותים הבכירים ביותר של מגן דוד אדום שפינו את המטופלים לבתי החולים באזור חיפה והשרון שנערכו מראש לקליטתם. מד”א ערוך ופרוס בכל הארץ בכוננות שיא. בכל מקום שיש שריפה אנחנו מטפלים ומפנים לבתי החולים בתיאום עם כל גורמי הביטחון”.

 

מתנדבי נוער מד”א בחיפה שאינם מורשים להגיע למוקדי השריפה יזמו פעילות ההומניטרית ויצאו להתנדב במתנ”סים ובמרכזי פינוי שנפתחו בעיר על מנת להעלות את המורל, לסייע ולקיים הפעלות לילדים שפונו מביתם. גם מתנדבי מד”א בדרום הארץ לא נשארו אדישים למתרחש בצפון והחלו לאסוף מוצרי היגיינה ודברים בסיסים נוספים שיחולקו לאלו שביתם נפגע בשריפה.

 

מנכ”ל מד”א, אלי בין: “שיתוף הפעולה הטוב בין מד”א, צה”ל, משטרת ישראל, כיבוי-אש, משרד הבריאות, הרשויות המקומיות ושאר הגורמים מוכיח את עצמו ביעילות ובמתן השירות הקריטי הנדרש לאזרחים במצבים מאין אלו. מגן דוד אדום פעל ביתר שאת במוקדי השריפה השונים. כוחות רבים ומתוגברים של מד”א שעזבו הכל והתגייסו במסירות ובמקצוענות לסייע בהצלת חיים בזירות שעלו באש, העניקו טיפול רפואי מהיר ומקצועי לנפגעים משאיפות העשן ופינו אותם לבתי החולים באזור. הניסיון הרב שיש לכוחות מגן דוד אדום באירועים מגוונים לצד התמדה בהכשרות ותרגילים מאפשרים לצוותים להגיע למקום האירוע במהירות, להעניק טיפול רפואי מקצועי ולפנות את הנפגעים לבתי החולים. בנוסף הוכנה תוכנית תגבור ארצית לגל נוסף במקרה ונדרש לכך”.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.