משפטו של הרב יונה מצגר יפתח היום

הרב מצגר, שכיהן כרב הראשי לישראל, מואשם בלקיחת שוחד ובשיבוש חקירה, כשבידי התביעה קיימות קלטות המתעדות זאת {האישום: שוחד ושיבוש הליכים}

משפטו של מי שהיה הרב הראשי לישראל, הרב יונה מצגר, יפתח הבוקר בבית המשפט המחוזי בירושלים.

הרב מצגר מואשם בלקיחת שוחד ובשיבוש חקירה. במסגרת חומר הראיות גם הקלטות סתר שחשפו כיצד ניסה לשכנע את מקורבו לומר כי תרם לעניים את הכספים שקיבלו בניגוד לחוק.

לפני כמעט שנה הכריעה הפרקליטות במחוז ירושלים כי הרב הראשי לשעבר יונה מצגר יעמוד בפני כתב אישום. ההחלטה הייתה על דעתם של היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה, להעמיד לדין בכפוף לשימוע את הרב הראשי לשעבר יונה מצגר. לפי החשד, הוא קיבל שוחד בהיקף משוער של כעשרה מיליון שקלים, שמתוכם לקח לכיסו שבעה מיליונים. במסגרת החקירה גויס עד מדינה שהפליל ואף הקליט את הרב.

בהקלטות דרמטיות שנחשפו בערוץ 2, נשמעות שיחות בין הרב הראשי לשעבר, שכתב האישום צפוי לייחס לו שוחד במיליונים: “תהיה כמו שולה זקן, היא חזקה, תראה איזו הערצה יש אליה”.

עד המדינה הקליט את הרב במספר מפגשים שנערכו בין השניים. בהקלטות נשמע הרב מנסה לכאורה לשכנע את העד לשקר למענו, מעשים שעשויים לשלוח את מי שהיה רב ראשי לכלא. בהקלטות מפציר הרב מצגר בעד המדינה “להיות כמו שולה זקן”, ששתקה כאמור במהלך חלק גדול בפרשות שבהן הואשם והורשע ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט.

להלן תמלול השיחה בין השניים: הרב מצגר: הסכומים זה לא מיליונים.

עד המדינה: זה בטח מיליונים, הרב. הם יודעים את הסכומים שקיבלנו, באמת… הם הוציאו לי מהטלפון שלי את כל המיילים שלי. במיילים שלי כתוב ששלחו תרומה לבית התבשיל. יש להם שיחה שלי עם שמחה שהוא אומר לי ‘תבוא תיקח ת’כסף’, העשרת אלפים יורו שגדעון שלח.

הרב מצגר: תגיד שאתה תרמת את זה.

עד המדינה: מה זה תגיד ‘אני תרמתי את זה’?

הרב מצגר: לעניים.

עד המדינה: לאיפה? למי זה עניים?

הרב מצגר: נתנו לכל מיני עניים.

עד המדינה: עשרת אלפים יורו תרמתי לעניים? אני צריך להוכיח את הדברים האלה. הם יודעים שכביכול אני נתתי לך. אני אומר להם שלא. שאני לקחתי את זה לעצמי.

הקלטות מפלילות. הרב מצגר
הקלטות מפלילות. הרב מצגר

הרב מצגר: מה אתה רוצה שאני אעשה?

עד המדינה: אני לא יודע. תגיד לי אתה מה לעשות.

הרב מצגר: אתה חייב להמשיך בדרך שלך. אני אגן עליך כל חיי. החיים שלנו משותפים. אנחנו קשורים אחד לשני.

בהקלטה אחרת נשמע הרב מצגר מדריך את עד המדינה כיצד לענות לחוקרים, שמנסים לברר מהיכן הגיע הכסף שהועבר על פי החשד לרב הראשי לשעבר:

עד המדינה: הם מצאו פה בבית בחיפוש עם רשימות של סכומים וכאילו מיליון (שקלים) פלוס, שאני אסביר להם מה זה. הם בטוחים שזה מהכסף שקיבלנו משמחה, כי שמחה אמר שהוא נתן לי כסף כביכול.

הרב מצגר: הכל מהבנק, הכל.

עד המדינה: אני לא אמרתי שנתתי לך, אז הם לוחצים ולוחצים. אני לא יכול להגיד ‘אני לא זוכר, אני לא יודע’, בגלל שהם משמיעים לי (הקלטות).

הרב מצגר: מה הבעיה שלך להגיד שאתה לא זוכר, לא יודע?

עד המדינה: אבל אם משמיעים לך כל הזמן…

הרב מצגר: למה אתה רוצה למצוא חן בעיניהם? כל מה שאתה אומר זה אחר כך נגדך. אל תיתן להם.

עד המדינה: הרב תשמע – הם עקבו, הם צילמו, הראו לי קלסר של תמונות מכל האירועים שהיינו, בכל מיני מקומות. הם בטוחים שכאילו אני ניהלתי את הכספים, שזה אצלי ואני לא מספר להם איפה. הם יושבים לי על הראש. הם אומרים – ‘זה של הרב אבל אתה מנהל את זה. תגיד לנו איפה זה נמצא’. אני אומר להם ‘אני לא יודע על מה אתם מדברים, אין כסף’.

הרב מצגר: אין.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.