מתחת לאף: “הדירות השחורות” בלי היתר (וידאו)

זה קורה בעיקר באיזורים חרדים, בתיעוד המצלמה הנסתרת שנחשפה בערוץ 2 מתגלה “קומה שחורה”, המוביל לחלל גדול שבו קיימות דירות שלא מדווחות למשרד השיכון. צפו. { החללים החרדים}

החללים בערים החרדיות: זה קורה בעיקר באיזורים חרדים, בפרויקט מחיר למשתכן ברחוב ולנשטיין 4 בשכונת רמות בירושלים התגלו  דירות שחורות – בתיעוד המצלמה הנסתרת שנחשפה בערוץ 2 מתגלה “קומה שחורה”, המוביל לחלל גדול שבו קיימות דירות שלא מדווחות למשרד השיכון.

פקחי עיריית ירושלים שהגיעו השבוע למקום נדהמו: איך קורה שמתחת לאף של כל הגורמים מישהו חופר מנהרה תת קרקעית שמובילה לקומת מגורים לא מדווחת? בסיור של פקחי העירייה בפרויקט אמר דייר: “זו דירה שלמה”. פקחית: “אה, פה צריך להיות מחסן בכלל”. הדייר השיב: זאת דירה, זו לא יחידת דיור”. הפקחית ניסתה לבדוק האם מדובר בשתי יחידות ודפקה על הדלת – ללא מענה.

התופעה שנחשפה בירושלים קיימת בעיקר בקרב המגזר החרדי , וגם במודיעים עילית שם נבנים חללים שעשויים לסכן את יסודות הבניין : “בוא לירושלים, אני אראה לך מיליון דברים כאלה חפירות”. גורמי הפיקוח בעירייה מטילים את האחריות על הקבלן והיזם, עקיבא זוריבין: פקחית אמרה לחברי המועצה בעניינו כי “אם אתם לא תתנו את הדין ואתם לא תתנו הוראה לאחד כזה לשלול לו את הרישיון… זאת הונאה. הוא טוען שזה מחיר למשתכן, באמת הונאת ציבור”.

הקבלן עצמו מחזיק ב”ראיית הזהב” – הוא שלח בחודש מרס 2016 מכתב אזהרה לדיריים וכתב כי “כל חפירה בבניין, אשר לא תואמה עם רשויות התכנון ולא ניתן לה היתר בנייה, עלולה להביא לסכנת חיים הן למבצעי החפירה והן לדיירי הבניין הקרובים לאזור החפירה ולעיתים גם לאחר זמן רב”.

ס’, דייר בפרויקט, סיפר על שיחתו עם היזם: “אמרתי לו ‘אם שלחתם לנו מכתב כזה לפני חצי שנה, יש לכם איזשהו ספק שהיסודות של הבניין רעועים? איך אתה לוקח אחריות פתאום להרים עוד שלוש קומות נוספות?”

“אנחנו בעיריית ירושלים, דווקא לאור לקחי העבר ודברים שקרו פה בעבר, צריכים להיות הראשונים לשמור על טוהר המידות והראשונים על התנהלות תקינה”, אמר סגן ראש העיר עופר ברקוביץ’ מתנועת “התעוררות” לחדשות 2. “אנחנו נפעל בכל הכוח נגד מפרי החוק”.

במשרד השיכון הגיבו בזעם.”מדובר על אנשים רודפי בצע שקיבלו במחיר למשתכן הנחות עצומות, 80% על הקרקע ורוצים פשוט עוד ועוד”, טענה לורה ורטון, חברת מועצת העיר ירושלים וחברה בוועדה המקומית לתכנון ובנייה. עכשיו יבדקו בעירייה ובמשטרה מי בנה את הקומות השחורות ומי ידע על בנייתן.

ממשרד הבינוי והשיכון נמסר בתגובה: “כחלק מהפקת לקחים ממכרזי העבר קבע המשרד כי במכרזי מחיר למשתכן החדשים לא יתאפשר שינוי תב”ע”.

תגובת עיריית ירושלים לחדשות 2: “לאור מספר פניות ביקש יו”ר הוועדה המקומית להורידה את התוכנית מסדר היום. המחלקה לפיקוח על הבנייה בוחנת את הטענות ותפעל בהתאם לממצאים”.

יזם הפרויקט, עקיבא זוריבין, מסר בתגובה לחדשות 2: “החברה פועלת אך ורק על פי נהלי משרד השיכון ורשויות התכנון. לכל רוכש דירה בפרויקט היה מול עיניו נוסח מפורש המיידע אותו על תוכנית הבנייה העתידית”.

קוקר ימשיך לעקוב אחר התופעה המדאיגה שמסכנת את שלום הציבור.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.