מתח, לחץ וחרדה בהריון: איך נכון להתמודד עם זה?

בצל מבצע מגן וחץ, ארגון המיילדות בישראל מגיש המלצות מקצועיות של מיילדות מהשטח, שיאפשרו לנשים בהריון ולאחר לידה להפחית מתח ולחץ במהלך הימים המאתגרים

בצל מבצע מגן וחץ, ארגון המיילדות בישראל מגיש המלצות מקצועיות של מיילדות מהשטח, שיאפשרו לנשים בהריון ולאחר לידה להפחית מתח ולחץ במהלך הימים המאתגרים של האיום הביטחוני. את הטיפים אפשר ומולץ כמובן לאמץ גם בתקופות מתח ולחץ אחרות, בשבילך ובשביל העובר שאת נושאת איתך.

אל תשמרי בבטן

זכרי שבבטן שלך יש מקום עכשיו לדבר אחד, התינוק שלך. שתפי את החברות, בני המשפחה ובן זוג בקושי שלך. אל תשאירי את הפחד בתוכך, שיתוף מקל מאוד במצבי לחץ. את יכולה להיעזר בקבוצות לנשים הרות ויולדות ברשתות החברתיות ולשתף שם. לאחר לידה מומלץ לקבל תמיכה מהסביבה הקרובה ככל הניתן.

תרקדי את זה

ברגעי חרדה שימי שיר שאת אוהבת ותתחילי לרקוד או אפילו לנוע בחופשיות, בסיבובי אגן עדינים. את יכולה לצרף את בן הזוג והילדים ולהרוויח הרגעה לכל המשפחה. אם את אחרי לידה בתקופת משכב הלידה, אל תתאמצי לרקוד רק האזיני למוסיקה שמחה.

תודעה חיובית והפחתה של אקטואליה

ממש כמו שחשוב במהלך ההיריון שתזיני את הגוף שלך בתזונה נכונה להריון ותמנעי ממאכלים אסורים כך חשוב לשים לב במה את מזינה את התודעה שלך.

תת המודע שלנו מושפע מתמונות ומראות, לכן מומלץ להפחית צפייה בתכנים של אקטואליה בטלויזיה ובאתרי החדשות. הזיני את התודעה בתוכן מרגיע ובמחשבות חיוביות. גם לאחר הלידה את עדיין רגישה לתכנים, שמרי על הזנה מיטיבה לגוף ולנפש.

להתחבר לתינוק שלך

ברגעי מתח או תחושת אי ודאות את יכולה להניח שתי ידיים על הבטן באיזור הרחם ולהרגיש את התינוק שלך. לדבר אליו ולספר לו שאת אתו ושהוא מוגן.

מומלץ לכתוב לעצמך במחברת או בפתק בטלפון, משפטים מעצימים שקשורים למשפחה וללידה הקרובה, כמו למשל, "התינוק שלי יגיע בזמנו ויצטרף למשפחה שמחכה לו" או "אני סומכת על עצמי שאדע מה טוב לי ולעובר שבתוכי".

אם את לאחר לידה, כמובן שהתינוק שומע ומרגיש אותך. את יכולה לדבר איתו ולהוסיף הרבה מגע וחיוכים, זה מרגיע אותך כאמא וגם את התינוק.

נשימה מודעת

לפחות פעם ביום למשך כמה דקות. כדאי להניח יד אחת על החזה ויד שניה על הבטן, להכניס אוויר מהאף, לחכות כמה שניות ולהוציא את האוויר החוצה בנשיפה דרך הפה לאט לאט ובמודעות. יש לחזור על התרגיל בין 5-20 פעמים בקצב האישי. אם עולה דאגה או מחשבה תוך כדי תרגול, לשים אותה בצד ולחזור לנשימה.

התרגיל תורם לרגיעה, לשקט ולניקוי מחשבות שליליות ואפשר לחזור עליו אפילו מספר פעמים ביום. יש לזכור כי כשאמא רגועה, העובר שברחם או התינוק הרך שכבר נולד – גם רגוע.

תעשי מה שעושה לך טוב ובואי כשהסימנים מגיעים

את יכולה להכין רשימה של כל הדברים שאת אוהבת לעשות ובעת הצורך כשיש גל של מתח, פשוט לעשות אותם במסגרת ההגבלות הביטחוניות. ההנחיה של ימי השגרה מתי להגיע לבית החולים, כמו ירידת מים או צירים צפופים, תקפות גם בימים של איום בטחוני. כשיגיע הזמן חשוב שתדעי, חדרי הלידה בדרום ובכל הארץ, ערוכים. המיילדות נמצאות שם עבורך 24/7 ומחכות כדי להעניק לך טיפול ממוגן ומותאם למצב.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *