מתיחות בכחול לבן: לפיד כינס מסיבת עיתונאים – ללא גנץ

יו”ר יש עתיד ומספר 2 ברשימת כחול לבן, מסר היום (שני) הודעה לתקשורת בו קרא לפרקליטות להגיש כתב אישום כנגד נתניהו ללא שימוע, אך שאת מסיבת העיתונאים הוא כינס לבדו – ללא יו”ר כחול לבן בני גנץ.

משבר בכחול לבן? יאיר לפיד, יו”ר יש עתיד ומספר 2 ברשימת כחול לבן, מסר היום (שני) הודעה לתקשורת בו קרא לפרקליטות להגיש כתב אישום כנגד נתניהו ללא שימוע, אך שאת מסיבת העיתונאים הוא כינס לבדו – ללא יו”ר כחול לבן בני גנץ.

לפיד תקף את התנהלות נתניהו לקראת השימוע. “מבזים את הפרקליטות”, אמר לפיד. “מנדלבליט צריך לזרוק אותם מכל המדרגות. לכל אחד אחר היו מבטלים את השימוע ואומרים לו לך למשפט. אין חוק שמחייב את היועץ לערוך שימוע. יש לו את הסמכות המלאה לבטל את השימוע. במילא נתניהו לא רוצה שימוע. הוא רוצה למשוך זמן כדי להקים את ממשלת היציאה מהכלא שלו. כדי להעביר את חוק החסינות ואת פסקת ההתגברות”.

זה החוק שיהפוך אותנו לטורקיה של ארדואן”, אמר לפיד “בשביל זה הוא ימכור הכל – את המדינה לקיצוניים ויתן מיליארדים, העיקר שיעבירו לו את חוק החסינות ושיצילו אותו מהכלא. אם החוקים האלה יעברו, המדינה לא תהיה אותה מדינה. תשאלו את עצמכם באילו מדינות השליט חסין בפני החוק.
אני אומר לבכירי הקואליציה – תהיו מנהיגים. אם בשעה הזו לא תקומו ותעצרו את החוקים האלה יזכרו לכם את זה כל החיים”.

גנץ כתב מוקדם יותר פוסט בפייסבוק. “צפינו מראש כי ביבי יעשה כל שביכולתו בכדי לבנות לו קואליציה של מבצר משפטי, אך זילות שכזו בשלטון החוק היא חציית קו אדום שעליה לא נעבור בשתיקה”, כתב. “לא ייתכן שנרקמים דילים שמטרתם פגיעה בשלטון החוק וערעור יסודות הדמוקרטיה עבור ראש ממשלה שתלויים נגדו 3 כתבי אישום. ביבי, אני יודע שציפית שנקבל זאת בכניעה אבל העלמת עין זה הקטע שלך – לא שלנו”.

יש לציין כי לפיד גם מרבה לשסות ולתוקף את החרדים ולהוביל אנג’דה משלו בסוגיות רבות מבלי לערב את היו”ר שנראה כאילו יצא לפנסיה. לפיד הגיב: “אין שום מתיחות – הישיבה בוטלה בשל אילוצי לו”ז. בני ידבר בהשבעה תקשיבו לו”.

הסערה חלה לאחר שצוותי המשא ומתן של הליכוד ואיחוד מפלגות הימין חיברו מסמך בן 16 סעיפים שבו מופיעות הרפורמות שתבקש הממשלה הבאה לאשר במטרה להסדיר מחדש את יחסים בין הרשויות בישראל.

על פי הדיווח הבוקר בעיתון “ישראל היום”, הקואליציה החדשה תעביר את פסקת ההתגברות שתאפשר לכנסת להחזיר חוקים שבג”ץ פסל על בסיס חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו.

סעיף נוסף במסמך נוגע לשינוי שיטת מינוי השופטים, שבמסגרתו יתקיים שימוע לפני מינוי השופטים, והממשלה תשמש הגוף הממנה.

מספר השופטים המכהנים בבית המשפט העליון יגדל בארבעה, ותוגבל כהונת השופטים ל-12 שנים. בנוסף יהיו הגבלות על זכות העמידה שיקבעו כי רק הנפגע הספציפי יוכל לעתור ולבקש סעד מבית המשפט העליון.

הקואליציה תעביר חוק שיאסור על בג”ץ לפסול חוקים והחלטות של נבחרי ציבור, ובהם הכנסת, הממשלה וראשי ערים, בטענה של חוסר סבירות; ותיקון לתקנון עבודת הממשלה, כך שהיועץ המשפטי לממשלה לא יורשה להגביל את עבודת הממשלה אלא רק לייעץ לה משפטית.

הקואליציה גם תעביר חוק שימנע מהיועמ”ש להתייצב בתהליכים משפטיים נגד הממשלה. החוק יקבע כי המדינה או משרד ממשלתי יוכלו לוותר על ייצוג הפרקליטות בבג”ץ, ולשכור שירותים של עורכי דין פרטיים אם ירצו בכך.

סעיף נוסף קובע כי משרת יועמ”ש למשרד ממשלתי תהיה משרת אמון, על ידי השר האחראי על המשרד. בבית היהודי ביקשו להרחיב את החוק הנורבגי, כך שיאפשר לשני שרים מכל מפלגה להתפטר על מנת להכניס את חברי הכנסת הבאים ברשימה.

הוצע גם לשנות את חוק החסינות, כך שישית חסינות אוטומטית בפני העמדה לדין לכל חבר כנסת ושר.

יצוין כי ראש הממשלה בנימין נתניהו נחשף למסמך הרפורמות במערכת המשפט שחיברו נציגי המשא ומתן, אך טרם אישר אותו.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.