צפו בוידאו מיוחד על יום סוער בכנסת למרות נאומי השתיקה, על הדבקת הסלוטייפ לפה, העמדת הגב לקהל, הבכי, של סיעות האופוזיציה, הנאום בערבית של אייכלר

במהלך הדיון הסוער בחלקו השני של חוק המשילות, נקטו ח”כים מסיעות האופוזיציה בצעדים יוצאי דופן של נאומי שתיקה בכל מיני צורות שונות ומשונות כמחאה על החוק של רותם: ‘קוקר’ מביא לכם קטעי וידאו מנאומי השותקים באדיבות “ערוץ הכנסת”.

ח”כ מוחמד ברכה (חד”ש), ניצל את זכותו לשתוק במשך 3 דקות מעל הדוכן.

צפו בוידאו מנאום השתיקה של מוחמד ברכה:

ח”כ סוויד עלה לנאום ודיבר המון זמן בגנות החוק של המשילות, ולשם שינוי הוא לא שתק בכלל. לאחריו עלה דב חנין והחל לתקוף את יש עתיד, יו”ר הכנסת תמנו שטה החלה לענות לו, אך צעקו עליה שהיא כיו”ר הכנסת לא אמורה להתערב ולהגיב. אך בכל זאת תמנו שטה ניסתה כל הזמן להשתיק אותו ולהורידו מהדוכן.

צפו בנאום סוויד ואחריו דב חנין מתעמת עם יו”ר הכנסת ממלאת המקום תמנו שטה:

גם ח”כ עפו אגבריה מחד”ש עלה לדוכן על מנת לשתוק 3 דקות. וכשעלה לנאום סובב פניו אל כיון יו”ר הכנסת וכך שתק במשך כמה דקות כשהוא וכולם מחייכים מאוזן לאוזן על ההצגה הטובה שהם זוכים לראות

צפו בוידאו מנאום השתיקה המוזר של עפו אגבריה:

גם ח”כ חנין זועבי (בל”ד), שתקה מעל הדוכן. אריה דרעי ויעקב אשר הצחיקו את הקהל כשזועבי באמצע שתיקתה פלטה מילה בערבית, ביקשו ממנה שלא תשתוק בערבית רק בעברית, זועבי לפתע אמרה “אתם מפריעים לי” (לשתוק). וכשהסתיימו הדקות שבהם אמורה היתה לנאום אמרה: “אולי נגיד תודה על שנותנים לי לשתוק”, וירדה מהדוכן.

צפו בוידאו מנאום השתיקה של חנין זועבי:

כן עשה ח”כ ג’מאל זחאלקה, לא לפני שהגביה את המיקרופונים אל פיו. הוא גם הדביק סרט דבק לפיו, וסגנית היו”ר ח”כ פנינה תמנו-שטה העירה לו: “היזהר על השפם”.

וידאו איך ג’מאל זחאלקה מדביק סלוטייפ לפיו ושותק:

ח”כ באסל גטאס (בל”ד), ביקש: “אני מבקש להקשיב טוב טוב לשתיקה שלי”, בטרם שתק 3 דקות.

צפו בוידאו מנאום השתיקה של באסל גאטס:

גם ח”כ זהבה גלאון (מרצ) שתקה מעל הדוכן כשהיא מליטה פניה בידיה, ולצופה מן הצד נראה היה כי היא בוכה או צוחקת על החוק הגרוע לטעמה, ולסיום אמרה: “מרצ שותקת לאות סולידריות עם המפלגות הערביות שעלולות למצוא את עצמן מחוץ למשכן”.

צפו בוידאו מנאום הבכי\הצחוק בשתיקה של זהבה גלאון:

ח”כ ניצן הורביץ (מרצ) שתק במשך דקה ואז אמר: “עמדתי דקה דומיה זכרון לדמוקרטיה שמנסים להרוס. אני לא חבר בבל”ד, אבל אין לי בעייה שיבטאו את הקול הזה. לא מבין מה האובססיה לחיסול כוחות וביטוי לייצוג. זו הבעיה שמעיקה על החברה הישראלית? חסרות בעיות? אני לא חבר ברע”מ-תע”ל אבל מגיע להם ייצוג. הם מייצגים קול מובחן וברור. זה חוק קטנוני ופתטי. אין לו רוב והוא לא יצלח את שלבי החקיקה. זה חוק פח”.

צפו בוידאו מנאום השתיקה של ניצן הורביץ וההתקפה החזיתית על יוזמי החוק:

גם ח”כ מיכל רוזין (מרצ) שתקה מעל הדוכן. וכן חברתה לסיעה ח”כ תמר זנדברג. לאחר שתיקתה ביקשה סגנית היו”ר ח”כ פנינה תמנו-שטה לקרוא לדובר הבא, ואמרה: “יעלה השותק הבא”.

ח”כ אחמד טיבי (רע”מ-תע”ל) פתח לפני ששתק: “אלבר קאמי אמר – אדם הוא אדם, כשכוח הדברים שהוא שותקם יותר מכוח הדברים שהוא אומרם”. ואז שתק מעל הדוכן כשהוא מפנה את גבו לקהל, למרות זעמם של יו”ר הכנסת וחכי”ם נוספים מהקואליציה. גם ח”כ מסעוד גנאים (רע”מ-תע”ל) שתק.

צפו בוידאו מנאום הפניית הגב בשתיקה של אחמד טיבי ושתיקת מסעוד גנאים:

ח”כ משה גפני (יהדות התורה) אמר: חז”ל אומרים “והמשכיל בעת ההיא יידום”. מי שמכיר אותי יודע כמה קשה לי לשתוק, אבל אעשה זאת כהזדהות עם הסיעות הערביות”. סגנית יו”ר הכנסת, ח”כ גילה גמליאל (הליכוד ביתנו) אמרה: “גפני גם כשאתה שותק אתה גורם לסערה”. ואז הוסיפה: “סוף סוף משהו הצליח להשתיק את גפני”.

וידאו משתיקת גפני:

ח”כ נחמן שי (העבודה): “אני מציע לא להקל ראש, זהו מפגן עצוב של חברים שחשים שהבית הזה חדל להיות הבית שלהם. אני רוצה לשתוק איתם ביחד”. ח”כ סילבן שלום (הליכוד ביתנו) קרא כאן קריאת ביניים: “אתה לא חושב שכל המחזה הזה מבזה את הכנסת?” ח”כ שי השיב: “לדעתי זה מכבד את הבית הזה. זו דרך שאומרת יותר מכל מילה אחרת”.

גם ח”כ אורי מקלב (יהדות התורה) הביע הזדהות עם הח”כים הערבים והשתתק.

וידאו משתיקת אורי מקלב:

גם ח”כ מרב מיכאלי (העבודה) בחרה לשתוק “נאמרו הרבה מילים אבל הדבר העצוב הוא שלא מתקיים דיאלוג, לכן אצטרף לחבריי ואשתוק”.

ח”כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) הכריז: “אני רוצה להזדהות עם בני המיעוטים, קמה פה מדינה שנלחמת נגד אזרחיה, גם נגד החרדים, זו ממשלה אנטי יהודית ואנטי דמוקרטית. יש מיליון ומאה אלף אזרחים ערבים ששותקים, יש הדרת ערבים והדרת חרדים. הכנסת אינה חזות הכול. מרגע זה, תקשיבו טוב לשתיקה שלנו. אבוי למדינה שהפכה למדינה לא יהודית ולא דמוקרטית, והכריז על דקת דומיה לאות אבל על “מדינה לא יהודית ולא דמוקרטית ועל ממשלה גזענית שגזרה מאסר על אלפי לומדי התורה”. הוא הוסיף והכריז בערבית: “נחנו מעכום בנידלאקום מן עג’אל אל דימוקראטיה”.

צפו בוידאו משתיקת אייכלר והנאום בשפה הערבית:

לאחר כל הנאומים בכל מיני אופנים בשתיקה ודוברים אחרים שננקטו על ידי חברי הכנסת, עלה לדוכן הנואמים השר שי פירון, ופתח שגם הוא רוצה להזדהות בשתיקת וכאב החברים, ושתק דקה, ואח”כ החל לתקוף את החברים על מעשיהם:

צפו בשתיקת פירון וההתקפה שאחר כך:

צילום תמונה ראשית מתוך ויקיפדיה

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.