“נבוכדנצר היה מלך טוב – לא רצה בהחרבת ירושלים”

לרגל צום עשרה בטבת שבסיומו נחרב בית המקדש הראשון – חושף מוזיאון ארצות המקרא כתובת של מלך בבל ובו גילויים חדשים מהאישיות של מלך בבל: ד”ר פיליפ ווקוסבוביץ’ : “הוא היה מלך טוב לעמו” { התבטאות מקוממת}

נחשפה כתובת עתיקה שכתב נבוכדנצר מלך בבל שהוביל את המצור על ירושלים: לרגל צום עשרה בטבת שבסיומו נחרב בית המקדש הראשון – חושף מוזיאון ארצות המקרא כתובת של מלך בבל.

בכתובת העתיקה הוא מתאר, בנייה של מקדשים אליליים. המכתב כתוב בשפה האכדיתוכולל תיאור של בנייתו מחדש של מקדש אֶאַנה לאלה אשתר, בעיר ארך, בידי נבוכדנצר השני.

בכתובת הוא מכנה את צעמו כ”אוהב האמת והצדק”, וכאחד שמונה למלכות על ידי האל מרדוך – “האל הראשי” של בבל. “טרם הצלחנו להשלים את תרגום כלל הטקסט המופיע על הפריט המרגש הזה”, סיפרה לוינט אמנדה וייס, מנכ”לית מוזיאון ארצות המקרא. “ד”ר פיליפ ווקוסבוביץ’, האוצר הראשי של המוזיאון, ופרופ’ וואין הורוביץ מהאוניברסיטה העברית, עובדים כעת על התרגום המלא של הכתוב, ואנו סקרנים מאוד לשמוע על תוצאות מחקרם”.

ד”ר פיליפ ווקוסבוביץ’ סיפר ל-ynet כי הכתובת נפתחת בשורות “כאשר מרדוך, האדון הגדול, החכם הם חיו ב”אל-יהודו” שבבבל, שמרו על שמותיהם והשתמשו בתאריכים עבריים. נחשף התיעוד הקדום ביותר על היהודים שגלו לבבל מיד לאחר החורבן, בעשרות לוחות חימר בני 2,500 שנה. החוקרים הנרגשים קובעים כי חשיבותם ההיסטרית לא נופלת מזו של מגילות ים המלח: “אלה אבותיהם של חכמי התלמוד הבבלי”באלים, המושל על ארבע כנפות הארץ, הביט בי בפניו מעניקות החיים… ובמבט עיניו, שכמו עיני האל שמש רואות הכל. הוא נשא את ראשי וקרא לי בשם נאצל להיות מושל הארץ ונתן לי לרעות את העם הרב”.

עוד מוסיף מלך בבל וכתב”בכוחו הרב מינה אותי לכלכל את המקדשים, לחדשם, לכונן את הפולחנים ולשמור על סדרם של טקסי הטהרה, תחת פקודתו הכבודה”.

“מבחינה היסטורית הוא היה מלך טוב”, טוען החוקר על המלך האכזרי שטבח ביהודים ללא רחם. “בניגוד לאשוּרים, הוא לא ‘השוויץ’ בניצחונות ובמספר הערים שהחריב או כמות האנשים שהרג. אנחנו רואים גם שלא היה לו עניין מיוחד בהחרבת ירושלים. רק אחרי שצדקיהו, שהייתה לו ברית עם בבל, מרד בו יחד עם מצרים – הוא מטיל מצור על ירושלים”.

ד”ר ווקוסבוביץ’ מנתח את הכתובת וטוען כי”אמנם זו כתובת יח”צ של נבוכדנצר, אבל כשהוא מתייחס לתפקידו כאל ‘רועה העם’, זה מבטא צניעות ואחריות כלפי האנשים שלו. במקורות היהודיים נבוכדנצר מתואר כמלך אכזרי ורשע, והכתובת מציגה צד שאנחנו פחות מכירים”.

 

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. איך הם הגיעו לשריפת נשמות בצה”ל “הטמא ומטמא”? “וּבִעַרְתָּ הָרָע מִקִּרְבֶּךָ” יַד הָעֵדִים תִּֽהְיֶה בּוֹ בָרִאשֹׁנָה֙ לַהֲמִית֔וֹ וגו’ אנחנו מצטערים מאד על השמועה הנוראה שעלתה באזנינו, על המוני בחורי ישראל שנפלו למלתעות הצבא הזימה בעקבות ״גזירת הגיוס״ הנוראה ועתה הושברנו כאשר הגזירה אושרה שוב ע”י חכי”ם החרדים, ומצהירים בגלוי בשם מניגיהם שיגבירו לחלל את קדושת בחורי ישראל בפועל ע״י תוספת פיתויים ודרכי מרמה שונים ומשונים של מכסות ויעדים וכו’ ד״י ואל תשקטו. הרעישו ארץ והרעידוה עד שתופר גזירה נוראה זו של “שמד וזימה” מעם ישראל ממעמקי לבנו אנו קוראים בזה לאחינו בני ישראל בארה״ק ובחו״ל, אל תנוחו ותתפללו שימחו העמלקים המסיונרים המשומדים כו’.

  והננו מוסיפים בזה לקריאת קדשם של כ״ק מרן הגאב״ד והגאוה״צ הביד״ץ שליט״א להשתתף ב”מעמד זעקה וקריעה” נגד חפירת קברי ישראל בבית שמש, ומחתם שנלר בגאולה ועוד, שתתקיים בס”ד מוצאי צום עשרה בטבת תשע״ו הבעל״ט בככר שבת ברחובה של עיר הקודש ירושלם ת״ו.

  כמו כן הננו לחזור על דעת תורתינו הקדושה שכבר נפסק ע״י כל גדולי הדורות זצוק״ל ויבלחט״א, כי פשוט וברור שאיסור חמור לחפור קברי ישראל אפ’ אחרי שהתיר הרב הריפרמי מזרע… כו’ [ידוע כרב המתיר] לחפור קברי יהודים, ומצוה גדולה להפגין נגד החפירות, וגם אסור בכל שום פנים ואופן להתגייס לצבאם של החכי”ם החרדים של שמד וניאוף, “אף למי שאינו יושב באהלה של תורה” והוא דבר הכרוך באיסורים שהם ביהרג ואל יעבור, וחלילה להקל באיסור חמור זה אף להנחשלים אחריך, ופשוט שיש להרחיק נערי ישראל מהמפתים והעוברים על דעת תורתינו הקדושה ויפסק הפירצה הנוראה מעם ד׳. של חפירת קברים, והמתגייסים לצבאם של שמד וניאוף בפועל. ומשתפים פעולה לקרר את צעירי הצאן.

  כל אלו שעמדו על הר סיני חייבים למחות, {למעט ערב רב} אין ספק שעצם המחאה תמתיק מעלינו את כל הדינים, ובפרט בשעה קשה זו אשר מחוץ תשכל חרב רח״ל, ומוחזקים אנו מימי מור והדם ומימי מתתיהו כה״ג ובניו כי העמידה האיתנה על שמירת התורה ומצוותיה בלא לסור ממנו זיז כלשהו, היא היא המצמחת את גאולתינו ופדות נפשינו בב״א

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב