נדיר ביותר: מפת גטו וורשא בזמן “המרד”

נדיר ביותר: מפת גטו ווארשא בזמן “המרד” “גרמנית באותיות עבריות”. אפריל – מאי 1943.

נדיר ביותר: מפת גטו ווארשא בזמן “המרד” “גרמנית באותיות עבריות”. אפריל – מאי 1943.

מפת גטו ווארשא באידיש, מפת אזור הגטו עם סימון גבולותיו ושמות הרחובות בגרמנית באותיות עבריות כולל הסברים בגרמנית באותיות עבריות.
בראש המפה דער פלאו פון געטא בעתן אויפשטאנד אפריל – מאי 1943, חודשים אלו כבר היו עמוק בתוך “מרד גטו ורשה שפרץ ב- 18 בינואר”.
נדיר ביותר לא הופיע במכירות פומביות. כפי הנראה לא הוכנו הרבה מפות ומתוכם כמעט שלא שרדו עותקים.
גטו ורשה היה הגדול בגטאות היהודיים בפולין בתקופת השואה. הגטו הוקם על ידי הנאצים ב-12 באוקטובר 1940 ובשיאו מנה כ-450,000 נפש. הגטו נחרב במאי 1943 בתום מרד גטו ורשה, שהיה הגדול מבין מרידות היהודים בתקופת השואה.

החיסול הסופי של הגטו החל בערב פסח תש”ג, ה-19 באפריל 1943. הגטו כבר עמד בכוננות מסוימת, והרחובות היו ריקים מאנשים. כאשר נכנס אל הגטו כוח גרמני חמוש הוא הותקף על ידי לוחמי המחתרות היהודיות, אי”ל ואצ”י. טנק אשר הוכנס לגטו הוצת על ידי פצצות וחסם כוחות נוספים. בקֶרֶב הגרמנים נרשמו אבדות ומפקד כוח האס אס הסיג את כוחותיו לאחור. בשלושת הימים הראשונים של המרד התקיימו קרבות רחוב.

ב-22 באפריל שינו הגרמנים את פעולתם והחלו להבעיר באופן שיטתי את בתי הגטו. בימים הבאים אחזו את הגטו להבות ענק, והשהייה בתוך מקומות סגורים הייתה לבלתי אפשרית. עם זאת, המשיכה להתנהל לחימה עיקשת של חוליות המחתרות בגטו. יהודים בגטו נאלצו לנטוש את בתיהם הבוערים וליפול אל ידי הגרמנים, אשר הובילו אותם אל רחבת השילוחים. לצד זאת היו רבים שהצליחו להמשיך ולהתחבא, מה שאילץ את הגרמנים לפוצץ ולשרוף את הגטו כולו.

כ-6,000 יהודים נשרפו במחבואם או נחנקו בעשן. ב-8 במאי נפל הבונקר של מפקדת אי”ל, ובו מרדכי אנילביץ. בימי תחילת מאי כבר נפלו חלל גם רוב לוחמי האצ”י. ב-16 במאי הכריז הגנרל יורגן שטרופ, אשר הובא אל ורשה לצורך חיסולו של הגטו, כי הסתיימה האקציה. הוא דיווח כי “אין עוד רובע יהודי בורשה”, ופקד לפוצץ את בית הכנסת הגדול של ורשה. עם זאת, שורדים בודדים ניהלו עוד מספר קרבות ירי עד יוני מתוך החורבות.

לפי רישומי שטרופ נתפסו 65,065 יהודים, שמתוכם נרצחו 13,292. 631 בונקרים ומקומות מחבוא נהרסו. הנותרים בחיים הועברו אל מחנה ההשמדה טרבלינקה.
הפריט מוצע למכירה בברנד מכירות פומביות.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.