נוסעים ברכבת? הנהלת רכבת ישראל מאיימת: היום יושבתו 80 רכבות – בשל ה”שביתה” של הנהגים

ה”שביתה” בה פתחו שלשום (ג’) 42 נהגי קטרי הרכבות, במסגרתה הכריזו כי הם חולים ואינם באים לעבודה, ממשיכה: רק שישה נהגים מתוך ה-42 השובתים צפויים להתייצב היום (ה’) לעבודה, ובהנהלת הרכבת מאיימים כי ישביתו 80 רכבות (!) במהלך היום.

בלילה האחרון החליטה השופטת בבית הדין לעבודה לא להוציא צו מניעה לשביתה, אלא לבקש מהנהגים לחזור לעבודה. אם לא תושג הסכמה בשעות הקרובות, ייערך דיון נוסף בבין הדין בתשע וחצי בבוקר. בפני השופטת עומדת האפשרות להוציא צו מניעה ל”שביתה האיטלקית”, או לשלוח את הצדדים להמשך משא ומתן ובכך לאפשר את המשך השיבושים.

למעשה, רוב הנהגים הצליחו להביא אישור מחלה, שיעיד על כך שאכן לא חשו בטוב ולא רצו לסכן את חיי הנוסעים. אמש בוטלו יותר מ-20 נסיעות, ובהנהלה מוסיפים כי השביתה מתבצעת “מבלי שהוכרז כל סכסוך עבודה, בתקופת שקט תעשייתי ובמהלך תקופה בה הצהירו נציגי העובדים בפני בית הדין ש’אין שום שיבושים מאורגנים מצד העובדים'”.
שר התחבורה ישראל כץ, תקף בחריפות את יו”ר ההסתדרות עופר עיני בעקבות השביתה. “לאחר שאיימתי לסגור את החברה ולפתוח אותה מחדש, חתמנו על הסכם לארגון מחדש של הרכבת ובמסגרתו התחייבת שבמשך שלוש שנים לא יהיו עיצומים ושביתות”, כתב כץ בדף הפייסבוק שלו. “עכשיו, כשנהגי הקטרים נוקטים בעיצומי במסווה של ‘מחלה מסתורית’, לא שומעים אותך. לקחת את הכסף ונאלמת. זה מה שהמילה שלך שווה?”.

כבר אתמול הביעו ברכבת ישראל חשש שייאלצו לשנות את לוח זמני פעילות הרכבות בשעות הצהריים בעקבות השביתה. במכתב גינוי חריף ששלחה ההנהלה לעובדים נכתב: “ננקוט צעדים משמעתיים נגד השובתים”. במכתב שאותו פרסמה הנהלת הרכבת נכתב כי “בימים האחרונים אנו עדים למספר רב מהרגיל של עובדים הנעדרים ממקום העבודה, בעוד שבפועל נצפו נופשים או מטיילים. צעדים משמעתיים יינקטו נגד עובדים אלו בהתאם. התנהגות זו עלולה לגרום לשיבושים בתנועת הרכבות ולפגיעה במאמצי החברה לשפר את השירות לנוסעים”.

נהגי הקטר פתחו בשביתה האיטלקית, ככל הנראה שינוי בתנאי העסקתם, זאת מאחר ושונה לוח הזמנים של הרכבת באזור הדרום. הנהגים מחו בשבוע האחרון על השינויים שבעקבותיהם נוספו להם שעות עבודה, אולם בהנהלת הרכבת דבקו בביצוע השינויים בלוח הזמנים.

מנגד, בהנהלת הרכבת דחו את טענות העובדים והבהירו כי אם ימשיכו בשביתה האיטלקית, ייאלצו לבטל את יציאת של מספר רכבות כבר בשעות הצהריים. במקביל, שלחה בימים האחרונים הנהלת החברה רופאים לבתיהם של הנהגים שהצהירו כי הם חולים כדי לבדוק אם אכן כך.

גורמים בוועד העובדים מסרו: “לא מדובר בצעדים ארגוניים. אנחנו עדים כאן לקריסה של ממש של מערך הנהגים ברכבת. נהגים קורסים מעומס עבודה. במקום לשלוח חקירות ומעקבים נגד הנהגים, כדאי שהנהלת הרכבת תעשה חשבון נפש עם עצמה איך היא נותנת לנהג שמסיע אלפי נוסעים, לנהוג שעות ארוכות כל כך (לפעמים 9 ו 12 שעות) ללא מנוחה. זו רשלנות של ממש וזלזול בחיי הנוסעים. הנהגים מפחדים לנהוג!”.

צילום: פלאש 90

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.