נחשף: כך אפשר לצמצם את שיעור המעשנים ב-70%

ברקע ההתמודדות עם מגיפת עישון הסיגריות האלקטרוניות, מתפרסם מחקר אמריקאי חדש שקובע כי איסור טעמים עשוי לגרום להפסקת שימוש בקרב כ -70% מבני הנוער והצעירים • מנכ"ל האגודה למלחמה בסרטן: "התוצאות הדרמטיות יכולות לסייע לקובעי המדיניות לעצור את המגיפה"

נמצאה השיטה לעצור את מגיפת ההתמכרות לסיגריות אלקטרוניות בקרב בני נוער וצעירים. מחקר חדש בדק ומצא, כי 70% מבני הנוער לא היו מעשנים אילו לסיגריה האלקטרונית שלהם היה טעם של טבק בלבד.

במחקר חדש שנערך בארצות הברית ביקשו החוקרים לבדוק האם הטלת הגבלות על הטעמים בהם משווקות הסיגריות האלקטרוניות יכולה להביא להפחתה בשימוש של בני נוער וצעירים.

החוקרים ניתחו נתונים מתוך סקר ארצי שנערך ברחבי אמריקה בקרב 1,414 צעירים בני 14 עד 21 בנושא השימוש בסיגריות אלקטרוניות.

המשתתפים נשאלו על מידת השימוש שלהם בסיגריה אלקטרונית, סוג המכשיר ומגוון הטעמים שהם מעדיפים כמו טבק, מנטול, מנטה, טעמי פירות קרירים או מתוקים. כמו כן נשאלו המשתתפים האם הגבלה תיאורטית על הטעמים המותרים לשימוש עשויה להשפיע על מידת השימוש שלהם בסיגריה אלקטרונית.

על פי תוצאות המחקר, 38.8% מהמשתתפים השיבו כי אם יגבילו את טעמי הסיגריות האלקטרוניות לטבק ומנטול בלבד הם יפסיקו את השימוש במוצר. יתרה מכך, 70.8% מהמשתתפים השיבו כי יפסיקו את השימוש בסיגריה אלקטרונית אם היא תוגבל רק לטעם של טבק.

בקרב המשתתפים שנהגו להעדיף טעמי פירות או טעמים מתוקים נמצא הסיכוי הגבוה ביותר להפסיק את השימוש בסיגריות אלקטרוניות אם הטעמים יוגבלו למנטול וטבק או טבק בלבד. קבוצה זו היוותה כמעט מחצית מהמשתתפים במחקר.

משה בר חיים, מנכ"ל האגודה למלחמה בסרטן הסביר כי: "מתוצאות המחקר האמריקאי מתגלה תמונת מצב דרמטית שיכולה לסייע לקובעי המדיניות לעצור את המגיפה המדאיגה של הסיגריות האלקטרוניות שגובה קורבנות בישראל. בני הנוער משיגים את המוצר בזמינות ובקלות כמו קרטיב בקיוסק. הטעם המתוק, מושך אותם ומערפל את העובדה שמדובר במוצר עישון מסוכן לבריאות שיוצר תלות פיזית ונפשית וגורם לשלל תופעות ומחלות, כולל מגביר סיכון לסרטן".

לסיכום, מציינים החוקרים האמריקאים כי נראה שאחת הדרכים היעילות ביותר להפחית את השימוש בסיגריות אלקטרוניות על ידי בני נוער וצעירים היא להטיל מגבלה על הטעמים של נוזל האידוי וכי איסור הן על טעם מנטול והן על טעמי פירות עשוי להיות היעיל ביותר. החוקרים הדגישו במסקנת המחקר כי על פי תוצאות המחקר, קביעת תקן של טעם טבק בלבד יכול להוביל להפסקה הגדולה ביותר של השימוש.

המחקר נערך ביוזמת המרכז הרפואי וקסנר של אוניברסיטת אוהיו סטייט בארצות הברית (The Ohio State University Wexner Medical Center) ובתמיכת משרד הבריאות האמריקאי ה-NIH ומינהל המזון והתרופות האמריקאי ה – FDA. תוצאותיו פורסמו כמאמר בכתב העת למחקרי אלכוהול וסמים ה – Journal of Studies on Alcohol and Drugs בגיליון מאי 2023 והוא תורגם והונגש על ידי מרכז המידע של האגודה למלחמה בסרטן.

יצוין כי לאחרונה אישרה ועדת השרים לחקיקה את הצעת החוק של ח"כ בועז ביסמוט לאיסור ייצור ושיווק מוצרי עישון עם טעמים וריחות, אך הדרך לאישור החוק בישראל עוד ארוכה ומחייבת שלבים נוספים והתגייסות של חברי כנסת לתמיכה.

יודגש כי מחקרים מדעיים שנאספו בשנים האחרונות באגודה למלחמה בסרטן מצאו קשר בין סיגריות אלקטרוניות ותסמינים כמו שיעול, הקאות, סיכון לאסתמה, לחץ דם גבוה, התקפי לב, ופגיעה במערכת הנשימה והריאות. כמו גם, נזקים להתפתחות המוח אצל בני נוער וצעירים המובילים לבעיות קשב, בעיות למידה, חוסר יציבות רגשית, דיכאון וחרדה. בנוסף מחקרים חדשים גם מצאו שינויים גנטיים הקשורים להתפתחות גידולים סרטניים בחלל הפה, באיזור הריאות ובשלפוחית השתן אצל המשתמשים.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *