נח כפי שלא הכרתם!!!

אם חשבנו שאין מה לחדש בתחום הקומיקס, הרי שנהננו מאד לגלות שהתבדינו ובגדול: ספר הקומיקס החדש, “נח ודור המבול”, הוא תאוה לעיניים וחגיגה לכל המשפחה. דור המבול קם לתחיה (ונאבד מחדש), בספר החדש והמדהים שלא היה כמותו

“קוקר” בראיון בלעדי עם הציירת החרדית, דבורה ברזון, לרגל הוצאת הספר החדש

ספר חדש ומרהיב פקד ביומיים שלפני החג את מדפי החנויות, זהו הספר “נח ודור המבול”, המשלב עלילה תורנית ייחודית, המסופרת בגוון ספרותי מרתק, יחד עם ציורים ברמה מדהימה מאת הציירת דבורה ברזון. כשרואים את הציורים נדמה לרגע שאותו עולם אבוד קם לתחיה. הכל כל כך אמיתי, חי וזורם, שזה פשוט הישג שאין דומה לו. נח ובניו, מול הרשעים שבדור, בעלילה מתקדמת להפליא, ולמרות שאנו מכירים (לכאורה) את הסוף יש הרבה מאד ריגושים בכל הדרך.

את הצד התורני והספרותי ערך מכון “אשנב” כאשר עורך הספר הוא הסופר הוותיק מרדכי חלמיש, וההפקה נעשתה על ידי יפה-נוף שהוציאו את הספר ברמה גבוהה ומושקעת כהרגלם.

לוקח זמן והרבה כדי לעכל שהציורים המופלאים הללו, המקבילות ליצירות עולמיות של חברות כמו וולט-דיסני ודומיה, כולן הן פרי מכחולה של אשה חרדית אחת, שעשתה את הבלתי ייאמן מבחינת יכולת יצירה אומנותית.

מאחריה איור של עשרות ספרים, מאות איורים לעיתונים החרדים כגון  עיתון המודיעה ,בקהילה עיתון קומיקס ועוד, והספר הנוכחי הוא ללא ספק אחת הפסגות של עבודתה המקצועית.

 דוג

דבורה ברזון, איך עשית את זה?

דבורה ברזון: הרבה סייעתא דשמיא,  והרבה-הרבה עבודה!.

 

זה מרגש לשמוע את הקומפלימנטים הסופרלטיבים? מדברים עלייך ומגדירים אותך באותם מונחים של יוצרים בעלי שם עולמי.

דבורה: זה בהחלט מרגש אם כי בדרך כלל אני פשוט לא מאמינה לשבחים ועדיין מרגישה בתחילת דרכי.

איך זה להיות ה”גורית” (מלשון גורו) של אלפי ילדים וילדות שכל מה שהם רוצים הוא “לצייר כמו דבורה”?

דבורה: אני ממש לא חושבת במונחים האלה. אני אוהבת להשתמש בכישרון הציור שלי כדי לעשות טוב לילדים, ולשמחתי אני מצליחה לעבוד בזה ואפילו להתפרנס מזה, ואני מודה לה’ כל יום על כך.

מתי זה התחיל? פתאום קמה נערה בבוקר ומרגישה שהיא ציירת?

דבורה: אני לא זוכרת מתי זה התחיל. כנראה שזה היה שם עוד כשנולדתי. תמיד ראיתי את העולם בקוים וצבעים, וכבר בילדות הייתי מנסה להוציא את זה על כל מה שהיה מסביבי. אמא שלי מספרת שהייתי מציירת אפילו בגבינה ושוקולד וקטשופ על הצלחת ועל שולחן האוכל, וכמובן על כל משטח שהיה בסביבה. במחברות שלי בבתי הספר היו יותר ציורים ממילים, ועד היום אני כותבת ומדברת בציורים. זו הדרך שלי להתבטא.

 כיוצרת בעלת יכולות עולמיות ללא ספק, את לא מרגישה פיספוס שקהל היעד הוא חרדי בלבד?

דבורה: מה פתאום פיספוס? היצירות אומנם מתאימות מבחינה רוחנית לציבור החרדי, הן מבחינת הסגנון עצמו  והן מבחינת התוכן החינוכי שמאחרי היצירות – הרי כל יצירה יש בה משהו חינוכי וערכי. ועם זאת אני שמחה לציין שיש לי הרבה מאד אהדה גם במיגזר הכללי, הישראלי והעולמי. שפת הציור היא שפה עולמית.

היצירות שלך מגיעות לקהל לא חרדי ולא יהודי?

דבורה: אני כל הזמן מקבלת דשי”ם ממוסדות חינוך כגון בתי ספר ובפרט גני ילדים, שמשתמשים בספרים ובציורים שלי וגם תולים פלקטים שלי על הקירות. אני מאיירת גם ספרוני ילדים לא חרדיים, כמובן בכפוף להלכה. אני לא אצייר ציורים לא צנועים כמובן. אגב, לאחרונה קיבלתי הזמנה לאייר אנציקלופדיה לילדים בשפה הצרפתית, קרוב לעשרה כרכים, מחברה לא-יהודית בצרפת, ואני שוקלת לקבל אותה .

 

כשאני רואה את הציורים שלך, אני מתפעם לראות איך כל סוג של דמות את מגדירה מחדש. קופים, ג’ירפות, פילים, ציפורים, פרות, הכל בכל מכל כל הופך אצלך לדמויות מאופיינות מחדש. איך עושים את זה?

דבורה: צריך כנראה להסתכל טוב טוב ולהרגיש את האובייקט, ורק אחרי זה לצייר. כשאתה בא לצייר איזו חיה, אתה קודם כל צריך לחשוב ולחיות אותה, ואת כל מה שהיא מסמלת, את התנועות שלה והאופי שלה, ואז הציור מגדיר את עצמו לבד. וכן, אני יודעת שזו קלישאה, אבל ככה זה באמת עובד.

ומה הלאה? סרטים מצויירים? יש תוכניות?

דבורה: סרטים מצויירים זו שאלה ערכית,  ובבוא הזמן נתמודד מולה. בינתיים יש לי מספיק עבודה בתחום שלי, אפילו קצת יותר מדי, אם כי אני לא מתלוננת. השם יעזור שנעשה דברים טובים לעם ישראל.

נוח_13נוח_30

15 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. עוד פעם קומיקס לא נמאס כבר עולם הקריאה רק מדרדר

  מורדכי מ. |
  הגב
 2. נחמד אם כי הראיון היה יכול להיות יותר מסקרן ומעניין
  לדבורה ברזון יש הרבה מה לתת וכאן זה ממש לא מיצא את עצמו

  אתי |
  הגב
 3. גםלא חסר ספרי מתח יקירתי
  ככנסי לכל חנות ספרים חרדית ותראי בעצמך!

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 4. דבורה ברזון ציירת מדהימה ! קונה לילדי את כל ספרייך!

  ישראל |
  הגב