ניגוד אינטרסים? הקשר בין החוקרים של שיבא לפייזר

הקשר הבעייתי שמטיל ספק על אמינות המחקרים על הקורונה

בכירי החוקרים שחתומים על המחקר הסרולוגי הגדול של ביה”ח שיבא, שהוביל להחלטה של ישראל ללכת על מנה שלישית של פייזר למבוגרים – מקבלים מימון כספי מחברת פייזר , כך דיווח הערב (ג’) ב”המהדורה המרכזית” כתב הבריאות של חדשות 12, יואב אבן.

שני החוקרים המובילים שחתומים על מחקר בביה”ח שיבא, מקבלים מימון כספי מפייזר למחקרים שלהם, כפי שעולה ממסמך של כתב העת המדעי המוביל ניו-אינגלנד ג’ורנל אוף מדיסין, שפרסם את המאמר על המחקר.

בשבוע שעבר פרסמו בשיבא את המחקר הסרולוגי הגדול שלהם, על פיו למי שיש מספר גבוה של נוגדנים פחות נדבק בעצמו, ופחות מדביק אחרים.

המחקר החשוב הוצג לראש הממשלה בנט ועמד בין היתר במוקד קבלת ההחלטה על מתן מנה שלישית לקבוצות סיכון, החלטה שבטווח הארוך שווה לפייזר הרבה כסף.

הערב חשף כתב חדשות 12 כי פרופ’ גילי רגב יוחאי שהובילה את המחקר מטעם שיבא, הצהירה בפני כתב העת שמבקש לדעת אם יש ניגודי אינטרסים פוטנציאליים, שהיא אכן מקבלת מימון מפייזר, וכך גם פרופ’ מארק ליפשיץ – שהוביל את שיתוף הפעולה במחקר עם אונ’ הרווארד בארה”ב.

בביה”ח שיבא מבהירים מדובר במימון למחקרים אחרים ולא למחקר הספציפי הזה, ולכן אין עם זה שום בעיה. גורם בכיר במערכת הבריאות אומר היום: “שלא יבלבלו את המוח, בשורה התחתונה הם מקבלים מימון מפייזר, והציבור צריך לדעת את זה כי אמון הציבור הוא קריטי”

חשוב להדגיש שקבלת מימון באופן כזה למחקרים אחרים הוא דבר לגיטימי בעולם האקדמי, כל עוד החוקרים מצהירים על כך, כך דיווח לראשונה כי גם פרופ’ רן בליצר שעושה מחקרים על החיסונים של פייזר, מקבל מפייזר מימון למחקרים אחרים שעורך המכון, לא המחקרים על החיסונים (המימון הוא למכון, לא לפרופ’ בליצר אישית).
הבעיה היא שהחוקרים לא מיידעים את הציבור במידע הזה, על המימון של מחקרים אחרים, הם מעדכנים רק את כתב העת המדעי וכאן גם חשיבות נוספת, בחשיפה הזאת:
מאז תחילת המגפה הטענות האלה שפייזר מממנת מחקרים כאלה הוכחשו מכל וכל.

אלא שכעת דווח כי רופאים שעושים מחקרים על החיסון אכן מקבלים מימון מפייזר, אבל המימון הזה הוא למחקרים אחרים, ולכן לטענתם אין עם זה שום בעיה.

הבעיה היא החשש לפגיעה באמון הציבור בחיסונים, ולא בחיסונים עצמם. יש להדגיש כי החיסונים עברו מחקרים וניסויים רבים והם נחשבים ליעילים ובטוחים, ולכן חשוב ומומלץ להתחסן, גם במנה השלישית.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.