נערכים לבחירות: הליכוד ו’יש עתיד’ יצביעו בעד פיזור הכנסת

הבוקר שלאחר הפיצוץ: מפלגות הקואליציה צפויות להצביע בעד פיזור הכנסת. ‘יש עתיד’: “נתניהו סגר דיל עם החרדים”. אייכלר: “אין ולא היה דיל עם נתניהו”

הבוקר שאחרי כישלון הפגישה בין ראש הממשלה נתניהו לשר האוצר לפיד, הממשלה בדרך להתפרק, ואם לא יהיה שינוי דרמטי בתקופה הקרובה – ישראל תחזור לקלפיות הבוחר. הכנסת צפויה להצביע מחר על פיזורה, כשמפלגת הליכוד יצטרפו להצעת החוק לפיזור הכנסת שהגישו מרצ והעבודה, ואז הבחירות יערכו בתוך 90 יום מרגע פיזורה. בתרחיש שכזה צפויות הבחירות להתקיים כבר ב-17 במארס, או ב-24 באפריל, לאחר חג הפסח.

כזכור, נתניהו ולפיד נפגשו אמש בניסיון אחרון לגשר על הפערים, אבל לפי תוצאות הפגישה נראה כי תהום פעורה בין השניים. ראש הממשלה מצידו הציב 5 תנאים ללפיד להמשך קיום הממשלה הנוכחית: “להפסיק את ההשתלחות והחתרנות נגד הממשלה שהוא חבר בה; להעביר 6 מיליארד שקל לתקציב הביטחון; לשחרר את התקציב עבור הירידה של בסיסי צה”ל דרומה; לתמוך בחוק הלאום שמנוסח על בסיס העקרונות שהציג ראש הממשלה; להקפיא את תכנית מע”מ 0%, וב-3 מיליארד שקל שזה חוסך בשנה להביא פתרונות דיור אמיתיים שיורידו את מחירי הדיור ולא יעלו אותם, וחלופות להורדת יוקר המחיה כמו הורדת המע”מ על מוצרי מזון בסיסיים”.

לפיד מצידו מסרב לוותר על חוק מע”מ 0%, וזה עיקר המחלוקת בינהם. נתניהו ידע שזהו תנאי שלפיד לא יוכל לעמוד בו (הוויתור על החוק) ולכן שם אותו על השולחן.

לאחר סיום הפגישה הוציאה לשכת נתניהו הודעה בה נאמר: “אזרחי ישראל הטילו עליי אחריות ועם הממשלה הזאת אי אפשר לנהל את המדינה באופן שבו אזרחי ישראל מצפים מאיתנו”.

“אם ההתנהלות חסרת התקדים של חלק משרי הממשלה תימשך, לא יהיה מנוס לבקש שוב את אמונו של הבוחר. זאת לא החלופה שאני מעוניין בה, אך אפשרות גרועה יותר היא קיום ממשלה שבה שרים מכשילים את פעולותיה ומדיניותה בניגוד לאינטרסים של הציבור. גרירת המדינה בתוך המציאות הזאת היא חלופה גרועה יותר”, לשון ההודעה.

מנגד, שר האוצר לפיד תקף את נתניהו: “הדרישות של ראש הממשלה כלפי יש עתיד חושפות את האינטרסים הפוליטיים הברורים שלו ואת המחויבות שלו לחברי מרכז הליכוד, לאינטרסים זרים ולעסקנים”, נמסר בהודעה הרשמית של יש עתיד. “נתניהו מוביל את ישראל לבחירות מיותרות. ראש הממשלה בחר, גם הערב, לנהוג בחוסר אחריות לאומי ולשים את הצרכים של הציבור הישראלי בסוף סדר העדיפויות שלו. נתניהו מעדיף דיל שרקם עם החרדים על הקדמת הבחירות על פני האינטרסים של כלל אזרחי ישראל”.

“אזרחי ישראל מבינים היום שבראש המדינה ניצב ראש ממשלה שלא עומד בהתחייבויותיו. ראש ממשלה שמעדיף את האינטרס האישי והישרדותי שלו על פני טובתו של הציבור. ראש הממשלה מעדיף לגרור את המשק כולו לבחירות מיותרות שישתקו את הכלכלה, שיכבידו על המשק, שיעצרו את כל הרפורמות שתוכננו להיטיב עם אזרחי ישראל וימנעו מהזוגות הצעירים בישראל הזדמנות לקנות דירה משלהם עם מימוש חוק מע”מ אפס”.

שרת המשפטים, ציפי לבני, אמרה: “הבחירות הם לא על מע”מ אפס, אלא על אם תהיה פה מדינה ציונית או קיצונית. אלה בחירות בין מחנה ישראלי וציוני לבין הגורמים הקיצוניים והמסוכנים שצריך למנוע מהם מלהשתלט על מדינת ישראל ולהרוס אותה. זו ההכרעה שעל הפרק: ציונות מול קיצוניות”.

החכי”ם החרדים התקשו להסתיר את השמחה בעקבות פירוק הממשלה: “אני קורא לכל ראשי הסיעות להתכנס לאלתר ולהגיע להסכמה על מועד קרוב ככל האפשר לקיום הבחירות.

אזרחי ישראל זכאים לממשלה חברתית שתפעל למענם ולא נגדם. ש״ס תעמוד על דרישות הברזל שלה בכל ממשלה שתקום. 1. 30 ש״ח שכר מינימום. 2. ביטול מע״מ על מוצרי יסוד”, אמר יו”ר ש”ס, אריה דרעי.

ח”כ משה גפני הכחיש את הדיווחים על פגישה עם ראש הממשלה: “אם הוא היה מזמין אותי, היית קורע את ההזמנה”.

“שביבי יאכל את העוגה שבישל עם לפיד. אין כל ספק שיאיר לפיד ינסה בכל דרך להעביר את הכדור התקשורתי לחרדים ולטעון שפרש בגלל דיל עם החרדים אבל לא נאפשר זאת. החרדים לא במשחק הזה. לפיד נכשל בתפקידו, ונתניהו יאכל את העוגה שבישל בברית עם לפיד ובהדרת החרדים מהממשלה”, אמר גפני.

גם בשמאל לא הזילו דמעה בעקבות ההתפתחויות האחרונות. יו”ר מרצ זהבה גלאון אמרה אמש כי “נתניהו ולפיד נכשלו בכל דבר שעשו בקדנציה הזו. כולל הניסיון הבסיסי להשאיר את הממשלה הזו ביחד. הליכה לבחירות היא צעד מתבקש, אני קוראת לסיעות הקואליציה לתמוך ביוזמה של מרצ לפיזור הכנסת”.

יו”ר האופוזיציה יצחק (בוז’י) הרצוג כתב בפייסבוק, כי “לעם אין אמון בממשלה הזו. יש לקיים בחירות בהקדם ולהחליף את השלטון. מפלגת העבודה תוביל את הגוש שינצח את הבחירות ויעניק תקווה ומציאות חדשה לאזרחי מדינת ישראל”.
ח”כ שלי יחימוביץ’ כתבה אמש בפייסבוק שלה, כי “הציבור פשוט נגעל מההתפתחויות הפוליטיות האחרונות, ובצדק. אני שמחה שלפני שנה וחצי החלטתי לא להכנס לממשלה האיומה הזאת, שדירדרה את הכלכלה, החברה, הדמוקרטיה והבטחון.

השבועות האחרונים היו הדגמה כואבת ומעוררת סלידה לפוליטיקה הכי ישנה שיש, בלי טיפת חזון ואידאולוגיה ועם הרבה תחמנות ומשחקי כבוד. אלה היו שנתייים מבוזבזות שהביאו לנו מיתון, מחירים שעלו ועלו, יותר עובדים עניים, שכר שנשחק, שנאה והעמקת השסע בעם, קיפאון מדיני מוחלט וירושלים בוערת. ממשלה בלי דרך שלא עשתה כלום למען הישראלים מסיימת עכשיו את דרכה בלי דרך ובלי סיבה. שימו לב, שנה וחצי עברה מאז שלפיד אמר שבעוד שנה וחצי יהיה יותר טוב. ונתניהו – לנתניהו נמאס מהממשלה שלו, אבל לציבור הישראלי נמאס מנתניהו”.

צפו בראיון עם גלעד ארדן (באדיבות רשת)

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.