נפטר רבה של באר שבע וחבר מועצת הרה"ר, הגאון רבי יהודה דרעי ע"ה

הגר"י כיהן כרבה של באר שבע משנת תשנ"ז ואף היה דיין, חבר מועצת הרבנות הראשית ואחד המועמדים לתפקיד הראשון לציון. נפטר לאחר מספר ימי אשפוז בעקבות זיהום שהתפשט בגופו

רבה של באר שבע, הגאון רבי יהודה דרעי, הלך לעולמו לפני שעות ספורות לאחר שהיה מאושפז באחרונה בבית הרפואה הדסה עין כרם בירושלים עקב זיהום ברגלו. זיהום שהתפשט לשאר חלקי גופו והביא אותו לכדי קריסת מערכות.

הגר"י דרעי ע"ה היה חבר מועצת הרבנות הראשית, בעל מחבר ספרי הלכה רבים ואחיו של ייבדל לחיים ארוכים, יו"ר תנועת שס, אריה דרעי. בן שישים ושש היה הגר"י בפטירתו. כמעט בן שישים ושבע. הוא נולד במקנס שבמרוקו בג' מנחם־אב תשי"ז והסתלק לבית עולמו בג' תמוז תשפ"ד בירושלים עיר הקודש והמקדש.

הגר"י עלה עם הוריו לארץ ישראל בהיותו ילד בן עשר. משפחתו התיישבה בבת ים. בבחרותו למד בישיבת פורת יוסף וכבר אז קנה לו שם בלימודו. מאוחר יותר למד בישיבת עטרת ישראל, הקים בית בישראל וצלל לעומקה של הלכה כשהתמנה לרבה של שכונת רמות ועמד בראש כולל אברכים. בתשנ"ז נבחר לכהן כבוד כרבה של בירת הנגב, עירם של האבות הקדושים, באר שבע. תפקיד אותו מילא עד פטירתו, יהי זכרו ברוך וימליץ טוב בעדנו ובעד כל עם ישראל בכל מקום שהם.

אחיו, אריה שייבדל"א ספד לו: "צר לי עליך אחי, נעמת לי מאד! בלב מורתח מצער ויגון אני מבכה את הסתלקותו בטרם עת של אחי הגדול, עטרת ראשי. הוא היה לי כדמות אב,  אח גדול, חבר נפש וידיד אמת בכל משעולי החיים. תמיד חיזק, עודד ונסך אמונה. חלל עצום נפער בליבי".

צילום: יעקב כהן

ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם את הדברים הבאים: "אני שולח תנחומים עמוקים לרב אריה דרעי ולמשפחתו על פטירת אחיו, הרב יהודה דרעי ז"ל. הרב יהודה היה גדול בתורה ובמעשה, איש צדקה וחסד שזכה לאהבה והערכה רבה מכל מי שהכיר אותו. פטירתו היא אבדה גדולה לעולם התורה, לתושבי באר שבע ולעם ישראל כולו. יהי זכרו ברוך".

שר הרווחה יעקב מרגי: "בצער רב וביגון כאב קיבלתי את הבשורה המרה על הסתלקותו לגנזי מרומים של הגאון הגדול רבי יהודה דרעי זצ"ל, רבה הראשי של באר שבע וחבר מועצת הרבנות הראשית. רבי יהודה זצ"ל, היה במשך שנים רבות הדמות הרוחנית וההלכתית של העיר באר שבע, בה כיהן גם כראש אבות בתי הדין. הוא היה גדול בתורה ומגדולי הפוסקים והדיינים בדורנו. רבי יהודה זצ"ל, הפריח את השממה הרוחנית בעיר באר שבע וזכה לקרב לבבות של אלפי אנשים ולהעמיד תלמידים הרבה. זכיתי להכירו מקרוב ולעבוד עימו כיו"ר המועצה הדתית בבאר שבע, יחד פעלנו לחיזוק שירותי הדת בעיר. אני שולח תנחומים לאחיו יו"ר תנועת ש"ס הרב אריה דרעי, לבניו ולאחיו הרבנים הגאונים ולמשפחתו הענפה".

מנהל בתי הדין הרבניים, הרב אלי בן דהן: "מערכת בתי הדין הרבניים איבדה את אחד מטובי דייניה לדורותיהם. רבנן היושבים על מדין בבאר שבע ובכל אתר ואתר מבכים את הסתלקותו של הגאון הדיין המצוין, דיינא דנחית לעומקא דדינה, ראש אבות בתי הדין בבאר שבע הגאון הרב יהודה רפאל דרעי זצ"ל. הרב היה תלמיד חכם מובהק, סיני ועוקר הרים, בקיא בכל מכמני התורה בכלל, ובכל חלקי השולחן ערוך בפרט. נטפי תנחומים לבני משפחתו".

מנכ"ל הרבנות הראשית לישראל, יהודה כהן: "לב ישראל דואב עם הסתלקותו של הגאון האי גברא רבא, אשר כיהן כרבה של העיר באר שבע וראש אבות בתי הדין בעיר וכחבר במועצת הרבנות הראשית לישראל עשרות בשנים, ויו"ר ועדת בחינות לדיינים ורבני עיר. הגאון הגדול רבי יהודה דרעי זצ"ל היה דמות מופת של מנהיגות רבנית בת זמננו. הוא ידע לשלב בין עולם ההלכה המסורתי לבין אתגרי המציאות, יגע בעמלה של תורה ושש בשקידתה, תוך שמירה על כבוד התורה וערכיה. אוהבן של ישראל אשר הקרין אהבה וחיבה מופלאה לכל בר ישראל, הנהיג את עדתו ביד רמה והעמיד אלפי תלמידים בארץ ובתפוצות. זכה ובימיו האחרונים הודפסו ויצאו לאור ספרים שחיבר וכתב. הסתלקותו לגנזי מרומים היא אבדה גדולה לעולם התורה ולעם ישראל כולו. יהי זכרו ברוך".

יו"ר ועדת החוקה חה"כ שמחה רוטמן: "אני כואב את פטירתו של הרב יהודה דרעי זצ״ל, רבה של העיר באר שבע ואחיו של חברי יו״ר ש״ס הרב אריה מכלוף דרעי. הרב יהודה דרעי זצ"ל היה גדול בתורה ובמידות. הנחיל תורה ויהדות בבירת הנגב, כתב עשרות ספרים ושימש כדמות רוחנית עבור רבים. אני משתתף בצערם של משפחת דרעי, מן השמיים תנוחמו".

מסע ההלוויה יתקיים בירושלים ויחל בשעה שמונה בערב.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *