נתניהו בתגובה לוועדת הצוללות: ההיסטוריה תוכיח שגם בזה צדקתי

ועדת החקירה שהקימה ממשלת לפיד לבדיקת רכש הצוללות הודיעה הבוקר כי שלחה מכתבי אזהרה לחמישה אישים ובהם, למרבית ההפתעה, בוגי יעלון, מחולל ועדת החקירה

ועדת גרוניס (ועדת החקירה הממלכתית לחקירת רכש הצוללות וכלי השיט) שלחה הבוקר מכתבי התראה לחמישה אישים ובהם ראש הממשלה בנימין נתניהו. הרמטכ"ל ושר הביטחון לשעבר בוגי יעלון. ראש המוסד לשעבר יוסי כהן. מפקד חיל הים לשעבר, רם רוטברג. ועובד המועצה הלאומית לביטחון לשעבר, אבנר שמחוני.

לגבי ראש הממשלה מדובר בהפתעה שכן היועץ המשפטי לשעבר, אביחי מנדלבליט קבע שהוא אינו חשוד בפרשה שהבשילה לימים לסאגה משפטית שעודנה מתנהלת בבית המשפט. כך גם לגבי שר הביטחון לשעבר שדרש ועדת חקירה ממלכתית והקפיד להאשים את נתניהו בעוד שכאמור, הוועדה מצאה אותו כמי שיש להזהירו מפני תוצאות עבודתה.

בסופו של דבר לאחר שנים של דיונים והאשמות, החליטה ממשלת החילופים של לפיד להקים ועדת חקירה ממלכתית לעניין רכש הצוללות. ועדה שקיבלה מנדט לעסוק אך ורק בשיקולי הדרג המדיני ולא בהיבט הפלילי שכאמור, כבר נידון בבית המשפט מזה תקופה ארוכה.

הבוקר (שני) הודיעה הוועדה כי שלחה מכתבי אזהרה לחמישה אישים. על נתניהו כותבת הוועדה: התנהלותו של מר נתניהו בנושאים הנחקרים על ידי הוועדה הובילה לשיבוש עמוק ושיטתי בתהליכי עבודה ובניין הכוח ולפגיעה במנגנוני קבלת החלטות בשורה של סוגיות רגישות.

לשכת ראש הממשלה בתגובה: רה"מ קובע שהצוללות הן יסוד מרכזי בביטחון הלאומי של ישראל ובהבטחת קיומה נגד איראן שמנסה להשמידנו. רכש הצוללות וכלי השייט מבטיח את קיומנו. ההיסטוריה תוכיח שגם בנושא הזה נתניהו צדק וקיבל את ההחלטות הנכונות.

על יעלון כתבה הוועדה: "יצר מצג שווא בתצהיר שמסר לימים לבג"ץ לפיו גורמים אחרים – ולא הוא עצמו – הובילו לרכש ספינות שונות במאפייניהן ויקרות מאלה שהוצגו ואושרו בממשלה". במילים אחרות, הוועדה האשימה אותו בתור מי שאחראי לקבלת ההחלטות שעוררו סימני שאלה אותם הוא בעצמו הציף.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *