סיגריות אלקטרוניות פוגעות בדנ"א של תאי הפה – כמו סיגריות רגילות

מעשני סיגריות אלקטרוניות שנטו להשתמש בנוזל בטעמים מתוקים הייתה רמת הנזק הגבוהה ביותר לדנ"א ולאחריהם משתמשי נוזל בטעם מנטה ונוזל בטעם פירות • תכולת הניקוטין במוצר לא הייתה גורם מנבא למידת הנזק לדנ"א

במחקר שפורסם לאחרונה בכתב העת Nicotine & Tobacco Research בדקו חוקרים מאוניברסיטת דרום קליפורניה את הנזק הנגרם לדנ"א בתאי האפיתל המצפים את חלל הפה בקרב מעשני סיגריות אלקטרוניות לעומת מעשני סיגריות רגילות. נזק לדנ"א גורם למגוון רחב של מחלות הקשורות לטבק, כולל סרטן.

במחקר השתתפו 72 מבוגרים: 24 מהם עישנו סיגריות אלקטרוניות במשך שישה חודשים לפחות ואף פעם לא עישנו סיגריות רגילות, 24 עישנו רק סיגריות רגילות במשך שנה לפחות, ו-24 לא עישנו שום מוצר עישון מעולם והיו קבוצת ביקורת.

מבדיקת תאי האפיתל של המשתתפים עולה כי במעשנים הייתה רמת הנזק לדנ"א גבוהה בהרבה בהשוואה ללא מעשנים: פי 2.6 במעשני סיגריות אלקטרוניות ופי 2.2 במעשני סיגריות רגילות.

הן במעשני סיגריות רגילות והן במשתמשים בסיגריות אלקטרוניות נמצא כי הנזק היה תלוי מינון, ובמשתמשים שסווגו ככבדים בשתי הקבוצות נמצאו רמות גבוהות יותר של נזקי דנ"א.

עוד נמצא כי מעשני סיגריות אלקטרוניות שנטו להשתמש בנוזל בטעמים מתוקים הייתה רמת הנזק הגבוהה ביותר לדנ"א ולאחריהם משתמשי נוזל בטעם מנטה ונוזל בטעם פירות. נמצא כי תכולת הניקוטין במוצר לא הייתה גורם מנבא למידת הנזק לדנ"א.

החוקרים מציינים כי "יש תפיסה שגויה שסיגריות אלקטרוניות הן בלתי מזיקות או גורמות לנזק מופחת. המחקר שלנו מספק ראיות משכנעות נגד תפיסה זו; אנו מדגימים שסיגריות אלקטרוניות לא רק שאינן נטולות סיכונים, אלא הן גם בעלות השפעות מזיקות לדנ"א, בדומה לאלו של סיגריות טבק".

החוקרים מביעים תקווה כי הממצאים יסייעו להגן על מבוגרים ובני נוער ממוצרי אידוי על ידי העלאת המודעות להשלכות הביולוגיות של אידוי ועידוד רגולציה נוספת על מוצרים אלה.

המחקר פורסם  בכתב העת Nicotine & Tobacco Research, תורגם והונגש לציבור על ידי מרכז המידע של האגודה למלחמה בסרטן.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *