סמינר ‘הפלג’ • הגראי”ל התערב: “יש לדאוג להן”

פרשת הקצאת המבנה לבנות הפלג הירושלמי בקריית ספר: מרן הגראי”ל שטיינמן בהוראה חד משמעית. כל הפרטים

לאחר הפגנות סוערות במודיעין עילית, הצליחו בפלג הירושלמי להגיע להסכמות עם חברת קריית ספר וקיבלו הקצאת שטח עבור סמינר לבנות ‘הפלג הירושלמי’ בעיר. כזכור, בחמישי ‘בני תורה’ חתמו על חוזה שכירות מסודר וערבות מול חברת ‘קרית ספר’.

בניגוד לפרסומים, ההסדר לא היה פשוט ומובן מאילו, מאחורי הקלעים התגוששו הצדדים בקרב ראש בראש בבית הדין של רבה של מודיעין עילית הגר”מ קסלר שדן בכובד ראש בטענות הצדדים. בחמישי בערב, התקיימה הפגישה בבית הדין בה נכחו נציגי הפלג הירושלמי ונציגי חברת קריית ספר. בתווך: חבר מועצת העיר מטעם אגודת ישראל טובייה פריינד היה מעורב בפשרה המוסכמת עבור הצדדים, לפיו הפלג יקבל הקצאה בקריית ספר, ויפסיק את המחאות כנגד ראש העיר יעקב גוטרמן.

לקוקר נודע כי בפרשה מעורבים גם הבית בחזון איש 5, לסוגייה נדרש מרן ראש הישיבה הגראי”ל שטיינמן שליט”א ששמע על מצוקת התלמידות של בני תורה והתבטא כי “יש לדאוג להם למבנה ראוי”.

צילום: קובי הר צבי
צילום: קובי הר צבי

לאחר שהתקבל אור ירוק מחזון איש 5,  ניהל רבה של מודיעין עילית את הדיון כשבסיומו הצדדים הגיעו לפשרה מוסכמת בנוגע להקצאה מסודרת ומוסכמת. לקראת חצות ניתן אור ירוק ומערכת הפלס הדפיסה את מכתב הגר”מ קסלר ששמה סוף לסאגה.

כזכור, בתחילת השבוע הקרוואנים שנועדו להכיל את תלמידות הסמינר החדש פונו ממקומם בטענה כי הם מוקמו על קרקע פרטית. אנשי הסמינר הבטיחו להציב קרוואן במיקום חלופי עד פתיחת שנת הלימודים ויצאו להפגנות סוערות בעיר בדרישה להקצות עבורם שטח.

במהלך יום חמישי ישבו נציג ‘הפלג’ יהושע פולק יחד עם ראשי ויזמי חברת ‘קרית ספר’. לאחר דין ודברים הגיעו הצדדים להסכמה על הקצאת השטח הממוקם בוואדי הצמוד לפארק במודיעין עילית עבור סמינר ‘בני תורה’ זאת בערבות ובחתימת חוזה שכירות מסודר.

פלג 6 צ הרמן

בצעד נדיר התפרסם בבוקר יום שישי מכתב  מהגאון רבי מאיר קסלר מרא דאתרא במודיעין עילית בו הוא משבח את הצדדים שהשכילו להגיע לעמק השווה ולפתרון, וכך כותב: “בעקבות פנייתם של תושבים רבים שהביעו את מצוקתם בהיעדר קורת גג לסמינר בית יעקב חדש, ולאחר שהתגלגלו הדברים להתפתחויות קשות ועגומות”.

“שמחתי שהשכילו הצדדים להכיר במעלת השלום ונהגו זה עם זה לפנים משורת הדין, ובהשתדלותם של אנשי תבונה אף נמנעה ריבוי המחלוקת וחילול שם שמים”. כך מכתבו של הגר”מ קסלר שכאמור מתפרסם בצעד נדיר בעיתון הקיצוני ‘הפלס’ שאינו נמנע על המחנה אליו משתייך הגר”מ קסלר.

5 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. בכלל לא יתכן שעוולה אכזרית כזו למנהל המסור בלב ונפש הרב מאיר שליט״א נעשה עפ״י גדולי ישראל, רק ע”י ערב רב…. כמו כן זכותו של כל מנהל למנות לו סגנית כרצונו, והכל חוקי וראוי… אם לא שהבריונים כבר זרקו את המנהל החוצה, כמו שעושים האקסמוסים האכזריים שמוצאים את אביהם הזקן כאשר תפקדו מעט ירוד מחוץ לבית כדי שימות בחוץ בקור העז…. סמינר הרב מאיר,הקים מרן ה״אבי עזרי״ זצוק״ל ברור שהסמינר זה המניות הפרטיות שלו… מה הם קופצים לעשות רעש ומחלוקת מיותרת לא מספיק פונוביז?? זכרו!! “המטרה [של ערב רב, אנשי דמים ומרמה] לא תמיד מקדשת את האמצעיים ”

  וכעת הגיע מרן הגאון רבי ישראל יצחק קלמנוביץ שליט”א, לביקור בבית מייסד ומנהל הסמינר, הרב שמואל מאיר שליטו”א, הניצב בעין הסערה סביב הדרישה למנות את הרבנית רחל בורנשטיין למנהלת בסמינר שבהנהלתו והתנגדותו הנחרצת של הרב מאיר לכך. הרב הביע כמה וכמה פעמים את דעתו על תופעות שונות בציבור הליטאי, חיזק את ידיו של הרב מאיר ואמר כי אסור להסכים ולהשלים עם מגמות כאלו שסופן מי ישורנו. בסיום הפגישה בירך הגרי”י קלמנוביץ את הרב מאיר שיזכה להמשיך בחינוכן של בנות ישראל לאורך ימים ושנים מתוך בריאות איתנה.

  כשמדובר על על הגאון רבי ישראל יצחק קלמנוביץ שליט”א חייבים לזכור שהוא בנו של הגאון ר’ אברהם קלמנוביץ זצ”ל מארה”ב בעל “קולמוס הלב”. צדיק וטהור קנאי גדול בהשקפתו. עובד ד’ מהזן הנדיר. כל ברכה לוקח לו זמן רב. התפלות זמן רב מאד, ושיעורי התורה שלו עמוקים מאד. מדובר באדם ענק שבענקים גדול בתורה ירא שמים עצום מיחידי סגולה בדור הזה, מפורסם בעיקר בתפילותיו ובברכותיו, אולם תמיד התנהג כאחד מהעם ועבד את הבורא בהצנע ללכת. עוד יצוין כי מרן בעל הקהילות יעקב אמר בכמה הזדמנויות כי העולם עומד על תפילותיו של רבי ישראל יצחק שליט”א. לגוף הענין מדובר בקדוש אלוקים ופרוש מעם, והלוואי שאזכה לשכון בחלקו. בתפילה הוא עומד שעות ארוכות, וכל הזכרת שם ד’ מוזכרת בסילודין כשכל גופו מתעוות לכל הכיוונים. מדובר באדם גאון עצום אשר חידושיו העמוקים והישרים מודפסים בספריו המפורסמים…מיוחד מאוד בעבודת התפילה….מפורסם כירא חטא כאשר, הבית -ישראל העיד עליו על קדושתו….ברכותיו מתקיימות. !!!!!!! ענו ושפל ברך,ולא מחזיק טיבותא לנפשיא.

  מדבר רק האמת, בדרשה שנשא בפני אברכים בישיבת פוניבז’. הוא גם קרא להיזהר משלטון הכופרים שכינה “עמלק” ואמר שהמלחמה האמיתית היא בניסיון למנוע את הרס המחיצות בין לומדי התורה ל”ערב-רב” שבחוץ. הגאון הנ”ל הוא אחד מגדולי מנהיגי עם ישראל בבני ברק שהרב קנייבסקי שליט”א רוחש לו כבוד עצום מפאת גדלותו בתורה, פשוט כל רז לא אניס ליה בנגלה ובנסתר, (שהלוואי נגיע לכף קרסוליו) הזהרו בכבודן של חכמים שלא תכוו, שנשיכתן נשיכת עקרב…

  יה”ר מלפני אבינו שבשמים, שיִתְקַיְמוּ בָּנוּ בקרוב הַפְּסוּקִ, כִּי הִנֵּה אֹיְבֶיךָ ד’ [דהיינו פלג הבניברקי] כִּי הִנֵּה אֹיְבֶיךָ יֹאבֵדוּ יִתְפָּרְדוּ כָּל פֹּעֲלֵי אָוֶן בקרוב בס”ד. סוף מכתבו של מרן הצדיק הרב קאלמנוביץ שליט”א: “ועל כן הנני בזה בזעקה שכל אחד ואחד יפעל בכל הדרכים למנוע אשר יזמו לעשות מעשים כאלה, שהם נגד דרך התורה הקדושה ופורעי כל מוסר אנושי, והשם הטוב יכפר בעדנו, על חילול ד’ ועל חילול התורה הנעשה בראש חוצות ונזכה לישועת ד'”

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 2. ההשג הגדול ביותר לפלג הירושלמי..הוא שמרן רה״י הגראי״ל מכיר בקיומם ודואג להם למגרש לצורך הקמת סמינר ….עכשיו ברור שכל הרדיפות האכזריות שגרמו להחרבת הסמינר ,הביאו את התועלת הרצויה להכיר בצרכיו של הפלג הירושלמי כגוף חרדי בפני עצמו הצועד לאורו של מרן הגרש״א שליט״א..ומכאן הדרך לשלום סלולה

  דורש שלום |
  הגב
 3. טוב מאוחר מלעולם לא.
  סוף סוף.
  בשיעור אזרחות מלמדים כי הגדרת דמוקרטיה היא שלטון הרוב (-לצורך הענין), תוך כדי הכרה בזכויות המיעוט.
  אז זהו? מעכשיו שקט? ללא הסתה והשפלות והצקות? זהו?
  …זו היא שעת מבחן לכל ההמון, האם באמת עשו את הכל “לשם שמים” ו”ככל אשר יורוך”!

  מישו אחד |
  הגב
 4. אולי מערכת האתר ה”חרדי” קוקר תואיל להסביר לנו מדוע הם מתעקשים להמשיך ולקרוא לעיתון הפלס קיצוני?
  העיתון “קיצוני”, ההפגנות “פרועות”, התנועה היא “פלג”. האם חשבתם כאלטרנטיבה שפויה להפסיק וללבות את המחלוקת הלגיטמית בין גדולי ישראל לכדי מלחמת אחים? אתם אומנם עשויים לאבד כמה קוראים חמומי מוח משני הצדדים אבל תמורת חלק בעולם הבא, הרי גם בעינכם זה נחשב, לא?

  חגי |
  הגב