סערה סביב תקנות סימון המזון,אשר יובאו להצבעה ביום רביעי

בדיון בתקנות סימון מוצרי מזון שהתקיים היום בוועדת הבריאות של הכנסת, אשר הסתיים ללא הצבעות, אמר מנכ”ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, כי הוא עומד מאחורי הצעת משרד הבריאות לשנות את כמות הנתרן במזון נוזלי המחייבת סימון אדום, מ-100 מ”ג נתרן ב-100 מ”ל מזון נוזלי ל-400 מ”ג ב-100 מ”ל. עם זאת הבהיר בר סימן טוב כי משרד הבריאות והוועדה יקיימו התייעצויות בנושא, בטרם תתקיים הצבעה בנושא. חברי הכנסת יעל כהן פארן (המחנה הציוני) ועבד אל חכים חאג’ יחיא (הרשימה המשותפת) טענו כי השינוי עלול לפגוע בבריאות הציבור. “מה הביא אתכם להעלות את הכמות? האם לוביסטים דיברו איתכם?”, תהתה ח”כ כהן-פארן. ח”כ מירב בן-ארי (כולנו) התערבה: “אנחנו לא מושפעים מלוביסטים. אנחנו שומעים את כל הצדדים ומקבלים החלטות בעצמנו”. חברי הכנסת בן-ארי, מיכל בירן (המחנה הציוני), אברהם נגוסה (הליכוד) והיו”ר אלי אלאלוף (כולנו) אמרו כי נפגשו עם נציגי חברת תנובה. אלאלוף פנה לשבי גטניו מהעמותה לדמוקרטיה מתקדמת, אשר קרא לחברי הכנסת לחשוף עם מי נפגשו לקראת הדיונים על התקנות: “הקדמתי אותך ונתתי גילוי נאות בפתח דבריי. תפסיקו להשמיץ את חברי הכנסת. אנחנו ורק אנחנו נחליט”.
במהלך הדיון ניטשו ויכוחים באשר לבקשת משרד הבריאות לפטור מסימון אבקות מרק, ומאידך לסמן במדבקות אדומות גבינה צהובה. היו”ר אלאלוף הבהיר כי בימים הקרובים יתייעץ עם מנכ”ל משרד הבריאות בסוגיות אלה ויביא המלצתו להחלטת חברי הוועדה.
ח”כ רחל עזריה (כולנו): “אבקות המרק הן מצבור של נתרן וסוכר. למה קטשופ אינו פטור מסימון והן כן?”. לגבי הגבינה הצהובה אמרה עזריה: “אנחנו בסך הכל מעלים את מודעות ההורים ולא אוסרים על צריכה. אנחנו עושים שינוי עומק בצריכת המזון של ילדינו”. ח”כ כהן-פארן הצטרפה לדבריה: “הגיע זמן שנבין שמה שאכלנו עשרות שנים אינו בריא, ושנגיד את זה לציבור. יש מקורות אחרים לסידן. זה עניין של חינוך”. מזכ”ל איגוד רופאי בריאות הציבור, ד”ר חגי לוין: “יש הרבה חלופות בריאות יותר. לא ייתכן שבגלל שלגבינה הצהובה יש לובי חזק, היא תקבל פטור מסימון”. דיאטנית קלינית במועצת החלב, שרית עטיה, אמרה בתגובה: “אני מוטרדת ממה יהיה בסנדוויץ’ של הילדים במקום הגבינה הצהובה. כ- 80% מהילדים בישראל לא צורכים מספיק סידן”. המדען הראשי לתנובה, זאב פיקובסקי, הצטרף לדבריה: “הגבינה הצהובה נופלת קורבן. יש לה גם רכיבים כמו חלבון וסידן וויטמינים ומינרלים שנכללים במוצר באופן טבעי. אני חרד לגורל הילדים. אם צריכת הסידן תפחת בגלל שאמא תעמוד מול המדף ותחשוב שזה מסוכן, אנחנו נצטער על זה בעוד עשר שנים”.
ד”ר חגי לוין, יחד עם ד”ר דורית אדלר מהפורום הישראלי לתזונה בת קיימא, קראו שלא לתת פטור מסימון גם לאבקות תיבול העשירות בנתרן. אולם מנכ”ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, השיב כי בדרך כלל נעשה שימוש במשורה באבקות תיבול ועקב כך ההשפעות על רמות הנתרן בגוף זניחות.
לתקנות התווסף סעיף, לבקשת משרד הבריאות, לפיו אם מוצר קטן, הפטור מסימון, נארז בתוך אריזה גדולה, אזי או האריזה הגדולה תהיה חייבת בסימון או כל אחד מהמוצרים הקטנים יהיו חייבים בסימון.
לגבי תרכובות מזון לתינוקות, הבהיר בר סימן טוב כי המשרד מבקש לפטור לחלוטין סימון של תרכובות המיועדות לתינוקות עד גיל שנה בשל היות התרכובת מזונם היחיד אם אינם יונקים, אולם לתרכובות המיועדות לפעוטות מעל גיל שנה תהיה חובת סימון של כמות הסוכר.
עם זאת, יינתן פטור מסימון אדום ומסימון כמות סוכר למזון המורכב מרכיב אחד בלבד (כמו: מלח, סוכר, שמן, טחינה). שמן קוקוס ושמן דקל יחויבו בסימונים בשל שומן רווי.
יו”ר הוועדה ח”כ אלי אלאלוף הודיע בסיום הדיון כי בכוונתו להביא את התקנות להצבעות בדיון הוועדה ביום רביעי הקרוב.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.