“ראוי לקרוע קריעה על התרת אשת איש”

סערה בעולם היהודי בארה”ב: רב באמריקה הנפיק היתר מחודש לאשה נשואה שבעלה סרבן גט, להשתחרר מכבלי העגינות בלא גט, הגר”מ שטרנבוך: “היה ראוי לקרוע קריעה על סילוף דין תורה” {הרב שטרנבוך במכתב חריף}

סערה בעולם היהודי בארה”ב: רב באמריקה הנפיק היתר מחודש לאשה נשואה שבעלה סרבן גט, להשתחרר מכבלי העגינות בלא גט, הנימוק להיתר הוא מדין ‘מקח טעות’, וזאת על אף שהאישה קיימה חיים רגילים עם הבעל תקופה ארוכה אשר במהלך חייהם המשותפים גם נולדה להם בת.

ה’היתר’ המחודש ניתן לאשה כמובן באורח נדיר מתוך התחשבות במצב האשה העגונה הכבולה בכבלי עגינות זה חמש שנים, ובעלה מסרב לתת לה גט.

פרטי המקרה הגיעו לאוזני הגר”מ שטרנבוך, שמיהר לפרסם את מחאתו החריפה כנגד ההיתר המחודש להפקיע קידושין לאחר חיים משותפים כמה שנים בלא גט, ואף התבטא במכתב החריף “אין לי מנוחה שאין שומעים מחאה על כבוד ה’ ותורתו”.

את האיגרת פותח הגר”מ בפרטי המציאות – “בדבר מה שנתפרסם כאן פסק של אחד מגדולי ראשי הישיבות באמריקה עם אחד מהפוסקים שם שהתיר רח”ל בלא גט אשה שכבר חיה יחד עם בעלה תקופה, וכבר יש לה ילד ממנו, ועכשיו לדעת הרופא הוא סובל ממחלת נפש שהייתה בו כבר קודם, והם פסקו שנתברר שזהו מקח טעות ויכולה להינשא מיד, וסידרו לה חופה וקידושין בלא גט”.
\
במהלך המכתב נמנע הרב שטרנבוך להתייחס לצדדי ההלכה בעניין, מתוך נימוק מעניין – “שמעתי מפי מרן הגאון דבריסק זצ”ל שכשיש תקלה אוסרים בלי נימוק, שאם מפרש טעם דוחין אותה, וגם כאן לא באתי אלא לחזק מי שמוחה ומקדש שם שמים ששכרו רב מאוד”.

את עיקר מכתבו הקדיש הגר”מ לסכנת הפרצה העלולה לצאת מכך, וכפי שכתב – “בדרך זו יכולים לקלקל כל דיני אישות בישראל, ולדוגמא חולה סרטן רח”ל שתמיד המחלה מקוננת בגופו הרבה לפני שמתברר, נאמר שהוא מקח טעות, וכן כמוהו באלפי מקרים, ובהרבה גיטין האשה מביאה חוות דעת מרופאים שסובל וסבל ממחלת נפש, ולדעת רבנים אלו נאמר שלא צריכה גט ח”ו, וזהו הירוס הדת וקלקול דיני אישות בישראל.

בסיום דבריו הוסיף הגר”מ כי מעיקר הדין היה ראוי לקרוע קריעה על סילוף דין תורה – “ובשעתו כשרב אחד מהלאומיים התיר ממזר דרש בעל ה”מנחת יצחק” הגרי”י וייס זצ”ל שהתאספו יחד החרדים לדבר ה’ וישבו על הארץ וכולם קרעו קריעה כדין.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. הגאב”ד צודק. וגם לי אין מנוחה כשאומרים לי שחופרים קברי ישראל בבית שמש.

    משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
    הגב