עידן הגזים- 5 עצות להתמודדות עם גזים אצל תינוקות

בוקר טוב, או שמא בוקר לא כזה טוב?…אם גם אתם הורים לתינוק שזה עתה נולד סביר להניח שגם עליכם עבר לילה לבן של בכי וכאבים, שבוודאי לא ידעתם מה לעשות איתם והתפללתם שפשוט יעברו. ובכן, החדשות הטובות הן, שבגיל חודשיים מקסימום זה כבר מסתיים. החדשות הרעות הן, שבינתיים עד שהעולל יגיע לגיל הזה, תאלצו להתמודד כל לילה עם התופעה מחדש. כדי להקל קצת על העצבים הרופפים (וכמובן על הילד), הנה 5 עצות להתמודדות עם התופעה הזו.

אז מהם בכלל הגזים הללו אצל התינוקות?

מדובר בתופעה שאין לה עדיין הסבר מדעי חד משמעי, אך ממה שידוע עד כה היא קשורה להתפתחות מערכת העיכול של היילוד בעולם הממשי שמחוץ לרחם. התופעה מופיעה גם אצל בנים וגם אצל בנות, ובניגוד למה שנהוג לחשוב תופיע גם בתינוקות יונקים וגם בתינוקות הניזונים מתמ”ל. סימני הקוליק (שמה המדעי של תופעת גזים אצל תינוקות), הם בכי עז של התינוק, אגרופים קפוצים ומראה של חוסר נוחות כללי אצל הילד.

איך מתמודדים עם זה??!

הורים רבים לאחר תקופה שניסו להרגיע את התינוק, להחזיק אותו על הידיים ושלל פתרונות אחרים, מוצאים עצמם לרוב לאחר תקופה קצרה חסרי אונים ותוהים מה עוד ניתן לעשות כדי להקל על התינוק הקטן שנמצא בכאב גדול. אז הנה מספר עצות שימושיות:

  1. גירמו לתינוק לשכוח מהכאב עד כמה שניתן

נשמע פשוט בתיאוריה ומסובך לביצוע? ובכן לא ממש. כאשר התינוק בוכה מכאבים השתדלו לדגדג אותו, להצחיק אותו, להראות לו את הספר או הבובה או שהוא הכי אוהב כל דבר שייסב את תשומת ליבו מהכאב. אם צריך קחו אותו גם על הידיים והרגיעו אותו. חשוב מאוד במצב הזה להרגיע את הבכי של התינוק, כיוון שהבכי בפני עצמו מכניס אוויר למערכת העיכול וגורם להחרפת הכאבים.

  1. על תנוחת הנמר כבר שמעתם?

אם בעבר יעצו להחזיק את התינוק על הידיים או על הכתף, הרי שהיום התנוחה עליה ממליצים היא תנוחת הנמר. התינוק נמצא עם בטנו על אמת ההורה והיד השנייה אוחזת בו בגב. כך מתקבל לחץ מתון על הבטן שמסייע בהפחתת הכאב. כמובן שהתינוק צריך להרגיש נוח עם התנוחה. אם הוא מתחיל לזוז ולהתפתל מוטב לא להתעקש להשאיר אותו בתנוחה זו. לחילופין ניתן להשכיב גם את התינוק על גבו ולהפנות בעדינות אתרגליו כלפי הבטן. ניתן גם לעסות בעדינות את אזור הבטן.

  1. זה לא נגרם מרעב של התינוק…

לרוב, כעבור שבועיים או שלושה של בילוי זמן משותף עם התינוק, מרבית האמהות יודעות לזהות בכי של רעב, בכי של כאב ובכי שנובע סתם מרצון של הילד לתשומת לב. לכן, כאשר התינוק בוכה מגזים, מרבית האמהות יודעות לזהות שמדובר בבכי של כאב ואין טעם לשמוע בקולם של הסבתות או האמהות שטוענות שמדובר בבכי של רעב. הקוליק אינו נגרם מרעב, אלא מכאבי ממשיים במערכת העיכול ויש להתייחס לכך בהתאם. כמובן, שבזמן התקפת הכאב אין לנסות להאכיל את התינוק. כפי שאנחנו כאנשים בוגרים נמנעים מלאכול כאשר בטננו כואבת, כך יעדיף גם התינוק.

  1. שדרו סבלנות לתינוק ובטחון

נכון, אתם כבר ערים כמה שעות ברצף או כבר כמה ימים בקושי ישנים בלילה. יתכן שאתם גם מרגישים לגמרי חסרי אונים עם כאב העולל ומצבו, וזה ברור. אך בכל מקרה חשוב לשדר לתינוק שהכל בסדר. שיש לכם את כל הזמן שבעולם בשבילו ובגדול שאתם רגועים ומלאי בטחון. שהתינוק ירגיש בידיים בטוחות ואהובות שמעניקות לו את כל מה שהוא זקוק, הדבר מרגיע אותו, מקל על הבכי וכמובן שגם מחזק את הקשר בין ההורים והתינוק.

 

  1. זה יכול להיות גם קשור למזון התינוק

בתקופת כאבי הגזים והקוליק של התינוק חושב להוועץ ברופא ולבדוק אפשרויות שונות כדי להקל על התינוק. אם מדובר בתינוק יונק, לעיתים ייעצו לאם המניקה להפסיק לצרוך מוצרי חלב. במקרה של תינוק הניזון מתמ”ל לעיתים יש צורך לעבור לסוג תמ”ל אחר למשל כזה המכיל רכיבים האמורים להקל על גזים וכאבי עיכול.

 

 

הכתבה נכתבה בשיתוף עם חברת אוכל התינוקות- מטרנה.

 

 

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.