“על אם הדרך”: מסע במכחול וצבע

מסע ציורי ומרתק אל ציונה של אם האומה- רחל. דרך המצב הביטחוני בארץ ושיקומו של המקום

היא שם עומדת אלפיים שנה ובוכה על בניה- רחל! “אם האומה” דמעותיה לא יבשו והיום ביתר שאת…

השבוע ביום חמישי תעמוד הכלה שרה ליטמן מתחת לחופה, הכלה שנישואיה נדחו בשבוע ימים, משום שאביה ואחיה נרצחו “על אם הדרך”.

וכל זה כי עשו ממשיך לרדוף את יעקב בחרבו. הוא מגיע לחרן ופוגש את רחל, הזיווג נראה כל כך מוחשי החתונה כבר באופק והנה הכל משתבש. 7 שנים רחל ויעקב צריכים לחכות.

אביה לבן לא נותן לרחל ללבוש שמלה בלבן ובמקומה לובשת לאה שמלת כלולות, לבן מחליף את לאה ברחל ביום כלולותיה. רק לאחר שבע שנים נוספות מנישואי לאה, רחל נישאת ליעקב.

גם שרה ליטמן – תלבש את שמלת הכלולות שלה שבוע לאחר הזמן, אך בנסיבות אחרות. ותהא זו חתונה כלל ישראלית- כל עם ישראל ישתתף מקרוב ומרחוק בחתונה זו.

היא מסרה את הסימנים כדי שאחותה לא תיבוש. איזה גדלות הרוח, כמה הירואי.

המצב בארץ היום ובקבר רחל ממחיש לנו את הצורך לבוא ולהתחנן “רחל אל תמנעי קולך מבכי…” כפי שאמר רב חיים שמולאביץ’ ראש ישיבת מיר, עד שהקב”ה יאמר די לצרותינו “ושבו בנים לגבולם” .

אנו חשים שאנו בסוף הדרך, והנה פעמי המשיח מגיעים, צירי לידה אחרונים. וחז”ל הורונו: מי שרוצה להינצל מחבלי משיח הקשים שיעסוק בתורה ובגמילות חסדים”
לקראת “שבת רחל” קוראת מרים עדני לכל נשות עם ישראל – “הבה נתחזק בתפילה ובחסד נתחזק ביחסים שבין אדם לחברו, נלמד משהו מהפרשה ונוותר, ויחד נוכל להביא את הגאולה”
שבכל פעם הם מגיעים לקבר רחל הם שרים בדבקות את המילים “ושבו בנים ושבו בנים ושבו בנים לגבולם”. ואכן הם אלו שהיו שותפים למבצע הצלת קבר רחל מאוקטובר 2000 כאשר הפלסטינים שרפו את קבר יוסף ועברו לקבר רחל וקבר רחל נסגר מידית ליהודים מחשש לסכנה לחייהם, הודות לתרומות של יהודי התפוצות מאמריקה וצרפת בעיקר, הצלחנו להגביר את הנוכחות היהודית במקום ואלפי אנשים מילאו את האוטובוסים בחינם שהעמידה ה”קרן למורשת קבר רחל” שבראשות הגב’ מרים עדני שמומנו בתמיכת יהודי התפוצות מבולטימור, ניו יורק ניו ג’רסי, לוס אנג’לס, צרפת ואנגליה וכך הצלחנו ב”ה להציל את קבר רחל. מרים חשה שזה חלק מן התהליך חשוב שבו נוצר חיבור עמוק בין יהודים מכל העולם לקבר רחל ויהודי ארץ ישראל כחלק מתפיסה שכולנו בנים לאמא אחת. וב”ה כיום אלפי יהודים מגיעים למאמא רוחל מדי יום וקול התורה והתפילה נשמע באתר יומם וליל.
של קבר רחל עברה מרים לשלב של שיפוץ האתר- קבר רחל צריך להיות כמו ארמון- כאשר פגשתי את ידידי משכבר הימים מנדי ואיטה קליין אמרתי להם: “אתם המונטיפיורי של הדור הזה”. הם לא הבינו למה התכוונתי אך אני המשכתי “מימי יעקב נגעו במצבת קבורת רחל ידיים בודדות, לפני כאלף וחמש מאות שנה נבנה עוד חלק במבנה ולפני 180 שנה מונטפיורי הוסיף חדר בסמוך לעזרת הנשים, כעת לכם יש את הזכות הגדולה לפאר את מתחם קבר רחל ולהקים שם ישיבה ללימוד תורה, מאחר והמתחם כולו בנוי מבטון מוגן ירי העבודות התמשכו והיו יקרות מאוד, למטרה זו תרמה מש’ קליין 5.000.000 מליון דולר” ממשיכה מרים, “ידעתי שמנדי ואיטה קליין יעשו כל מה שביכולתם לבנות ארמון ל”אם האומה” רחל, ואכן כך, הם נרתמו למשימה ההיסטורית ואכן ב”ה קבר רחל שופץ בפאר והדר, נבנה בית מדרש “היכל מנחם ציון” בכניסה, שבו לומדים כ- 7 כוללים” .

“אני מקנאה בזכות הגדולה שיש למשפ’ קליין. אך שמחה שהיתה לי הזכות לרתום אותם לפרויקט. לפני מס’ חודשים הסתיים השלב הראשון של השיפוץ וכעת מתחילים ביחד עם משרד הבטחון והמרכז לפיתוח המקומו”ק הקדושים את השלב ב’ של גג מעל כל המתחם שירחיב את המתחם ויתן מענה בטחוני למתפללים שמגיעים לקבר רחל במיוחד שבתקופה האחרונה בעקבות המצב הבטחוני הקשה בארץ – רבים נמנעים מלהגיע לקבר רחל ואפילו ביורצאיט של רחל אמנו ירד מס’ המבקרים באופן מאוד משמעותי. – מ-100.000 ל- 30.000 מתפללים.

מש’ קליין ממשיכה לדאוג לתחזוקה של האתר ביחד עם המרכז לפיתוח המקומו”ק ולכן ללומדי הכוללים בקבר רחל ותומכת במילגה חודשית נדיבה לעשרות האברכים שלומדים באתר הקדוש במסירות נפש בכולל “מנחם ציון” ובכולל “אהל רחל” שבראשות הרה”ג אברהם מילר שליט”א והרה”ג עודד כי טוב שליט”א.

לראשונה – לימוד תורה וגמרא של צעירי הצאן אצל אמא רחל מתוך אהבה וגישה חינוכית

בפגישה ההיסטורית שבה השתתפו הרב הרה”ג אברהם מילר שליט”א והרה”ג שמואל בלום שליט”א, הנחה רב חיים את הרבנים אשר התייעצו איתו לגבי הרחבת הכוללים לכולל מיוחד שיסייע לבחורים

המתקשים בלימוד – הכולל שיערך אחה”צ יהיה מורכב מאברכים מחנכים ובורחי ישיבות מירושלים – שישלבו לימוד ותפילה להצלחה בלימוד הגמרא. רב חיים הורה לרבני הכוללים להכשיר את האברכים בדרכי ההוראה והחינוך כדי שהתלמידים אכן יוכלו להתחזק בלימוד מאהבה.

 

 

 

עם הפנים קדימה להנחיל את מורשת רחל אמנו לכל עם ישראל

“בבדיקה שערכתי ראיתי שאין משפחה בעולם שאין שם את השם רחל” אומרת מרים, תבדקו זאת אומרת מרים בהתלהבות: “במעגל הראשון של כל משפחה יהודית יש רחל, רייצ’ל, רוחי ועוד… ”

וכך החליטה מרים שלאחר הצלת קבר רחל ולאחר השיפוץ של קבר רחל, כעת יש להנחיל את מורשתה לכל העולם ולצאת מגבולות החומות שמקיפות אותה.

“אני כבר כעשר שנים חולמת להקים תערוכה ומרכז למורשת קבר רחל” לפני שלוש שנים הקימה מרים לצד המסע לקבר רחל מסע מרגש נוסף במכחול ובצבע אל מקום קבורתה, ומציגה לראשונה תערוכת ציורים בנושא קבר רחל..

התמונה הנוסטלגית היא של המבנה העתיק בעל הכיפה המתנוססת מעליו, ומאחוריו עץ הזית המטיל צילו על אדמת הטרשים בואכה בית לחם. כמעט ואפשר להריח את העשן העולה מפתילות השמן אותם היו המתפללים מעלים תדיר מעל הציון, ושלהבותיהן הקטנות המרצדות, מתאבכות בחלל הצר ומותירות דמעות פיח על הקיר ספוג התפילות.

 

את התמונה הזאת מבקשת גב’ מרים עדני, האישה האגדית המנהלת את “הקרן למורשת קבר רחל”, להחזיר לתודעה היהודית. במשך שלוש השנים האחרונות, היא עמלה על תערוכת ציורים מדהימה ומיוחדת, אומנות אבסטרקטית לצד ציורי שמן כבדים, בנושא קבר רחל. האיורים האומנותיים בתערוכה, המוצגת החל מהשבוע במלון ג’רוזלם גולד בירושלים, קרוב לתחנה המרכזית בבירה, משקפים את הכמיהה של עם ישראל לקבר של האם הבוכה למענם ולא מפסיקה להתחנן.

כאמור, במשך שלוש שנים אספה גב’ עדני, שלושים ושלוש(!) יצירות אומנות מדהימות, מודרנית וקלסית, פרי מכחולם של אומנים ידועי שם כמו ברוך נחשון, אדווארד גרוסמן וגב’ מרים עדני בעצמה. הקהל ייחשף לצד האמנותי של מרים עדני שמציירת את קבר רחל מכחול נשמתה ובצבעים הזורמים בעורקיה, המהולים בדמעות וחול מקבר רחל ומשקפים את הכמיהה של עם ישראל לקבר של האם הבוכה למענם ולא מפסיקה להתחנן.

התערוכה תוצג לזכרה של נאוה אפלבוים הי”ד, הכלה הבלתי נשכחת שנרצחה ביום חופתה עם אביה ד”ר דוד אפלבוים הי”ד. משמלת חופתה של נאוה נתפרה פרוכת לקבר רחל, שעד היום תלויה על הקיר מול הציון.

“זה חלום שמתגשם”, אומרת לנו הגברת מרים עדני. “רציתי לתת ליהודים קרובים ורחוקים לגעת בהילה העוטפת את קבר רחל ולחבר אותם יותר למקום הקדוש דרך האומנות”.

 

בין האיורים ניתן לראות את שער קבר רחל כפי שהיה לפני שנים, עם המפתח המפורסם של קבר רחל.

המפתח, לו נקשרה ההילה המיוחדת כסגולה ללידה קלה, הופקד לפני כמאה שנים בידיהם של השמשים המסורים של קבר רחל ממשפחות בורלא וסבן הספרדיות שבירושלים ומשפחות פריימן ומונזון האשכנזיות. השימוש במפתח לסגולה החל באותם ימים וצבר תאוצה. השמועות על הנפלאות שהוא מחולל בעיקר בקרב יולדות – הריץ אנשים נוספים לנסות את הסגולה אצלם.

כשתבואו לראות את התערוכה של מרים עדני, חשוב שתדעו שאתם מביטים בסגולה אמיתית! תמונת קבר רחל נחשבת כסגולה לשמירה מכל רע וסגולה נגד עין הרע. בספר “יסוד לקרא” לצדיק הרב אריה לייבוש ליפשיץ מאפטא, מובא כי בתמונת קבר רחל טמונה סגולה לשמירה ולקמיע מכל דבר.

תמיד תמונת קבר רחל רווחה אצל יהודי כל הארץ ותושבי חו”ל שלא פקדו מעולם את הקבר, ולא ראו אותו בגודל טבעי, הרגישו את רחל אמנו קרובה לליבם. הם דאגו לתלות את תמונת קברה על כתלי בתיהם, כולל בתי הכנסת ובתי המדרש, לחקוק אותה על כריכות ספרים, לרקום על מעילי ס”ת, להטביע על קופות צדקה ולשרטט על נרות נשמה. היו גם מקומות, בעיקר בארצות המזרח, שהגדילו עשות ורקמו את מצבתה גם על כיפות, חרטו על ארנקים, רקעו את בבואת הציון על תכשיטים, מתליונים ועד צמידים שנשאו הנשים.

מה כואב הלב כי כיום העץ והכיפה כבר אינם מתנוססים למרחוק כציון דרך. המתחם הסוגר על הקבר, הפך את המקום לכעין מבצר צבאי. אך כל זאת אינו מונע מהמוני בית ישראל המבקשים להתרפק על קברה של אימא-רחל לגדוש בהמוניהם את הציון, להתפלל, להעתיר, לבכות בבקשה שזכויותיה ורוחה של רחל אמנו הצדקת, יאצילו על החוטים וילוו את הנושא אותם לכל מקום בו ישהה.

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.