המשימות של משה אבוטבול והפערים בסוגיית הגיוס – טורו השבועי של חיים גריידינגר

מבצע משה

ראש עיריית בית שמש משה אבוטבול הוא אדם נחמד וסימפטי, איש שקשה לריב איתו. יחסי האנוש שלו סייעו לו לעבור איכשהו כמה גלי צונאמי שגרמו לקדנציה הראשונה שלו בעירייה להשתקף רק מבעד לעדשת יחסי חרדים-חילונים בעיר. למרבה הצער, נראה שגם הקדנציה הקרובה עלולה להיות דומה מאוד לקודמתה.

צריך להגיד את האמת כבר בהתחלה. בית שמש נפלה מזמן. היא נפלה בגלל העובדה שמתגוררות בה מאות משפחות הנמנות על הפלגים הקיצוניים ביותר שהכיר המגזר החרדי. אלו שלא מוכנים להסתפק בניהול אידאולוגיית חיים שמרנית וקיצונית, בעיקר ביחסים עם המדינה כריבון לגיטימי ובהפרדה הקיצונית בין המגדרים שבה הם דוגלים, רק בד’ אמותיהם. הם מבקשים לכפות אותה בשתי מערכות. פעם אחת בניסיון לכפות הקצנה על המגזר החרדי עצמו, ופעם נוספת בהתנגשויות הבלתי פוסקות עם מערכות המדינה ברמה הארצית והמוניציפלית.

בתוככי העיר נמצאת השכונה המרכזית בה הם מתגוררים. תשאלו כל תושב בית שמש איפה נמצאת “הקסבה” והוא יידע להגיד לכם בקלות. המציאות שבה חיים תושבי בית שמש הזויה כל כך, עד שחלקם עלולים לטעות ולחשוב שהיא נורמלית. הבעיה ביכולת לאכוף את החוק בצורה אפקטיבית ומרתיעה על אותה קבוצה קיצונית, שמהווה מיעוט שולי אך קולני במגזר החרדי, היא העובדה שאין להם יותר מדי מה להפסיד. רובם מחוסרי תעסוקה שחיים על קצבאות נגידים מחו”ל, ומעצרים והתפרעויות הם לחם חוקם. לעתים נראה שהם נהנים מהחיכוך וההתגרות עם כוחות המשטרה לא פחות מאשר המטרה לשמה הם מפגינים.

בהיעדר יד ברזל של המשטרה בשנים האחרונות, שהייתה יכולה להחזיר את הקנאים לגודלם הטבעי, לא נותר לראש העירייה אלא לנסות ולהלך בין הטיפות כדי להנמיך את גובה הלהבות. בודד במערכה, הוא נותן את כל מה שיש לו.

לאורך השנים מצאו גורמים פוליטיים רודפי כותרות ויח”צ את ההזדמנות לבוא ולייצר אייטמים על גבם הדוויה של תושבי העיר. אותם גורמים שהציפו את העיר בתקופות בהם עברו כלי התקשורת “להתגורר” בעיר, נעלמו משם יום אחרי והותירו אדמה חרוכה. למרבה האירוניה, דווקא הישג אחד יש להם. בחוגים הקנאים נהנו מאוד מהמהומות, שמאיצות את זרם התרומות שמגיע אליהם מחו”ל.

השבוע בבית המשפט בירושלים נפגש אבוטבול עם אלי כהן, שהתמודד מולו לראשות העיר, למערכה שנייה. את מערכת הבחירות הוא ניצח לעת עתה, אבל נגד התוצאות עומד הערעור שהוגש על ידי כהן והיועץ המשפטי לממשלה. על הפרק הדרישה לביטול תוצאות הבחירות והליכה לבחירות חדשות בגלל עשרות זיופים בבחירות, שלדבריהם מצביעות על מגמה של זיהום טוהר הבחירות בעיר. אבוטבול מצויד בסוסי מלחמה מנוסי קרבות כמו עו”ד יעקב ווינרוט ואחרים. בשלב הזה קשה לראות בחירות חוזרות בעיר, אבל האפשרות הזו עדיין פתוחה.

אם יצליח אבוטבול לעבור את המשוכה הזו, הוא יהיה חייב לנסות וללכת נגד הלחץ הקנאי. הוא חייב להפתיע את תושבי העיר החילונים, ולמרות שרבים מהם הצביעו נגדו, לחזק את השקעות העירייה בציבור זה. הוא צריך לעשות את זה לא רק בשבילם, אלא גם עבור התושבים החרדים של העיר. האיזון בין חרדים לחילונים בעיר ייצור את הבלאנס שיעצור ויבלום את הכוחות הקיצוניים, ויאפשר לבית שמש למצות את הפוטנציאל הגלום בה. אם ינהג כך, יכול להיות שבבחירות הבאות כבר יהיה משעמם בבית שמש. שעמום חיובי של עשייה ברוכה ושגרה של דו קיום.

מתגייסים למלחמה

הנושא של גיוס החרדים הולך ודוהר לנקודה של קרע אמתי בעם. ממעבר מ”ברית האחים” של בנט ולפיד למלחמת אחים. הבעיה הגדולה בשורה התחתונה היא בין המחיר שמבקשים המוכרים למחיר שהקונים מוכנים לשלם. קשה מאוד לראות את הפערים הללו נסגרים.

יאיר לפיד רואה בסופו של מהלך את הציבור החרדי קם פתאום בבוקר ומתחיל ללכת, לבקו”ם. החרדים לעומת זאת לא באמת מוכנים לוותר בסוגיה העקרונית של גיוס בני הישיבות, ומוכנים רק לפתרונות שישמרו את המצב ברובו כפי שהוא. לפי הגישה החרדית, גיוס בני הישיבות ימחק את היכולת של הציבור החרדי לשמר את המסורת שלו.
נקודת המפגש הבאה היא בהחלטה האם יוטלו סנקציות פליליות על בני ישיבות שלא יתייצבו לצו גיוס. בבית היהודי מתנגדים לכך. בינתיים ראינו השבוע רמזים קטנים למה שעלול להתרחש אם נגיע למצב שבו המשטרה הצבאית תצטרך להתמודד עם אלפי סרבני גיוס בכל מחזור. המפגינים במאה שערים השבוע ייצגו שוב את הפלגים היותר קיצוניים, בני העדה החרדית שרובם דואגים לקבל פטורים שונים ומשונים מצה”ל, ובאופן אבסורדי לא מייצגים את המסה העיקרית של בני הישיבות דחויי השירות שמגיעים מהציבור הליטאי, הספרדי והחסידי.

אבל אסור שיהיה ספק. גיוס לצה”ל של בחורי ישיבות הוא באמת קו אדום. לא מדובר בבלוף וכאן טמון הפער בין הצדדים. החרדים היו בטוחים שאחרי הבחירות הם ייכנסו לקואליציה והממשלה תנציח את המצב הקיים בחקיקה מחודשת, אבל המציאות טפחה על פניהם. בעניין הזה מעניין לצטט את דבריו של עו”ד יעקב ווינרוט, שהתבטא באופן מפתיע בראיון לרדיו “קול חי” ומתח ביקורת חריפה על ההתנהלות הציבורית הכוחנית של המגזר החרדי ותפיסת המציאות של ראשיו.

הראיון נסוב סביב סוגיית הבחירות לבית שמש בהן פתחנו, אבל התוכן רלוונטי גם לנושא הגיוס. “היהדות החרדית שכחה שהיא ‘תולעת יעקב’. היא באמת חושבת שהיא שותפת אמת להוויה הישראלית, ההתנהגות היא כשל הרקולס אדיר ממדים. הדבר הזה הוא האסון הגדול ביותר שקיים בציבור החרדי”, אמר ווינרוט.
הוא הוסיף וציין: “החרדים היום לא מתנהגים כפי שאני התנהגתי כשהייתי ילד בנתניה. זה דור שלם שגדל באופן כזה. היהדות החרדית הולכת לספוג מכות כאלה, שהיא בכלל לא מתכוננת אליהן אבל הן כבר כתובות על הקיר. הן כבר יחזירו אותנו לפרופורציה”.

טורו של חיים גריידינגר מתפרסם בעיתון סופהשבוע

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. אני חולק על כל הגישה של עו”ד ויינרוט עם כל הכבוד לו החוק החילוני לא קיים כאן יש עוד צדדים בכלל למי שאינו שומר מצוות אין בכלל רשות לגור בארץ ישראל נקודה

    גי'מי ספיקרסון |
    הגב