עניים? לא נאפשר לכם לתפוס מחסה בבנין שלנו • סערה

הבעיה: לתושבי ‘גבעת עמל’ אין מרחבים מוגנים בשכונה. הפתרון: לתפוס מחסה במגדלים הסמוכים. הבושה: בניגוד להנחיות, המאבטחים במגדלים לא מאפשרים להם להיכנס

בעוד רוב תושבי תל-אביב רצו הבוקר פעמיים לתפוס מחסה במרחבים המוגנים, נאלצו תושבי ‘גבעת עמל’ להישאר חשופים ללא מחסה מפני הטילים.

תושבי השכונה הוותיקה מתלוננים על כך שהמבנים הישנים בהם הם מתגוררים מאלצים אותם לתפוס מחסה במגדלים החדשים שלידם – מגדלי יו ומגדלי פעמוני, אך למרבה הצער המאבטחים במגדלים הללו מונעים מהם את הכניסה.

ברוריה, תושבת השכונה, אמרה בראיון ל’וואלה’ “אנחנו יושבים בסמיכות לבנייני יו. חלק מתושבים ניסו להיכנס לבניינים כדי להגן על עצמם ופשוט השומרים סירבו לתת להם להיכנס וסגרו את הדלתות”. ברוריה הוסיפה: “בגבעת עמל אין חדרים מוגנים ואין כלום. אנשים גרים בבתים שהגג שלהם בן 70 שנה”.

לדברי ברוריה, כאשר התושבים הידפקו על דלתות מגדלי יו, הם נענו ב”אין כניסה” מצד המאבטחים, וכך גם במגדלי פעמוני בשכונת בבלי הסמוכה: “נעלו את הדלתות והשומר נעלם. אנשים נאלצו לרוץ מתחת לעצים או לשכב על הרצפה עם עגלות ועם ילדים קטנים”.

רונית כהן, המתגוררת גם היא בשכונה, אמרה ל’נענע 10′: “זו פשוט טרגדיה…המשפחות שלנו הגיעו לכאן ב-1947 לכפר ערבי נטוש, וגם היום זה נראה כמו כפר ערבי נטוש”.

“זו שכונה מוזנחת, עם בנייה קלה, אם נופל משהו אין שום מיגון. ממ”ד מבחינתנו זה מדע בדיוני”…יש אנשים שגרים קרוב יותר לבנייני מגורים בבבלי, שחלקם היו סגורים (בניגוד להנחיות העירייה – ג.ל). פרויקט היוקרה של מגדלי יו לא רלוונטי כמעט, מכיוון שצריך לחצות בדרך לשם כביש ראשי כמו דרך ההלכה. כדי להגיע למקום מוגן ממילא צריך להיכנס לרכב, ואין כאן כבישים סלולים. ביקשנו שידאגו למקלט, אבל עיריית תל אביב ממשיכה להזניח אותנו. מקלטים כאן זה לא חלק מהעיסקה איתם”.

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה: “ברחוב הרב הרצוג 25, בסמוך לשכונת גבעת עמל, קיים חניון המתפקד כמקלט ציבורי. עוד נציין כי המקלטים בעיר נועדו לשהייה ארוכה, או כמפלט למי שנמצא בשטח פתוח במרחק של דקה וחצי מהם. ההנחיות של פיקוד העורף בהישמע אזעקה הן להגיע למרחב מוגן הקרוב ביותר במרחק דקה וחצי – ממ”ד, מקלט, חדר מדרגות או חדר פנימי”.

על תופעת התושבים שאינם מוכנים לפתוח את בתיהם, הגיבה העירייה: “אנו רואים בחומרה את האירוע וחוזרים וקוראים לכל דיירי הבניינים בתל אביב-יפו לפתוח בעת זו את הדלתות לעוברים והשבים, כדי לאפשר להם מיגון בעת אזעקה”.

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. יש לציין רק שאלו האנשים שמרחמים על האוכלוסיה הפלסטינית שהם סובלים מסכן, הם אלו שלא מרחמים על היהודים המסכנים, ועל ילדים רעבים,

    משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
    הגב