עשור לפיגוע המשולב בהודו: קומת הנצחה לנרצחי הטבח במומביי

עשור אחר הירצחם של שליחי חב”ד במומביי גבי ורבקי הולצברג הי”ד: פעוטון חדש וקומת הנצחה הוקמו בבניין בו אירע הרצח, כשנה לאחר ביקור נתניהו במקום

במלאת עשור לטבח במומביי שבהודו, שבו נרצחו 197 בני אדם – בהם זוג שלוחי חב”ד בעיר הרב גבי ורבקי הולצברג ז”ל ו-4 מאורחיהם – תחנך אנדרטה גדולה לזכרם, בבניין בית חב”ד בן 6 הקומות שבו אירע הפיגוע. בבניין פועלים כיום הרב ישראל וחיה קוזלובסקי, שנשלחו מטעם תנועת חב”ד כמחליפיהם של הזוג הולצברג. בבית חב”ד ובקהילה היהודית בעיר יציינו את התאריך העברי לטבח, ראש חודש כסלו, בסוף השבוע הקרוב. הממשלה המקומית של מדינת מהאראשטרה שבה שוכנת מומביי, תקיים אירוע גדול גם ב-26 בנובמבר – כך פורסם הבוקר ב’ישראל היום’.

בקומת הגג של המבנה, שאליה השתלשלו לוחמי הקומנדו ההודיים באמצעות מסוקים, נשלמת בימים האלה בנייתה של אנדרטה מרשימה, שבה מוצגים שמותיהם של הנרצחים בטבח המושלב שבוצע בכמה מוקדים במומביי. האנדרטה עשויה אבן שחורה ומפל מים זורמים וכן לוח זיכרון תלת מימדי. בגג, שקוטרו כ-60 מ”ר, הוקמו גם נקודות תצפית לעבר מבנים נוספים שעליהם השתלטו מחבלים בטבח המשולב, בהם בית מלון טאג’ מאהל.

בחודשים הקרובים תושלם גם בניית מוזיאון המתמקד בעם היהודי, בקומה הרביעית והחמישית של המקום. עלות השיפוצים מוערכת בששה מיליון דולרים. כזכור, פרטי התכנית לשיקום בית חב”ד פורסמו ב’ישראל היום’ לקראת ביקורו של ראש הממשלה נתניהו במקום, בחודש ינואר האחרון.

הרב קוזלובסקי אמר: “כאשר הגעתי למקום לראשונה, היו עדיין כתמי דם וחורי ירי בקירות. מלבד שיפוץ המקום עבור בני הקהילה היהודית ותרמילאים ישראלים, הבנתי שעלינו להשתמש במבנה הזה כסמל לניצחון האור על החושך ולהביא לכאן גם תיירים וגם מקומיים. המתקפה בנובמבר 2008 הייתה לא רק נגד בית חב”ד, אלא כלפי המערב ובני האומה ההודית והיא נצורה בזכרון העממי כאירוע מכונן, כמו ה-11 בספטמבר בארצות הברית. למרות זאת, טרם הושק אתר זיכרון מסודר ומכובד לכל נרצחי הפיגוע המשולב והקטלני ובאנדרטה שנחנוך כאן בבית חב”ד, יונצחו כולם, ללא יוצא מן הכלל”.

ההערכות הן שלאנדרטה יגיעו אלפי מבקרים מידי חודש.

ובתוך כך, בני הזוג קוזלובסקי חנכו לפני כמה שבועות פעוטון לכ-20 בני ובנות הקהילה היהודית במומביי, המונה כ-2,000 נפשות. בנוסף, בשנת הלימודים האחרונה נפתח בבית חב”ד גם “בית ספר ליום ראשון” לתלמידי כיתות א’-ד’, שבו לומדים כ-30 תלמידים. על פי התכנון, באירוע הממשלתי לציון הטבח במומביי, בסוף נובמבר, יוכרז על הקמת סניף של C-teen, שהיא תנועת הנוער הבינלאומית של חב”ד. “החלום של גבי וריבקי היה לפתוח מועדון לבני נוער בגג המבנה – אבל התכניות לא יצאו אל הפועל והגג יהיה מעתה אתר הנצחה לזכרם”, אומרת חיה קוזלובסקי מבית חב”ד במומביי.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.