עשר שנים אחרי שהממשלה החליטה, הצליחו משרדיה להסתדר ביניהם

למעלה מעשור מחכים תושבי הנגב למימוש החלטת ממשלה מ־2014 לפיה יוקם בית רפואה נוסף בבירת הנגב, באר שבע. מתי זה יקרה?

ביום חמישי האחרון פרסמו מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב ומנכ"ל משרד האוצר, שלומי הייזלר, חוות דעת מפורטת שממליצה לקבוע כי שהתכנון, ההקמה והתפעול של בית הרפואה החדש בבאר שבע, יהיו במודל משותף לקופות החולים מאוחדת ולאומית. כשהבעלות בבית הרפואה תהיה של קופות החולים, וההפעלה תיעשה באמצעות המרכז הרפואי שיבא.

בכך נסללה הדרך לשרי הבריאות והאוצר להעלות את הנושא להחלטת ממשלה מיד אחרי חג הפסח. המלצה זו מגיעה בסיומה של עבודת מטה שהובילו מנכ"לי משרד האוצר והבריאות ולקחו בה חלק משרד הבריאות, אגף התקציבים, החשב הכללי והממונה על השכר באוצר. עבודת המטה הביאה לפריצת דרך והסכמות באשר לאופן יישום ההחלטה לטובת שיפור איכות והיקף שירותי הבריאות לתושבי הדרום.

בית הרפואה החדש שאמור להפתח עד שנת 2028 יכלול בסופו של דבר כ־600 מיטות ואת מגוון השירותים שישתלבו בשירותי האשפוז והקהילה בדרום הארץ. ההחלטה, שדורשת אישור ממשלה, סוללת את הדרך ליישום החלטת ממשלה מ־2014 בה הוחלט לראשונה על הקמת בית רפואה נוסף בבאר שבע.

בית הרפואה החדש יחזק את הרפואה בדרום הארץ ויביא לידי ביטוי את היתרונות הגלומים בבעלות משותפת של קופות החולים הקטנות ומרכז רפואי בעל נסיון ויכולת למשוך אליו כח אדם וההשפעות החיוביות של אלה על מבנה התחרות בשוק הבריאות ולצמצום פערים בגישה לשירותי בריאות בדרום הארץ.

‎שר האוצר, בצלאל סמוטריץ', אמר בעקבות הפרסום: "מדובר בהחלטה חשובה ומשמעותית לבאר שבע ולאזור הדרום והנגב כולו, שתשפר באופן מהותי את הרפואה בקהילה, ותקדם מתן שירותי בריאות מעולים לתושבי הדרום. צעד זה הוא חלק ממספר צעדים שנועדו להגביר את ההשקעה בתשתיות בפריפריה, ואין ספק כי הוא יוביל להגדלת האוכלוסיה באזורים אלו. אני מודה לידידי שר הבריאות, אוריאל בוסו, ולמנכ"לי שני המשרדים, עו"ד שלומי הייזלר ומשה בר סימן טוב על שיתוף הפעולה הפורה שהביא לקידום צעד משמעותי זה".

שר הבריאות, אוריאל בוסו, אמר: "אנחנו עושים היום צעד גדול קדימה לקראת הקמת בית רפואה חדש בבאר שבע. בשורה היסטורית שתשנה את פני מערכת הבריאות שלנו לדורות קדימה. זהו מהלך חשוב לנגב, שיוביל להגדלה של המענה הרפואי בכל התחומים וישפיע באופן ישיר על כלל אזרחי ישראל. כפי שהתחייבנו, אנו ממשיכים לממש את ההסכם הקואליציוני מתוך חזון ברור של צמצום פערים ודאגה שכל אזרח בישראל, מכל אזור גיאוגרפי, יזכה לקבל שירות רפואי שוויוני ואיכותי. בניית בית רפואה חדש בנגב הוא מהלך צודק שישפר את חייהם ובריאותם של התושבים, ויהיה מקור תעסוקה ומחקר משמעותי. אני שמח שהצלחנו להגיע להבנות עם האוצר לאחר שנים, ומודה לשר סמוטריץ' על שיתוף הפעולה. המתווה שנקבע יעניק לנו את הכלים להוציא אל הפועל את המהלך באופן היעיל והנכון ביותר. אפעל להעלות את הנושא לאישור הממשלה בהקדם האפשרי על מנת להתחיל במלאכת ההקמה בזמן הקרוב".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *