עתיד השיפוצים בישראל – פחות שבירות, יותר ניסורים

הרצון לבנייה יעילה ואיכותית יותר, מביא לשיפורים ושינויים תכופים. אחד השינויים המעניינים הוא ניסור הבטון שמחליף לאט אבל בנחישות את פעולת השבירה הוותיקה • סקירה מיוחדת

ענף השיפוצים והבנייה מתקדם ומשתפר ללא הרף והרצון לבנייה יעילה ואיכותית יותר, מביא לשיפורים ושינויים תכופים. אחד השינויים המעניינים שנוגעים הן לבניית מבנים חדשים והן לעבודות שיפוצים רבות הוא ניסור הבטון שמחליף לאט אבל בנחישות את פעולת השבירה הוותיקה.

צריכים לפתוח חלון חדש, לשבור קיר או אפילו לפתוח פתח בתקרה? סיכוי סביר שתצטרכו להזמין מנסרי בטון.

לפניכם כל מה שצריך לדעת לפני שמתחילים לנסר בבטון:

מה זה ניסור בטון?

ניסור בטון היא פעולה שבמהלכה חותכים בטון באמצעות מסורים ייעודיים שיכולים לחדור לבטון חזק ועבה במיוחד, לרבות כזה שמחוזק באמצעות ברזלים שנמצאים בתוכו. הניסור מתבצע עם מסורים חשמליים מיוחדים וגדולים למדי שמורכבים ממספר חלקים מרכזיים.

  1. להב המסור שצורתו דיסק עגול ומשונן בקוטר שיכול להגיע למטר ואפילו יותר. במהלך ההפעלה שלו, הדיסק מסתובב וחותך את הבטון בקו ישר ומדויק ואף עושה את זה במהירות מרשימה. את להב המסור מצפים בשבבי יהלום תעשייתי בדרגת איכות גבוהה שיוצרים שכבה חזקה ועמידה שיכולה לחדור את הבטון.
  2. מנוע חשמלי חזק שמניע את הדיסק ומסובב אותו בעוצמה. המנוע מצריך חיבור לקו מתח תלת פאזי ובהיעדר אחד כזה, מנסרי הבטון צריכים להביא עימם גנרטור מתאים.
  3. מאחר שכל המנגנון מאוד כבד ומסורבל, נעזרים במסילת מתכת חזקה שמקובעת אל אזור הניסור ועליה מותקנים כל מנגנוני הניסור לרבות הדיסק המשונן והמנוע.
  4. משאבת מים שאחראית על קירור הלהב בזמן הניסור של הבטון והפחתת כמות האבק שמתפזר בזמן הניסור.
  5. מנגנון הפעלה מרחוק שמאפשר למנסר הבטון לבצע את החיתוך במרחק בטוח מהמסור והבטון שחותכים.

כמה עולה לנסר בטון?

המחיר של ניסור בטון נע בין כמה מאות שקלים ויכול להגיע לאלפים רבים בהתאם לסוג העבודה והמורכבות שלה. לדוגמה, פתיחת פתח לחלון בקיר חיצוני יעלה בממוצע 2,000 ש״ח בעוד שניסור גג עשוי לעבור את ה-10,000 ש״ח מפני שמעבר לעבודת החיתוך המורכבת, צריך להיעזר במנוף מתאים כדי לאבטח את הגג שלא יקרוס אל תוך המבנה ולשנע אותו לאתר פסולת.

חשוב להבחין בין שתי שיטות תמחור נפוצות, האחת לפי מטר רץ והשנייה לפי מהות העבודה. לדוגמה, בניסור של קיר, המחיר יקבע לפי המטרים של הבטון שצריך לנסר בעוד שכדי לפתוח פתח לדלת או להרחיב פתח קיים, המחיר יהיה פיקס לפי מהות העבודה.

בין הגורמים שישפיעו על המחיר של הניסור ניתן למנות את עובי הבטון שצריך לנסר, המיקום והגישה אליו, כמות הבטון שמנסרים, המורכבות של הניסור, שימוש באמצעים נוספים מעבר למסורים ובכלל זה גנרטור או מנוף ולבסוף צריך גם לקחת בחשבון את הפינוי של הבטון שמצריך ברוב המקרים את השבירה והריסוק שלו טרם הפינוי לאתר פסולת מורשה.

שבירה לעומת ניסור

שבירה של קירות או כל חלק אחר במבנה היא שיטה מיושנת אך יעילה במגוון מצבים שבהם החלק שצריך לשבור אינו עשוי מבטון. יחד עם זאת צריך לזכור ששבירה לא תהיה כדאית במצבים שבהם החלק עשוי מבטון מפני שהתהליך לא יהיה יעיל ואם הבטון עבה, אז גם לא כל כך אפשרי.

יש פעולות שבהן נדרש דיוק והשבירה עשויה לגרום ליותר נזק מתועלת. בפתיחת חלון לדוגמה, אנו יכולים לנסר את הפתח בצורה מדויקת כך שכל מה שיישאר לעשות זה להתקין את החלון בעוד שבשבירה של אותו פתח, נצטרך להשתמש בבטון כדי לתקן וליישר את הפתח ששברנו.

לאור היתרונות הרבים של הניסור, אפשר להבין מדוע השיטה הזאת הולכת ותופסת נפח גדל בעבודות השיפוצים והבניה ומחליפה במקרים רבים את השבירה שהייתה מקובלת בעבר.

כללי בטיחות לניסור שחייבים לדעת

ניסור היא פעולה מאוד יעילה אך גם כזאת שמלווה בסיכונים רבים ולכן צריך להיערך אליה באופן הנכון ולהקפיד לעבוד רק עם מנסרי בטון אחראיים ומנוסים. בין הסיכונים שכל מי שמזמין עבודות ניסור ניתן למנות את הבאים:

  1. פגיעה בתשתיות המבנה – כמעט בכל קיר או תקרה מצויים קווי חשמל, צינורות מים וביוב וכיוצא בזה. התשתיות האלה מוסתרות ואם נחתוך את הקיר מבלי לדעת היכן התשתיות נמצאות, אנו עלולים לגרום לנזקים. לכן חייבים למפות את התשתיות ולנתק אותן מהאזור שעומדים לנסר.
  2. החלשת המבנה או חלקים ממנו – ניסור קורות בטון וקירות תומכים עלול להוביל להחלשת המבנה ולכן צריך לעתים להיוועץ במהנדס בניין.
  3. הפעלת כלים מסוכנים – המסורים עלולים להיות מאוד מסוכנים ולכן חשוב לעבוד לפי כללי בטיחות מחמירים ולהזמין רק מנסרי בטון שמכירים את הכללים האלה ומקפידים עליהם.
  4. נפילת חלקי בטון כבדים – במהלך הניסור עלולים ליפול חלקי בטון מאוד כבדים שיכולים לגרום לנזקים במבנה וחלילה בנפש ועל כן חשוב לתכנן את העבודה באופן דקדקני ולנקוט בפעולות ואמצעים שנועדו למנוע נזקים משניים.

לסיכום

עבודות הניסור מאוד יעילות, המחיר שלהן הופך לנגיש יותר ולאור היתרונות הרבים הנוספים, אין פלא שהשימוש בניסור הולך ותופס תאוצה תוך החלפת שיטות מסורתיות כמו שבירה. יחד עם זאת כדי להגיע לתוצאות הרצויות ולהימנע מנזקים, חשוב לעבוד עם מנסרים מקצועיים שעובדים באופן זהיר ולפי כללי הבטיחות המקובלים.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *