פסיכומטרי- אאוט, בגרויות- אין: להתקבל לתואר ללא פסיכומטרי

הדעה הרווחת בארץ היא כי לא ניתן להתקבל ללימודים אקדמיים במוסדות להשכלה גבוהה ללא ציון במבחן הפסיכומטרי. המוסדות האקדמיים השונים מספקים מחשבונים לחישוב ציון ההתאמה המשוקלל הבנוי על סמך ציוני הבגרות והציון הפסיכומטרי יחדיו, אך קיימים מסלולים בהם ציון הפסיכומטרי אינו נדרש לצורך קבלה ללימודים. מהפכת הפסיכומטרי שאותה רוצה להכניס שר החינוך שי פירון עשויה לבטל כלל את הצורך בציון או לפחות לצמצם את תופעת קורסי ההכנה הייעודיים למבחן הפסיכומטרי.

מהפכת הבגרויות של שי פירון – על מה בעצם מדובר?

כתוצאה מהלחץ להשגת ציון פסיכומטרי גבוה, קיימים היום קורסים פרטיים רבים המציעים הכנה למבחן תמורת סכום לא מבוטל. הכנה זו יוצרת פערים בין מי שניגש למבחן לאחר קורס הכנה שכזה, לבין מי שאין ידו משגת לשלם עבור הקורס וניגש לבחינה ללא הכנה מתאימה. בנוסף, משך קורס כזה יכול להשתרע על פני חודשים, דבר אשר מעכב את הרישום למסלולי הלימוד במקרים רבים בשנה שלמה.

פועל יוצא מכך הוא כי ציוני הפסיכומטרי בפריפריה נמוכים מאלו שבמרכז, דבר היוצר ומשמר פערים באוכלוסייה. על מנת לפתור בעיה זו, תוכניתו של שי פירון היא להכניס את לימודי הפסיכומטרי כחלק מתוכנית הלימודים בכתה י”ב. אלו אשר נגשים למבחן הבגרות, יגשו למקצוע נוסף – הפסיכומטרי. בדרך זו, יזכו התלמידים, כולם, להכנה ולא יאלצו לדחות את הרשמתם לאוניברסיטאות ולמכללות עד לאחר השלמת קורס ההכנה למבחן הפסיכומטרי.

פסיכומטרי או קורס הכנה

פתרון דומה אך שונה להצעתו של שר החינוך שי פירון הוא המסלול המופעל מהשנה באוניברסיטת בן גוריון. על פי פתרון זה, מועמדים בעלי תעודות בגרות טובות עם ממוצע ציונים של 85 ומעלה (כולל בונוסים) וציון עובר באנגלית ברמה של 4 או 5 יחידות לימוד, יכולים להירשם לקורס הכנה לאוניברסיטת בן גוריון ללא מבחן פסיכומטרי. במהלך הקורס נלמדים תכני המבחן הפסיכומטרי (חשיבה מתמטית, אנגלית ברמה אקדמאית ואוריינות עברית) ובסיומו נגשים התלמידים לבחינות במקצועות אלו. ציוני הבחינות ישוקללו לכלל ציון המחליף את הציון הפסיכומטרי לצורך חישוב ציון ההתאמה המשוקלל, ועל סמך ציון זה יוכלו התלמידים להגיש את מועמדותם לחוגים השונים – לכל מחלקות הלימוד.

במרכז הבינתחומי קיים מסלול קבלה מיוחד למקצועות מנהל עסקים, כלכלה ומדעי המחשב אשר בו מועמדים בעלי ממוצע בגרות מעל 90 יכולים לעשות קורס הכנה במתמטיקה, בסיומו מתקיים מבחן שתוצאתו משוקללת בבחינת קבלתם ללימודים.

גם בטכניון קיים מסלול של לימודי הכנה בקורס מקדים שציוניו יחליפו את ציוני הפסיכומטרי, אולם שם הדגש הוא על מתמטיקה ופיזיקה ולימודי ההשלמה יהיו במקצועות אלו.

קבלה על סמך בגרויות בלבד – מה הסטאטוס במוסדות להשכלה גבוהה?

גם ללא מעבר קורס הכנה, מוסדות רבים מקיימים מסלולי קבלה לתחומים מסוימים על בסיס ציוני בגרות בלבד.

  • אוניברסיטת תל אביב – ממוצע בגרות 85 ללא בונוסים מתקבלים למרבית חוגי מדעי הרוח, בעלי ממוצע 90 ב-5 יחידות לימוד מתמטיקה ופיזיקה, או בעלי ציון בגרות משוקלל של 108 וציון 90 לא משוקלל ב-5 יחידות מתמטיקה יכולים להתקבל לחוגי במתמטיקה, פיזיקה, סטטיסטיקה וחקר ביצועים. בעלי ממוצע בגרויות 100 יכולים להתקבל למסלולי האמנות השונים.
  • האוניברסיטה העברית – ממוצע של 9.75 בבגרויות מזכה בקבלה למגוון מסלולים במדעי הרוח, ממוצע 10 בבגרויות יאפשר לכם הרשמה ללא פסיכומטרי ללימודי חינוך ומסלולים מסוימים בפקולטות למדעי החברה, הטבע והמתמטיקה לרבות חקלאות. מסלולים שונים דורשים ממוצעי בגרות שונים. לבעלי תעודת בגרות טובה במיוחד עם ממוצע משוקלל של 11.25 ומעלה תתאפשר הרשמה אף למסלולים נחשקים כביולוגיה, פסיכוביולוגיה, מדעי המחשב, הנדסת חשמל או כימיה וביולוגיה.
  • המרכז הבינתחומי הרצליה –  ממוצע בגרות מעל 100 מאפשר קבלה לרוב מסלולי הלימוד.
  • אוניברסיטת חיפה – קבלה ישירה ללא פסיכומטרי לכל מקצועות מדעי הרוח.

זה לא רק התרגיל, זה גם הגיל

במרבית האוניברסיטאות ובכמה מכללות קיימות הקלות שונות לגילאים מתקדמים יותר. לדוגמה, אוניברסיטת תל אביב מאפשרת לבני 40 ומעלה הרשמה ללימודי מדעי הרוח ללא ציון פסיכומטרי כלל.

במרכז הבינתחומי קיים מסלול קבלה מיוחד לבני 30 ומעלה אשר במסגרתו ניתן להירשם ללימודים ללא זכאות לבגרות וללא בחינת פסיכומטרי.

אוניברסיטת חיפה גם היא נותנת הקלות משמעותיות ופטורים בהתאם לגיל. בני 30 ומעלה זכאים להקלה בחישוב ממוצע הבגרות ואילו בני 42 ומעלה זכאים להתקבל על סמך זכאות לתעודת בגרות בלבד.

קבלה על סמך לימודים או הישגים קודמים

במוסדות לימוד מסוימים ניתן להתקבל למסלולי לימוד שונים גם שלא על פי ציוני פסיכומטרי או בגרויות אלא על סמך לימודים או הישגים אחרים קודמים. לדוגמה, באוניברסיטת תל אביב בעלי תעודת אח או אחות מוסמכים ובגיל מסוים ומעלה יכולים להרשם ללימודי סיעוד ללא צורך בתעודות נוספות.

לטכניון ניתן להתקבל גם דרך זכייה באחד מהמקומות הראשונים באחת מהאולימפיאדות הבינלאומיות המדעיות או להצטיין בלימודי האוניברסיטה הפתוחה (שאינם דורשים פסיכומטרי כתנאי כניסה) ומשם לעבור לטכניון על סמך הציונים בקורסים הללו.

במרכז הבינתחומי ישנם מסלולי קבלה מיוחדים על סמך הישגים קודמים בתחומי הבטחון, האמנות, מעורבות חברתית, ספורט ועוד.

קיימים כיום גם מספר מסלולי לימוד בתיכונים המאפשרים למצטיינים בתחומי המתמטיקה, המחשבים והפיזיקה לגשת לבגרות מוקדמת במתמטיקה (בכיתה י’) ברמת 5 יחידות ולהמשיך ללימודים אקדמיים במקביל לתיכון. גם מסלול כזה אינו דורש ציון פסיכומטרי על מנת להתקבל אליו.

חישוב ציוני הבגרות

ציון ההתאמה המהווה את סף הכניסה למסלולים השונים מחושב על סמך ציון משוקלל בבחינות הבגרות, ובמידה ודרוש – גם ציון הפסיכומטרי. ביצוע חישוב ממוצע הבגרות שונה ממוסד למוסד. משקל כל ציון בגרות נקבע על סמך הציון עצמו, מקדם מקצועי בחלק מן המוסדות ומספר יחידות הלימוד.

קיימות שלוש שיטות חישוב עיקריות – אחת הנהוגה בטכניון, שניה באוניברסיטת בר אילן ושלישית ביתר המוסדות.

  • שיטת חישוב ממוצע בגרות משוקלל בטכניון – את הציונים הגולמיים יש להכפיל במקדם הטבה: 1.1 למקצועות בהם הבחינה היא ברמת 4 יחידות לימוד, 1.2 לרב המקצועות ברמת 5 יחידות לימוד, 1.25 לחמש יחידות לימוד בכימיה וביולוגיה, ו-1.3 לחמש יחידות לימוד במתמטיקה ופיזיקה. לאחר חישוב הציון עם ההטבה, יש לכפול את הציון במספר יחידות הלימוד. ניתן להוריד מקצועות בחירה לא מוגברים המורידים מהממוצע, ובלבד שלאחר ההורדה נותרות לפחות 20 יחידות לימוד.
  • שיטת חישוב ממוצע בגרות משוקלל באוניברסיטת בר אילן – את הציונים הגולמיים יש לחלק בעשר. לציון באחד המקצועות הבאים: תנ”ך, תושב”ע, תלמוד, מחשבת ישראל, אנגלית ומתמטיקה יש להוסיף 1.25 לציון לכל יחידת לימוד מ-4 ומעלה (1.25 ל-4 יחידות, 2.5 לחמש יחידות, במידה והציון הוא בגובה 60 ומעלה). את הציונים המשוקללים יש לכפול את הציון במספר יחידות הלימוד. ניתן להוריד מקצועות בחירה לא מוגברים המורידים מהממוצע, ובלבד שלאחר ההורדה נותרות לפחות 20 יחידות לימוד.
  • שיטת החישוב ביתר המוסדות דומה לזו שבבר אילן בהבדלים מסוימים: הציון אינו מחולק ב-10, והבונוסים מוכפלים בעשר, לדוגמה 90 בחמש יחידות מתמטיקה מזכה בתוספת של 25 נקודות ויחושב כאילו קיבלתם 115 במתמטיקה. קיימים הבדלים מסוימים בין המוסדות ואף בין מסלולים מסוימים לגבי גובה הבונוס. כמו כן הזכאות לקבלת הבונוס עשויה להיות גבוהה יותר במסלולי מדעים והנדסה לגבי מקצועות המתמטיקה.

בגלל מורכבות שיטת חישוב ממוצעי הבגרות, קיימים לא מעט מחשבוני ציוני בגרות שיעזרו לכם בחישוב ממוצע הבגרות – הציון המשוקלל, ואף יחשבו את ציוני ההתאמה במידה וניגשתם לפסיכומטרי.

כיום ניתן ללמוד במרבית מסלולי הלימוד האקדמאיים גם ללא מעבר בחינת פסיכומטרי, ובלבד שציוני הבגרות טובים מספיק. כדי לחשב במדויק את ציון הבגרות המשוקלל וציוני ההתאמה רצוי להתעדכן בשיטת החישוב המקובלת בכל אחד ממוסדות הלימודים.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.