פרובוקציה: פסל בדמות מירי רגב הוצב בתל אביב

פסל בדמות השרה מירי רגב, בגובה 3.5 מטר, הוצב הבוקר בכיכר הבימה בתל אביב. במיצג, השרה עומדת מול מראה במיצג ולידה הכיתוב “בלב האומה”

השכם בבוקר, פסל בגובה 3.5 מטר בדמות השרה מירי רגב הוצב הבוקר (חמישי) בכיכר התרבות בתל אביב. השרה עומדת מול מראה במיצג ולידה הכיתוב “בלב האומה”.

הרקע למעשה המוזר, של האמן איתי זלאייט, הוא ככל הנראה החלטתה של השר מירי רגב לקדם את מה שמכונה “חוק הנאמנות בתרבות”.

שרת התרבות רגב הגיבה: “תודה לך איתי זלאייט, שהצבת מראה ‘בלב האומה’ בכיכר הבימה. בשלוש השנים האחרונות אכן עסקתי רבות בהצבתה של מראה מול עולם התרבות הישראלי. מראה שחשפה את הדרתם של ציבורים שלמים ואת ‘הפטרונות’ של מי שחשבו את עצמם עד כה ‘בלב האומה’.

”ובכן, העם, על כל חלקיו, הוא המראה שלי. עקרונות הצדק התרבותי הוא מה שמשתקף לנגד עיניי לנוכח אגדת סינדרלה והאמירה האלמותית ‘מראה, מראה שמעל הקיר, מה הן העוולות המכוערות ביותר בעיר?'”, הוסיפה רגב.

כזכור, החוק שמקדמת רגב מאפשר לשלול או לצמצם תקציבים ממוסדות תרבות על פי שורה של קריטריונים, בהם אידיאולוגים ומי שחותר תחת המדינה. החוק אושר השבוע בקריאה ראשונה בכנסת אחרי שאושר בוועדת שרים לענייני חקיקה.

לפני כשנתיים הוצב פסלו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בכיכר רבין, גם הוא מזהב. אז אמר האמן שמאחורי היצירה איתי זליאט כי הצבת הפסל היא רק התחלה של סדרת פעולות אמנותיות.

“המטרה היא לבחון את גבולות חופש הביטוי בישראל 2016 – מה קורה כשאני מציב פסל כזה? האם זה גורר סנקציות, כמו מעצר למשל, או שרק יסירו אותו?”, הסביר. בתוך זמן קצר הפסל ההוא פונה על ידי העירייה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.