פרסום ראשון: המחקר של ד”ר גוגל ב’שערי צדק’ והאלגוריתם מציל החיים

ענקית הטכנולוגיה גוגל מסתערת על שוק הטכנולוגיה הבריאותית ומבצעת מחקרים במרכזים רפואיים נחשבים בישראל, ביניהם המרכז הרפואי ‘שערי צדק’ בירושלים. כך נודע ל’בחזית הבריאות’.

מהמידע שהגיע למערכת ‘בחזית הבריאות’ עולה כי אחד המחקרים המרכזיים שמבצעת גוגל בימים אלה במרכז הרפואי ‘שערי צדק’ מתבצע באמצעות החדרת מצלמות למעי המטופלים בטיפול להסרת פוליפים, במטרה למנוע התפששטות סרטן המעי הגס אצל המטופל.

ראשיתו של סרטן המעי הגס – בדרך כלל – בפוליפים, שהם גידולים לא סרטניים הגדלים באיטיות, בקצב של כמילימטר בשנה. פוליפים גדולים עלולים להפוך לסרטניים. הפוליפים שכיחים מאוד בקרב מבוגרים מעל גיל 50, ולאחד מכל ארבעה בני 50 יש כבר פוליפ אחד או יותר במעי הגס. לא ניתן להרגיש בקיומו של הפוליפ, והדרך היחידה לזהות אותו היא בבדיקה. חשוב לגלות ולכרות את הפוליפים ועל ידי כך למנוע כמעט לחלוטין את הסיכון לחלות בסרטן המעי הגס.

אלא שלמרות כלל החידושים הרפואיים, טרם נמצאה הטכנולוגיה שתאפשר את מציאת כלל הפוליפים במעי המטופל, בשל מורכבות ההגעה לכלל האזורים במעי. מחקרים רפואיים קבעו כי לפחות 20 אחוז מהמעי לא נחשף לרופא בעת הבדיקה והטיפול להסרת הפוליפים.

מהפרטים שהגיעו לידי ‘בחזית הבריאות’ עולה כי גוגל מפתחת בימים אלה אלגוריתם מיוחד נלזיהוי פוליפים באמצעות חישוב “שטחים מתים” במעי המטופל, תוך שהוא מתבסס על אלפי צילומי מעיים של מטופלים.

מקור המעורב במחקר סיפר ל’בחזית הבריאות’ כי המחקר כבר הניב תועלת, כאשר מחדר הוועידה של מבצעי המחקר אותתו לרופא המטפל, תוך כדי טיפול, לשוב על עקבותיו באיתור הפוליפים במעי המטופל, מאחר והאלגוריתם זיהה “שטח מת” שככל הנראה התפספס – והרופא אכן מצא שם פוליפים. ד”ר גוגל לא טעה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.