פרשיית הבראקל: השוחטים שהעידו על כשרות הבראקל חוזרים בהם

מזכירו האישי של הגרמי”ל לנדא הרב מרדכי מאן, תוקף במכתב חריף במיוחד את מייבאי הבראקל, ובין השאר מתייחס גם למחדל החמור בגביית העדויות

עם פרוץ פולמוס הבראקל לתודעה הציבורית, התבקשו מייבאי הבראקל על ידי הרבנים להביא לפניהם עדויות על קיומה של מסורת על אכילת עוף הבראקל במדינות שונות ברחבי העולם.

מייבאי הבראקל הביאו שלושה עדים לפני בית הדין המיוחד שהתכנסו לצורך העניין בהרכב הגרמ”ש קליין והגרמ”מ לובין והרה”ג ר’ שריאל רוזנברג.

כעת נחשף כי לאחר גביית העדות שלח אחד העדים מכתב לבית הדין, בו הם מבהיר ומגלה דעתו על טעות ואי דיוק בגביית העדות.

על המכתב חתום בנוסף גם הרב אברהם חיים מתורכיה, שפרסם אף הוא בתחילת הפרשה עדות על אכילת הבראקל בתורכיה, ובמכתב המיוחד תחת הכותרת “גילוי דעת” הוא חוזר בו ומבהיר שהעוף הנאכל בתורכיה הוא עוף דומה בשם “דנזילי” ולא העוף הבראקל שעליו לא ידוע שום מסורת.

במכתבם כותבים השוחטים: “היות והיו כל מיני פרסומים בשמינו על העוף המכונה ברקאל, ברצוננו להבהיר את דעתינו לציבור בצורה ישירה.

“ראשית כל, העוף הצבעוני הבלאדי נשחט שנים רבות בכל קהילות ספרד, ולהפך הוא היה מצוי יותר מהעוף הלבן הנשחט כיום בארץ.

“לגבי תורכיה ראש השוחטים הקיים היום קיבל מקודמו, וקודמו עוד היה בזמן גדולי ישראל בעל ה”חקרי לב” ובעל ה”נדיב לב” זצ”ל, ולכאורה אם היה בטוח ששחט את העוף הזה ממש, היה זה נחשב מסורת מגדולי ישראל לעילא ולעילא.

“אבל מאחר שלפני שבועיים ראינו בעינינו את העוף המכונה בראקל, וכן ראש השוחטים הנ”ל אומר שלא יכול להעיד עדות שהעוף הזה ממש נשחט על ידו, אלא עופות דומים לאלה שנקראים עופות דנזילי, שגם הם בעלי רגליים שחורות ונוצות משונות מהעוף הלבן, אבל עדיין אין זו מסורת כדי להעיד על העוף הנקרא בראקל שהוא נשחט על ידם.

“לכן אנו מבהירים שלא ידוע לנו שיש מסורת על העוף הנקרא בראקל, ואנו משאירים לפוסקי ההלכה ולגדולי ישראל את ההכרעה בזה, ואין לנו מחלוקת עם שום פוסק בעניין עוף הבראקל.
בברכה רבה, הרב אברהם חיים – איסטנבול תורכיה, הרב רפאל עשור – ראש השוחטים של בד”ץ בית יוסף

בנוסף, בימים אלו פרסם מזכירו האישי של הגרמי”ל לנדא שליט”א, הרב מרדכי מאן, מכתב מיוחד בו הוא מסקר בהרחבה רבה את פרשיית הבראקל, ובמהלך המכתב הוא אף מתייחס למחדל העדויות וכותב כי העד הראשון ממנו גבו עדות בבית הדין, [הרב ד. ד.] ידוע כחולה במחלת האלצהיימר, וכי “הרבנים גבו עדות באופן מזעזע מאחד שזקנה קפצה עליו”.

לגבי שאר העדים כותב מזכירו האישי של הרב לנדא הרב מרדכי מאן, כי העדים כבר חזרו בהם, וזאת בהסתמך על המכתב המתפרסם כאן של העד השני – השוחט הרב רפאל עשור שכאמור חזר בו במכתב המיוחד, וכן השוחט השלישי הרב שנאור זלמן טבאק שכפי המתואר במכתבו של מרן פוסק הדור הגר”מ שטרנבוך שליט”א, נחקר על עדותו והודה שהבראקל לא היה נחלת הכלל אלא היה נאכל לדבריו על ידי יחידים, כך שאין שום תוקף הלכתי לעדותו בכדי להכשיר את הבראקל.

רבנים בכירים בגופי הכשרות מגיבים לאור הפרסומים, כי “כעת הוברר שכל סערת הבראקל הייתה בעצם סך הכל בועת בלון שעמדה על כלום ולא כלום, כולנו תקווה שעם פיצוץ פרשיית העדויות המזוייפות, לא יישאר למייבאי הבראקל אלא להודות על האמת ולהפסיק לבלבל את הציבור עם המצאות משונות חסרי בסיס.

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. מכתב הרבנים מתורכיה לא גורע כלום

  אף אחד לא טען שהיה פעם בראקל בתורכיה, טענו שעוף הבראקל דומה לעוף ששחטו בתורכיה, ואין ביניהם שינויים אשר הם לפי ההלכה שינוים, זולת שינויים דמוגרפים אקלימיים שאינם שיניים הלכתיים להגדיר עוף כטמא

  חיים |
  הגב
  • טוב שיש את חודש אלול זמן טוב לחזרה בתשובה

   מזל שגדולי הפוסקים שליט”א קלטו עם מי יש להם עסק זה אותם אנשים שגם צבעו במירון את העוף לפני שהציגו אותו לרבנים, בזכות הפוסקים עם ישראל ניצל מטריפות.

   עובדיה |
   הגב