‘שבת היא’ ויש לזעוק / דוד בן נעים

הגיע הזמן בו הציבור החרדי יעמוד על שלו ויגיד, מי שלא מכבד אותי ואת היקר לי, לא יזכה להתפרנס מכספי, ויחרים את כל אותם אתרים מחללי שבת בפרהסיה.

בימים אחרונים אנו עדים לניסיון חילול שבת חמור, בלב ליבה של עיר הקודש, על ידי פתיחת מתחם בילוי בשבת, תוך שבירת הסטטוס קוו וזלזול מחפיר ברגשות תושביה החרדים לדבר ה’ של ירושלים. בעוד ישנם העוסקים בעצם הפתיחה, חשבתי להעלות על הדעת נושא שקצת נעלם מעיני הציבור בכל נושא שמירת שבת.

אדם יהודי בכלל ואדם חרדי בפרט מרגיש קשר מיוחד לשבת קודש, קשר שבעד כל הון שבעולם הוא לא יוותר עליו, קשר שבגינו הוא עלול למצוא את עצמו עומד בצידי הכביש וזועק ניחר על חילולה. השבת הקדושה היא הקשר בין עם ישראל לבוראו, “כי אות היא לעולם ביני ובינכם” ואנו מחויבים לשמור עליה מכל משמר ובכל מחיר.

לצערנו הרב, ישנם עסקים ומקומות בילוי רבים שפועלים בשבת תוך רמיסת כבוד השבת, ופגיעה ברגשותיהם של אילו השומרים אותה. את שלב המחאה וזעקתה כבר עברנו, ועכשיו הגיע הזמן לעשות מעשה. כידוע לכל בר דעת, הציבור החרדי מהווה כוח קניה אדיר, ובפרט בימים של ‘בין הזמנים’ כאשר המוני חרדים נוהרים לחופשות משפחתיות במקום זה או אחר.

הגיע הזמן בו הציבור החרדי יעמוד על שלו ויגיד, מי שלא מכבד אותי ואת היקר לי, לא יזכה להתפרנס מכספי, ויחרים את כל אותם אתרים מחללי שבת בפרהסיה. הרי לא יתכן מצב שבו בית עסק יעשה ככל העולה על רוחו במשך ימות השנה, ובהגיע בין הזמנים יפנה לליבם של יראי השם ושומרי התורה, וישכנע אותם לבוא בשעריו. אין אבסורד גדול מזה לראות אברך חרדי יוצא לרחובה של עיר וזועק ניחר על חילולי שבת המוניים הנעשים בשכונתו, אולם ברגע הראשון שהוא יוצא לחופשה הוא הולך לאתר או אטרקציה שעושים בדיוק את אותו הדבר.

כוח קניה רב מרוכז בידיים של הציבור החרדי, וכמו שבזמנו היה חרם צרכנים על אלעל על כך שהיו מחללים שבת ובעקבות כך אלעל נכנסה לדין ודברים עם נציגי הציבור החרדי, כך צריך להיות עם כלל האתרים המחללים שבת, חרם צרכנים טוטלי. על אף הקושי שבדבר, שבגלל צעד זה אתרי הבילוי יצטמצמו והאפשרויות יוקטנו, בכל זאת, צעד כזה יביא להבנה מצד אותם עסקים שיבינו שאם הם לא יתחשבו ברגשות הציבור החרדי, הם גם עלולים להפסיד את כספו. אומנם, ישנם אתרים כגון שמורות הטבע והגנים, החרמון, ועוד, שבמקרה שלהם החרדים מהווים כוח קניה מועט ולא משמעותי, ובלאו הכי אינם זקוקים להם. ויתכן שבמקרים אילו כדאי לעשות שאלת רב.

שמעתי בעל עסק שאמר פעם ” לשם מה אני צריך לסגור בשבת- החרדים יבואו אלי ממילא”, לצערנו הטענה הזאת נכונה, ואפילו גובלת בחילול שם שמיים עצום, וכי הציבור החרדי לא מספיק שומר על קדושת השבת? האם השבת לא יותר חשובה מבילוי קצר בצפון?

יש לצעוק ולזעוק את קדושתה של השבת, במעשים. לא רק בדיבורים.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.