שוחד ברבנות: תלונה נגד מועמדותו של הרב אליהו אברג’יל

התנועה לאיכות השלטון פנתה לשרת המשפטים איילת שקד ולשר התשתיות יובל שטייניץ בכדי שיעמדו בפניהם החשדות בנוגע לפרשת שחיתות חמורה טרם הכרעה בדבר מינויו של הרב אברג’ל לבית הדין הגדול

התנועה לאיכות השלטון פנתה לשרת המשפטים איילת שקד ולשר התשתיות יובל שטייניץ בכדי שיעמדו בפניהם החשדות בנוגע לפרשת שחיתות חמורה טרם הכרעה בדבר מינויו של הרב אברג’ל לבית הדין הגדול.

במכתבה ציינה התנועה, כי ביולי האחרון פורסמה ב”ידיעות אחרונות” כתבת תחקיר אשר חשפה חשדות לפרשיית שוחד בבית הדין הרבני בירושלים. במסגרת זו, חשודים הרב סהר מזרחי ויעקב סבאג – סופר דיינים ומזכיר ההרכב שבראשו עומד כיום הרב אליהו אברג’יל – בעבירות תיווך לשוחד, קבלת דבר במרמה ושיבוש הליכי משפט.

על פי הפרסומים, סבאג תועד במצלמות המשטרה כאשר הוא מקבל כמה אלפי שקלים בתמורה לכך שהצליח להביא לשינוי החלטות שיפוטיות בהרכב בו ישב הרב אברג’יל, אשר עסקו בענייני גט, משמורת, הסדרי ראייה, עיכוב יציאה מהארץ וערבויות. מזרחי חשוד בכך שארגן, תמורת תשלום של אלפי שקלים, פגישות אישיות בין מתדיינים בבית הדין לרב אברג’יל אשר ישב בהרכב, בלא נוכחות הצד השני. פרשייה זו מעלה סימני שאלה קשים לא רק ביחס לשני החשודים, אלא ביחס לדיינים אשר ישבו בהרכב בו בוצעו על פי החשד העבירות לכאורה, ובפרט כלפי הרב אברג’יל – ראש ההרכב.

כך, לא ברור האם וכיצד הצליח סבאג להביא לבדו לשינוי החלטות שיפוטיות כמזכיר הרכב המשמש כתפקיד פקידותי בלבד, כאשר מי שמכריע בדבר מהות ההחלטה כידוע הוא הדיין היושב בדין – הרב אברג’יל.

יתר על כן, עולים מן הפרשה סימני שאלה ביחס להתנהלותו של הרב אברג’יל אף במישור האתי. כך, לא ברור מדוע קיים אברג’יל פגישות בענייני תיקים מתנהלים בבית הדין, במעמד צד אחד, אשר לא תועדו. מן הפרסום עולה כי הרב אברג’יל קיים עם א’, מתדיין בבית הדין אשר הפך לעד מדינה בפרשה, שתי פגישות אישיות, בעת שהיה חלק מההרכב שדן בתיק שלו – אחת בתוך בית הדין והאחרת ברכבו של הדיין. במסגרת הפגישות שוחח הרב עם א’ על פרטי התיק. הרב סהר הנחה את א’ להגיע לפגישה עם מעטפה של כסף, אך מהאמור בתחקיר הוא התחמק מהנחיה זו. לאחר זמן מה החל א’, בהוראת סבאג, להעביר את הכסף ישירות אליו תמורת “טובות הנאה” דיוניות.

לטענת התנועה, על אף הדברים האמורים וחומרתם, מהפרסומים עולה כי הרב אברג’יל ושאר הדיינים לא נחקרו בפרשה, משום שלטענת גורמים במשטרה “מעשי השוחד התבצעו בדרג פקידותי בלבד”.

בתלונתם נכתב עוד כי קשה מאד להבין החלטה זו, כיצד יתכן שמעשים חמורים אלו, אשר נוגדים עקרונות בסיסיים של משפט צדק ומינהל תקין, התרחשו לכאורה תחת משמרתו של הרב אברג’יל אולם לא הייתה לו כל ידיעה או נגיעה אליהם. יוזכר, כי שתי טובות ההנאה שעל פי החשד ניתנו תמורת שוחד עירבו למעשה את הרב אברג’יל בדרך זו או אחרת – אם בדרך של פגישה אישית עמו, או אם בדרך של שינוי החלטה שיפוטית של ההרכב אשר הוא יושב בראשו.

התנועה מבקשת לברר האם חברי הוועדה נפגשו או שוחחו עם מועמדים ו/או עם גורמים מטעמם, שלא במסגרת ישיבות הוועדה. עמדת התנועה, כי מן הראוי שחברי הוועדה ישמעו את המועמדים בהרחבה, אך לא מאחורי הקלעים, אלא במסגרת סדורה ושקופה של הוועדה כוועדה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.