שידוך נולד / דוד בן נעים

בחור או בחורה, שהוא לא “בחור ישיבה” והיא לא “בת סמינר” יחוו קשיים רבים בלמצוא את בני/ות זוגם. כיון שלמרות ההתפתחות החברתית שאותה חווה המגזר החרדי, תחום השידוכים נשאר עדיין שטח אפור שבו אף אחד אינו רוצה לגעת.

עולם השידוכים החרדי הוא עולם מורכב וסבוך, למסתכל מבחוץ זה נראה כמו משהו סתום ולא מובן. אמרו לי אנשים, איך בדיוק עובד העולם הזה של השידוכים ? הפגישות, הבירורים, כמה ואיך ? תשבותי היתה תמיד, מי שלא גדל לתוך זה לעולם לא יבין.

למושג “החרדים החדשים” “מודרנים” נחשפנו במהלך הבחירות האחרונות, בנוסף לפלגנות הכללית, נוצרה פלגנות פנים מגזרית. אותה פלגנות אופיינית שחילקה את המגזר לעשרות זרמים, הביאה בתוכה משהו חדש, וכך נולדה קבוצת אוכלוסיה זו, קבוצה שבסך הכל פנתה לדרך אחרת, אבל מעולם לא ויתרה על דרכה, ערכיה ואמונתה.

אין זה סוד שעולם השידוכים, הוא עולם ברור ונוקשה, עולם בו יש חוקים מאוד ברורים של מה מותר ומה אסור, עולם שבו כל אחד מקוטלג ונכנס למגירה כל שהיא. ובכל הפונה לשדכנים מיד נדבקים בו סטראוטיפים מסויימים, בחור או בחורה שנמצאים מחוץ לאותם קיטלוגים או סטראוטיפים מיד מוצאים את עצמם מתמודדים עם קשיים בשידוך. אם זה החוסר יכולת של השדכנית לענות על צריכהם, ולספק להם את מבוקשם, ואם זה היכולת שלהם להגדיר את עצמם ואת מה שהם מחפשים.

unnamed

בחור או בחורה, שהוא לא “בחור ישיבה” והיא לא “בת סמינר” יחוו קשיים רבים בלמצוא את בני/ות זוגם. כיון שלמרות ההתפתחות החברתית שאותה חווה המגזר החרדי, תחום השידוכים נשאר עדיין שטח אפור, שטח שעדיין לא נגעו בו, אולי בגלל שאין מישהו שמעוניין לתת יד לאותם “חדשים”, או בגלל המורכבות שלו. פעמים רבות נוצר קונפליקט בין הבקשה והרצון של הבחור לבין מי שהוא באמת. תודות למבנה עולם השידוכים הישן, המצריך “עיצוב האמת” בכל פעם שנכנסת הצעה חדשה.

כמו שאומר הפתגם: דיבורים לחוד ומעשים לחוד. החליטו החברה מאגודה אחת בשיתוף עבודות לחרדים ומרכז צעירים. לקחת את העניינים לידיים, ואירגנו כנס ראשון מסוגו בנושא שידוכים “לחרדים החדשים”. בכנס עלו הצעות ליעול ולשיפור, סיפורים איישים של רווקים, ופאנל מרתק שהורכב מסטודנט, שדכן, עיתונאי, ומנהלת סמינר. שבו גם הקהל לקח חלק והיה שותף פעיל לשיח שנוצר.

כששאלתי מה הקשר בין עבודות לחרדים לאירוע של שידוכים? ענה לי אביגדור רבינוביץ מנכ”ל עבודות לחרדים: “עבודות לחרדים הוקם במטרה לענות על צרכי הציבור החרדי שמסיבה כל שהיא החליט לצאת לעבוד, בדרך כלל זה גם אותו ציבור שמתקשה בשידוכים”.

כמו בכל דבר בחיים, השינוי לא יגיע בין לילה, אולם הנטיעות כבר ניטעו, כולנו תקווה שבעזרת ה’ הפרוייקט הזה יתפוס תאוצה, ועוד נזכה לראות ממנו פירות בזמן הקרוב.

**********

דוד בן נעים- כותב הטור, הינו מנהל ניו מדיה ב’עבודות לחרדים’ וסטודנט לפוליטיקה ותקשורת

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.