שרי הממשלה אישרו: כך ישפיעו החרדים על פתרון מצוקת הדיור

הצעת חוק חדשה מבקשת לתקן מצב של חוסר ותת ייצוג למגזר החרדי במוסדות התכנון וקובעת כי עד להשגת היעד של ייצוג הולם תינתן במינויים העדפה מתקנת לאוכלוסייה החרדית

בשורה חשובה בדרך לפתרון משבר הדיור החריף במגזר החרדי: ועדת השרים אישרה את הצעת החוק של יו"ר ועדת הפנים ח"כ יעקב אשר הקובעת חובת ייצוג הולם לחרדים בכל מוסדות וועדות התכנון. מדובר בצעד ראשון בדרך לתיקון מצב שבו דווקא במקומות הכי משמעותיים לגורלן של תוכניות הדיור, אין ייצוג מקצועי חרדי ראוי.

לשלבי התכנון וההשפעה של גורמי המקצוע השותפים לתכנונם, משמעות קריטית בכל שיווק של כל תכנית בנייה שהיא ובפרט בתוכניות דיור שמיועדות לחרדים, שכן לדיור החרדי אופי תכנוני שונה וצרכים שונים, דבר שאף הביא את משרדי הממשלה ליצור פרוגרמות תכנוניות מיוחדות המותאמות לאוכלוסייה החרדית.

בדברי ההסבר להצעת החוק ציין ח"כ אשר כי "מעבר לעובדה שמדובר באפליה של ציבור שלם שכמעט ואינו מיוצג, יש חשיבות מקצועית ואזרחית לייצוגם של אנשי מקצוע מהמגזר החרדי במוסדות התכנון, שכן ייצוג הולם יסייע לדאוג לכך שתוכניות הדיור יוכנו באופן המותאם ביותר לצרכי האוכלוסייה החרדית".

הרשות החרדית במשרד ראש הממשלה שעל ידי סגן השר אורי מקלב, הגישה חוות דעת מקצועית לועדת השרים לחקיקה לפיה יש צורך דחוף בקידום הצע"ח: "במצב של תת ייצוג מתקבלות החלטות שאינן משקפות את הצרכים של האזרחים העתידים להתגורר במקום, ומכאן הצורך הדחוף בהצעת החוק", נכתב בחוות הדעת.

על פי הצעת החוק, חובת ייצוג הולם לחרדים תיקבע בכל מוסדות וועדות התכנון, כאשר עד להשגת ייצוג הולם יחויבו השרים הממנים להעדיף מינוי נציג חרדי. שר הפנים יהיה אחראי על יישום סעיף זה ויהיה רשאי לקבוע הוראות ליישום הייצוג ההולם.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *