נחשף: המסמך שמאחורי “התרגיל המסריח” (וידאו)

24 שנים אחרי אחד התרגילים המלוכלכים ביותר בתולדות הפוליטיקה הישראלית, נחשף בימים אלה מכתב ששלח שמעון פרס לרב עובדיה יוסף, בו הוא מנסה לפתות את מפלגתו להדיח את ממשלת שמיר ולתמוך בממשלה בראשותו. אחד הסעיפים המרכזיים במכתב כלל הבטחה מפורשת כי לא יפונו יישובים במסגרת המו”מ המדיני

התרגיל המסריח נחשב לאחד מרגעי השפל של הפוליטיקה הישראלית, לאחר שבשנת 1990 יו”ר מפלגת העבודה, שמעון פרס, שהיה חבר בקואליציה של ממשלת האחדות, ניסה לפרק אותה בעזרתם של חברי הכנסת החרדים. כעת נחשף המסמך, שנכתב על ידי בפרס בעצמו, שמראה עד כמה רחוק מוכן היה הנשיא לשעבר ללכת, על מנת להדיח את ראש הממשלה המכהן יצחק שמיר ולהקים ממשלה בראשותו.

אותו מסמך הוא בעצם מכתב שכתב פרס והיה מיועד לגר”ע יוסף זצ”ל. על המכתב צוינו המילים “אישי-סודי”, ובו הבטיח יו”ר העבודה דאז כמעט הכל – העיקר שש”ס תלך לממשלה בראשותו.

בסעיף הראשון והדרמטי ביותר במכתב, התחייב פרס כי לא יפונה אף ישוב בחבל עזה, יהודה ושומרון במסגרת הסכם עם הפלסטינים. פרס ציין כי התחייבות זו תיכלל בקווי היסוד של הממשלה.

בסעיף השני צוין כי כל הסכם מדיני, אם יושג במו”מ, יובא למשאל עם ולא יאושר בדרך אחרת. עוד כלל המכתב שלל הבטחות הנוגעות לייצוג, לתיקים שיקבלו חברי המפלגה ואפילו על הקמת תחנת רדיו במסגרת קול ישראל לשימור מורשת יהדות ספרד – שמשמעותה תחנת רדיו שתנוהל על ידי אנשי ש”ס.

על המכתב, שמוצע כעת למכירה פומבית על ידי בית המכירות “קדם” בירושלים, אין תאריך, אך בכירים בש”ס ריעננו את זכרונם ושייכו אותו לימי התרגיל המסריח.

בשנת 1990 ההרים והגבעות שהבטיח פרס לחרדים לא הועילו לו והוא לא הצליח לבסוף להקים ממשלה בראשותו, לאחר שהחרדים לא תמכו בו. הנשיא לשעבר פרס אישר בפני חדשות 2 את הדברים, ואמר שהוא אינו זוכר מתי ניסח את המכתב, אך הבהיר כי אז תמך בהסכם שלום שלא יכלול פינוי יישובים.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.