תאילנד: ייקח חודשים לחלץ את הנערים שנמצאו במערה

מאמצי חילוצם של 12 הנערים ומאמנם שאותרו במערה שהוצפה – נמשכים. החשש: ייקח חודשים עד שמפלס המים יירד, אלא אם כן ילמדו בזמן הזה לצלול באופן מקצועי

ייקח לפחות חודש או חודשיים לחלץ את הנערים מהמערה בתאילנד, כך נמסר היום (שלישי) מכוחות החילוץ הפועלים במקום. הערכה זו עלתה לאור מפלס המים הגבוה שטרם החל לרדת במערה שהוצפה בזמן המונוסונים. מסתמן שכדי לחלץ את הנערים לפני ירידת המפלס, יהיה צריך להכשיר אותם לצלול באופן מקצועי.

המאמצים להצלת 12 הילדים ומאמן הכדורגל שלהם נמשכים זה היום העשירי. לצורך חילוצם מתקיים מאמץ בינלאומי משותף בו לקחו חלק כוחות מקומיים, בריטניה, ארצות הברית וגם חברת מכשירי קשר מישראל.

צוללני צוות החילוץ נאבקו אמש כדי להגיע אל קבוצת הכדורגל הצעירה. דרך תעלות צרות, מוצפות מים ומלאות בוץ, הצוללנים צלחו למעלה מארבעה קילומטרים של צלילה בדרכם אל הנערים הלכודים.

בינתיים, מתנדבים במקום פועלים לגייס מזון ואספקה לילדים הלכודים ולכוחות החילוץ. המחלצים מתלבטים כעת בין האופציות השונות. אפשרות אחת היא להמתין לירידת מפלס המים. אופציה אחרת היא להכשיר את הלכודים לצלילה מקצועית דרך תעלות המערה.

הנערים מקבוצת הכדורגל המקומית “אריות הים” נלכדו במערה כשטיילו במהלך עונת המונסונים. לאחר יותר משבוע הצליחו כוחות החילוץ לאתר אותם בריאים ושלמים. הילדים ומאמן הכדורגל שלהם מקבלים כעת אספקה שוטפת של מזון בסיסי.

מבצע האיתור המורכב במתחם המערות ת’אם לואנג נאנג נון, כלל אלף איש ממגוון של כוחות מיוחדים בתאילנד, בסיוע יחידות צבא אמריקניות ומומחים משלל מדינות נוספות, ששוגרו לאיזור בנסיון למצוא את הנערים, בגילאים 11 עד 16, ואת עוזר המאמן בן ה-25.

צפו בילדים:

חברי קבוצת כדורגל הנערים נתקעו במתחם המערות מאז ה-23 ביוני לאחר שגשם כבד הציף את המתחם הפופולרי, שבדרך כלל סגור לציבור בתקופה זו של השנה בגלל המונסונים.

תחילה אף אחד לא ידע שהם שם. אך כשבסוף היום מצאו האחראים של הפארק הלאומי את האופניים של הנערים, למרות שהפארק כבר היה ריק ממבקרים, היה ברור שהם נכנסו למתחם המערות.

הנחת היסוד של המחלצים במשך תשעת הימים האחרונים הייתה שהם הצליחו לטפס לאזור יבש ולכן הזרים המשטר התאילנדי לאזור הזה מים ומזון בנוסף לצוללני קומנדו צבאיים ששחו אל תוך המערות, שמשתרעות על פני כ-10 קילומטרים מתחת להר בתוך ג’ונגל.

במאמץ מורכב מבחינה טכנולוגית, שכלל שאיבת המים מהאזור המוצף, נפרסו חבלים ומכלי אוויר כדי לפרוץ את הדרך אל הלכודים ולאפשר את חזרתם תוך כדי שהגשם ממשיך לרדת לסירוגין  ומפלס המים והבוץ עולה ויורד. לא נמסר מה בדיוק מצבם הבריאותי של הנערים ועוזר המאמן, אך הממשל המקומי של מחוז צ’יאנג ראי מסר כי לא נשקפת להם סכנה.

צפו במאמצי החילוץ:

“מצאנו את 13 האנשים עם סימני חיים, והם נמצאים במצב בטוח אך המשימה שלנו טרם הושלמה. קודם כל אנחנו נוציא את המים מהמערה ואז נוציא את הנערים ומאמנם ממנה”, אמר מושל המחוז.

המושל מסר כי הצוללנים הצליחו להגיע לאזור יבש שנמצא כשלושה קילומטרים מהכניסה למתחם שבו הוא מתפצל לשני מתחמי משנה, שם הקימו חדר פיקוד לניהול החיפושים. בסופו של דבר התקדמו עוד קצת באחת הפיצולים מעבר לבסיס הקדמי שהקימו – לא לפני שנסוגו זמנית בגלל מפולת בוץ – עד לאיתור הקבוצה באזור החולי של המתחם – כחמישה ק”מ מהכניסה למערות שבה נכנסו ב-23 ביוני.

מדובר במתחם צר מאוד ומפותל. עובדה זו, בצירוף מפלס המים המשתנה והבוץ, מקשה מאוד על היכולת לתמרן באזור גם עם ציוד מתקדם והכשרה צבאית. נכון לעכשיו נראה היה כי הלכודים ימשיכו להיות שם עד אשר יהיה ניתן לחלצם באופן בטוח.

 

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.